Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Nochta Tibor: A veszély, kockázat és kárfelelősség sportjogi összefüggéseiről - különös tekintettel a Covid-19 hatásaira. (SPO, 2021/1., 9-18. o.)

Tamás Lajos professzor úr emlékére

Danger, Risk, Liability - with the focus on the effects of COVID-19. In the memory of Professor Lajos Tamás

Gefahr, Risiko, Haftung - mit dem Schwerpunkt auf den Auswirkungen von COVID-19. Im Gedächtnis von Professor Lajos Tamás

A Covid-19-járvány következtében világszerte teljesen megváltoztak a sportrendezvények, tömegsportrendezvények, sportversenyek szervezésének lehetőségei és feltételei, melynek sportgazdasági és mentális következményei igen súlyosak. A sporttevékenységek folytatásával, szervezésével járó veszélyek, kockázatok és a polgári jogi, valamint közjogi felelősség útjait jelenleg a járvány alakítja. A törvényi szabályozás és a joggyakorlat a veszélyek, kockázatok csökkentésének és a károk megelőzésének és mérséklésének a biztonságunk érdekében való megteremtését kell hogy elősegítse. A tanulmányban a veszély, kockázat és a kárfelelősség összefüggéseinek tézisszerű bemutatására kerül sor, melyhez a koronavírus-járvány teremtette meg a szomorú aktualitást.

As a result of the Covid-19 epidemic, the possibilities and conditions for organising sporting events, mass sporting events, sporting competitions and organisation around the world have completely changed, with very serious economic and mental consequences. The dangers, risks and civil and public liability associated with the continuation and organisation of sporting activities are currently shaped by the epidemic. Legislation and jurisprudence should help to create hazards, risk reduction and damage prevention and mitigation for our safety. The study provides a thesis-like presentation of the relationship between danger, risk and liability, for which the coronavirus outbreak has created the sad topicality.

Infolge der Covid-19-Epidemie haben sich die Möglichkeiten und Bedingungen für die Organisation von Sportveranstaltungen, Sportveranstaltungen, Sportwettkämpfen und Organisation auf der ganzen Welt völlig verändert, mit sehr ernsten wirtschaftlichen und psychischen Folgen. Die Verfolgung, Organisation, Gefahren, Risiken und Wege der zivilen und öffentlichen Haftung für die Verfolgung, Organisation, Gefahren sowie die zivil- und öffentliche Haftung sind derzeit von der Epidemie geprägt. Rechtsvorschriften und Rechtsprechung sollten dazu beitragen, Gefahren, Risikominderung und Schadensverhütung und Schadensminderung für unsere Sicherheit zu schaffen. Die Studie liefert eine kurze Darstellung des Verhältnisses zwischen Gefahr, Risiko und vertraglicher und deliktische Haftung, für die der Coronavirus-Ausbruch die traurige Aktualität geschaffen hat.

1. A téma szomorú aktualitása

A koronavírus által okozott és 2019-ben kitört világjárvány hatása a sportra, a sportjogra igen nagyfokú. A sport és a sportjog történetét majdan bemutató könyvek minden bizonnyal külön fejezeteket szentelnek a Covid-19-világjárvány tragikus hatásainak megörökítésére. A sportjog heterogenitása, szinergiája - mely a közjogi és magánjogi szabályozás együttes jelenlétén alapul - a járvány időszakában különösen jól megmutatkozott. Amennyire egyes sportközjogi rendelkezések létjogosultsága nélkülözhetetlenné vált, ezzel párhuzamosan az egyébként "uralkodáshoz szokott polgári jog" (Sólyom László) szerepe érthetően most lelassult. A koronavírus-járvány következtében teljesen megváltoztak a sportrendezvények, tömegsportrendezvények, sportversenyek szervezésének lehetőségei és feltételei, melynek sportgazdasági és mentális következményei igen súlyosak.[1]

Az egyes sportágakat természetesen nem azonos fokban érintik az állami járványügyi intézkedések, de a pandémia terjedésének kockázatai olyan fenyegetőek, hogy a korlátozások a sport valamennyi szférájában indokoltak. Sajnos kijelenthető, hogy a sporttevékenységek folytatásának, szervezésének veszélyeit, kockázatait és a polgári jogi, valamint közjogi felelősség útjait jelenleg a járvány alakítja. A világjárvány okozta veszélyek, kockázatok csökkentésére szolgáló hatékony védekezésnek nemcsak "külső" állami feltételei vannak,

- 9/10 -

de az egyes sportágak sajátosságaihoz igazodó jól működő "belső" és sok tekintetben nemzetközi együttműködésen alapuló szabályozás is nélkülözhetetlen. A világversenyek, nemzetközi tornák, az olimpia megrendezése csupán olyan összehangolt nemzetközi járványügyi, egészségügyi, gazdasági és jogi intézkedések megteremtésével lehetséges, amely a kockázatok méltányos elosztásán, az együttes védekezésen, a tapasztalatok cseréjén és a közös teherviselésen alapul.

Tanulmányunknak a koronavírus-járvány sajnálatos aktualitást teremtett, mert a sportban egyébként természetszerűen bizonyos fokban jelen lévő veszély, kockázat és velük összefüggésben a polgári jogi kártérítési felelősség újabb útjait nyitotta meg. Szükségesnek és hasznosnak bizonyulhat ezért e jelenségekkel összefüggésben a világjárvány okán egy aktuális helyzetkép felvázolása, valamint a kártérítési felelősség sportmagánjogi hatásainak vizsgálata.

2. A veszély és a kockázat magánjogi és sportjogi megítéléséről

A veszély és a kockázat (ezek elosztása, viselése, telepítése) tradicionálisan és dogmatikai értelemben a felelősség alternatíváit jelentették és jelentik ma is a magánjogban.[2] Ehhez a megközelítéshez mérten és ehhez képest a modern kori felelősségi felfogások a felelősség fontos céljaként a veszélyközösség biztosítási szerződéssel való létesítését és a kockázatelosztást is hangsúlyozzák.[3] Egyre inkább beigazolódó tézis, hogy ha a felelősség megállapítására nem kerülhet sor a vagyoni és személyi viszonyok megsértésének jogkövetkezményeként, akkor a polgári jog feladata, a szerződéses és szerződésen kívüli jogviszonyokban egyaránt, a szankciónak a veszélyviselés, veszélyátszállás és kockázatelosztás útján történő rendezése. A kötelmi jogunk máig atyamestereként tisztelt Grosschmid Béni szerint a veszély és a kockázat kérdése különösen a viszonos kötelmeknél merül fel olyképpen, hogy arra adja meg a választ, "a felek melyike lássa (vallja) kárát annak, hogy a szolgáltatás egészen vagy részben meghiúsul véletlen, vagyis oly körülmény folytán, amelyet a felek egyikének sem lehet felróni".[4] Általában a kárveszélyátszállás, kárveszélyviselés klasszikusnak mondható elve (a casum sentit dominus) dologi jogi megközelítésű, abból indul ki a jog, hogy végső soron a dolog tulajdonosának kára mindaz, amit másra áthárítani nem lehet a felelősség megállapításával. A veszélynek a teljesítéssel való összefüggését pedig ugyancsak Grosschmid akként ítélte meg, hogy veszélyről csak addig beszélhetünk "amíg az obligatio nyitva van", vagyis amíg a teljesítés nem történt meg.

Lehetnek a kárveszélyviselés, kockázatelosztás szerződési jogi szabályozásánál jól kitapintható gazdasági, üzleti megfontolások is. Ez tapasztalható példának okáért a sportban is jelen lévő lízingszerződéseknél, ahol - a bérletnél és a haszonbérletnél a bérbe adóra nehezedő kárveszélyviseléshez képest - a lízingbe adóra száll át a lízingtárgy birtokba adásával a kárveszély. Ez a lízingbe vevőre eső többletteher motiválja finanszírozási lízingnél a kárbiztosítás kötelező megkötését is a lízingtárgy megsemmisülésének vagy elveszésének esetére.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére