Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Prof. Dr. Prugberger Tamás - Dr. Román Róbert: Ellentmondás a fiatalkorúak védelmét célzó alkalmazási tilalom munkajogi szabályozásának értelmezése körül (MJO, 2020/2., 18-19. o.)

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénybe (a továbbiakban: Mt.) utólag beiktatott 44/A. § alkalmazási tilalmat állít fel meghatározott személyekkel szemben. Ezen alkalmazási tilalom büntetőjogi tényállásokhoz kötött, és a törvényben exponált munkakörökre vonatkozik. A jogalkotói cél egyértelmű, azonban a foglalkoztatási tilalom abban az esetben is fennáll, ha az annak alapjául szolgáló büntetőeljárás a terhelt felmentésével végződött, vagy el sem jutott a vádemelésig, mert a nyomozást megszüntették bűncselekmény vagy bizonyítékok hiányában. Ezen esetkör disszonanciáját bontja ki az alábbi rövid tanulmány.

Az Mt.-nek a munkaszerződés létesítésének feltételeiről szóló 44. §-a mögé az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvény utólag beiktatott egy új 44/A. §-t, amely a munkaviszony létesítésének különös feltételei körében többek között alkalmazási tilalmat állít fel az olyan személyekre nézve, akiket tizennyolcadik életévét még be nem töltött fiatalkorúakkal szemben elkövetett visszaélés miatt büntetőjogilag elítéltek. E jogszabályhely értelmében nem foglalkoztatható az ilyen személy a büntetés alóli mentesítéstől számítva, a cselekmény súlyától függően meghatározott időtartam alatt olyan munkakörben, amely fiatalkorúakkal, azok nevelésével, gondozásával összefüggésben áll. Így az olyan személy, aki fiatalkorú sérelmére szexuális, vagy emberi méltóságot sértő bármilyen bűncselekményt, például zaklatást vagy molesztálást elkövetett és emiatt elítélték, nem foglalkoztatható az Mt. 44/A. §-ában meghatározott időtartamon belül pedagógusként, kollégiumi nevelőtanárként, óvoda-pedagógusként, gyermekfelügyelőként, valamint minden olyan munkakörben, ahol fiatalkorúakkal rendszeres érintkezésre van lehetősége. Ugyanez vonatkozik azokra is, akikkel szemben ilyen cselekmény miatt kényszergyógykezelést rendeltek el.

Az indokolás szerint a gyermek és a fiatalkorú fokozott és hatékony védelmét biztosítja a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 52. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés. Ennek előírása értelmében "a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmény elkövetőjét, ha a bűncselekményt tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére követi el, el kell tiltani minden olyan foglalkozás gyakorlásától vagy egyéb tevékenységtől, amelynek keretében tizennyolcadik életévét be nem töltött személy nevelését, felügyeletét, gondozását, gyógykezelését végzi, illetve ilyen személlyel egyéb hatalmi vagy befolyási viszonyban áll". A kommentár[1] helytállóan mutat rá arra, hogy ez az előírás a gyermekbarát igazságszolgáltatás jegyében megvalósuló jogalkotás fontos lépését jelenti.

Ez a foglalkozástól eltiltás büntetéshez kapcsolódó előírás kifejezett védelmet jelent a gyermekek számára abban a tekintetben, hogy a sérelmükre elkövetett nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmény elkövetője eltiltható legyen minden olyan foglalkozás gyakorlásától vagy egyéb tevékenységtől, amely gyermekek és fiatalkorúak nevelésével, felügyeletével, gondozásával vagy gyógykezelésével függ össze. Ez az előírás vonatkozik azokra is, akik gyermekkel vagy fiatalkorúval egyéb más formában hatalmi vagy befolyási viszonyban állnak. Így a pedagógusokra, a gyermekvédelmi intézményekben bármilyen munkajogviszonyban foglalkoztatottakra, sőt a szülőkre és a nevelőszülőkre is. A foglalkozástól eltiltás e formája új jogintézmény, amely 2013. július 1-jétől hatályos.

A Btk. fent idézett 52. § (3) bekezdésében foglaltak hatékony végrehajtása érdekében jelentős társadalmi érdek fűződik ahhoz, hogy a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy nevelését, felügyeletét, gondozását, gyógykezelését végző szervezet csak olyan személlyel létesíthessen munkaviszonyt, közalkalmazotti és közszolgálati jogviszonyt, aki kiskorúak sérelmére elkövethető bűncselekmények tekintetében hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja, hogy nem szerepel ezen bűncselekmények valamelyike miatt a bűntettesek nyilvántartásában, nem áll ugyanezen bűncselekmények valamelyike elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás hatálya alatt, vagy nem áll a Btk. 52. §

- 18/19 -

(3) bekezdése szerinti foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, és nem áll ugyanezen bűncselekmények elkövetése miatt kényszergyógykezelés alatt.

Az Mt. 44/A. § (2) bekezdése írja elő, hogy az olyan személlyel, aki fiatalkorú személy sérelmére az Mt. 44/A. §-ában meghatározott bűncselekménynek minősülő sérelmet okozott és emiatt jogerősen elítéltek vagy kényszerintézkedést (gyógykezelést) alkalmaztak vele szemben, ha a bíróság ötévi vagy azt meghaladó végrehajtandó szabadságvesztést alkalmazott, a mentesítéstől számított tíz évig, öt évet el nem érő szabadságvesztés esetén a mentesítéstől számított nyolc évig nem alkalmazható olyan munkakörben, amely fiatalkorúakkal összefüggésben áll. Azzal sem létesíthető munkaviszony, aki a felsorolt bűncselekmények miatt kényszergyógykezelés alatt áll, annak tartamától függően. Akivel szemben ilyen szándékos bűncselekmény miatt közérdekű munkát vagy pénzbüntetést szabott ki jogerősen a bíróság, a mentesítéstől számított három évig nem foglalhat el ilyen munkakört, ha pedig ilyen szándékos bűncselekmény miatt végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztést szabtak ki, a mentesítés beálltától számított öt évig.

Valamennyi esetben, ha utóbb kiderül, hogy az ilyen munkakörben az ilyen személy a bűnügyi nyilvántartásban szerepel, és emiatt a törlés iránti kérelmet a bűnügyi nyilvántartó szerv annak ellenére nem teljesíti, hogy az Mt. 44/A. §-ában megjelölt alkalmazási tilalmi határidők már leteltek, a kommentár szerint nem lehet a munkaszerződést megkötni, sőt a már megkötött munkaszerződés alapján fennálló munkaviszonyt is azonnali hatállyal meg kell szüntetni. Ez fennáll a fenti jogszabályhelyen feltüntetett határidők letelte ellenére is mindaddig, míg a bűnügyi nyilvántartásból az illetőt nem törlik.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére