Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Bérces Kamilla: Tudósításunk a XIV. Magyar Munkajogi Konferenciáról (MJO, 2017/1., 76. o.)

A munkajogászoknak, HR-eseknek már harmadik nemzedéke jelent meg idén októberben a Visegrádon megrendezett munkaügyi konferencián, mióta először gyűlt össze a szakma a nagy háromnapos őszi rendezvényen. Amint dr. Pál Lajos, a rendezvény szakmai házigazdája elmondta, a szakmai koncepció a kezdetektől a sokszínűség volt, ami hagyományosan magában foglalta az áttekintő jellegű, tudományos igényességű, a munkajog és kapcsolódó jogágai jelentős képviselői által tartott nagyelőadásokat, továbbá a gyakorlati életben felmerülő problémákat, egyes jogintézmények részletkérdéseit taglaló szemináriumokat. A konferencia minden évben egy-egy nagy téma köré szerveződik, így került sor például a munkajog és a polgári jog kapcsolata, az atipikus munkaviszonyok, az adatvédelem, az informatika jövőbe mutató kérdéseinek felvetésére is. Idén a munkaviszony megszüntetése volt a fő téma. Talán az is a titka a konferencia másfél évtizedes sikerének: a szervezők mindig lehetőséget adtak a fiatal tehetségek bemutatkozására, egy-egy kérdés többirányú (elméleti és gyakorlati) nézőpontból való vizsgálatára, a határterületek szakemberei eltérő szempontjainak megismerésére. Mindez nemcsak információforrást, de szellemi izgalmat is jelent a résztvevők számára, akik a szünetbeli kávé mellett is "szakmáznak", folytatják a vitákat.

A szakmai összetartozást is erősíti a konferencia, különösen azzal a szép hagyománnyal, hogy tisztelettel köszönti és díjazza azokat a kollégákat, akiknek szakmai életpályája, tudásuk átadása révén mindannyian sokat köszönhetünk. Idén Lehoczkyné dr. Kollonay Csilla, az ELTE egykori tanára és a Közép-európai Egyetem professzor emeritája, a Szociális Jogok Európai Bizottságának tagja, számos hazai és nemzetközi tanulmány szerzője, külföldi egyetemek vendégtanára kapta az elismerést. A professzor asszony számára sikerült valódi meglepetést szerezni ezzel, amit kedves szavakkal úgy köszönt meg, hogy megemlékezett a sok vitáról, amit a bírálóbizottság tagjaival különféle jogi kérdésekben folytatott, és kifejezte örömét, hogy az emberi és kollegiális kapcsolatokban ez pozitívan tükröződött.

A munkaviszony megszüntetése témáját érintő nyitó előadásban dr. Kovács Erika (Assistenzprofessorin, Wirtschaftsuniversität Wien) olyan érdekes és aktuális kérdésekkel foglalkozott, mint a vállalkozás szabadságából levezethető munkáltatói felmondási jog és a munkához való joggal, a személyiségi jogokkal kapcsolatban álló felmondás elleni védelemhez való jog viszonyrendszere; valamint a munkához való jognak a személyiség kibontakoztatásához való jog részeként való felfogása. Vizsgálta továbbá az európai bírósági joggyakorlatot a nikáb viseléséhez ragaszkodó munkavállalók munkaviszonyának felmondása kapcsán, amikor is a Bíróság adott esetben úgy döntött, hogy a munkáltatót a vállalkozás szabadságából levezethető jog illeti meg arra, hogy a vállalkozás arculatát meghatározza, s ez elfogadható indoka lehet az ezzel kapcsolatos belső szabályzathoz nem alkalmazkodó munkavállaló munkaviszonya felmondásának.

Dr. Berke Gyula rektorhelyettes, egyetemi docens a köztulajdonban álló munkáltatóknál érvényesülő sajátos munkajogi szabályokat elemezte, kiemelve, hogy bár - az ombudsman által is megerősítetten - a köztulajdonnal való gazdálkodás követelményei megalapozhatják az eltérő munkajogi rendelkezéseket, ugyanakkor aggályos, hogy a jelenlegi szabályozás a munkavállalói képviselethez fűződő alapjogot korlátozza-e, megfelelő figyelemmel van-e a köztulajdonban álló munkáltatók heterogén összetételére, illetve, vajon tényleg javítja-e vagy inkább rontja e munkáltatók munkaerőpiaci esélyeit.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére