Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésMagyarországon a parlagfű a legnagyobb területen előforduló és legelterjedtebb agresszív gyomnövény. A szemviszketéssel, orrfolyással járó nyálkahártya-duzzanatot okozó pollenallergia szénanáthát, kötőhártya-gyulladást, ritkábban előfordulva asztmás rohamot okozhat. Egyetlen parlagfű növény képes akár 60 ezer magot is maga után hagyni, amelyek a földben mélyre kerülve negyven évig is csíraképesek maradhatnak.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése a parlagfű elleni védekezést minden földhasználónak előírja: "A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani."
A parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 1. §-a alapján parlagfű elleni védekezésben hatáskörrel rendelkező hatóságok
a) külterületen a terület fekvése szerint illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi feladatkörében eljáró megyeszékhely szerinti járási hivatala, Pest megye és Budapest területén a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala (a továbbiakban: növény- és talajvédelmi hatóság)
b) belterületen - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a települési (fővárosban kerületi) önkormányzat jegyzője, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyző (a továbbiakban: jegyző)
(rendeli el a közérdekű védekezést.)
A hatóságok feladata egyrészt a megelőzés, az ingatlantulajdonosok, földhasználók tájékoztatása, a figyelem felhívása arra, hogy időben kezdjék meg a védekezést. Mind az érintettek tájékoztatásában, mind a felderítésben nagy szerepet kapnak a járási hivatalok.
A Földművelésügyi Minisztérium (2018. május 18. után: Agrárminisztérium) minden évben elrendeli a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvényben foglaltak alapján a határszemle ellenőrzést, ami a termőföld hasznosítási kötelezettségének ellenőrzésére irányul. A határszemle kiterjed a parlagfű elleni védekezés ellenőrzésére. A minisztérium meghatározza az ellenőrzés végrehajtásának szempontjait is. Előírja a szaktárca, hogy előzetesen tájékoztatni kell a határszemle ellenőrzésről az érintetteket. A Gyöngyösi Járási Hivatal Földhivatali Osztálya értesítette az érintett önkormányzatokat (2017-ben Adács, Gyöngyössolymos és Szücsi, 2018-ban Gyöngyöspata és Nagyréde települések). A járási hivatal kérte, hogy a helyszíni szemléről szóló tájékoztatást tegyék az önkormányzat hirdetőtábláján közszemlére, és az információt juttassák el a mezőőrökhöz is. Az értesítés tartalmazza, hogy mely településeken milyen szempontok alapján kerül sor a határszemlére. Az önkormányzatok a helyben szokásos módon, a hirdetőtáblán történő kihelyezésen túl például az önkormányzat honlapján, a helyi újságban az információt eljuttatták a fölhasználókhoz.
Értesítve lett az elrendelt határszemléről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves Megyei Igazgatósága, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet, a Bükki Nemzeti Park, az érintett hegyközségek. Kapott értesítést a Heves Megyei Kormányhivatal Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Osztálya, az Egri Járási Hivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Földművelésügyi Osztálya, Erdészeti Osztálya, Növény és Talajvédelmi Osztálya.
A kormányhivatal honlapján minden évben részletes tájékoztatást ad a parlagfű elleni védekezésről: egyrészről előzetesen felhívja a figyelmet a kötelezettségre, másrészről a lefolytatott ellenőrzésekről, azok eredményeiről (hány ellenőrzésre került sor, az ellenőrzések eredményeként mennyi növényvédelmi bírság került kiszabásra, hány alkalommal rendelt el a növény- és talajvédelmi hatóság közérdekű védekezést).
2017-ben - jegyzői értekezlet megnyitójában - dr. Seszták Attila főigazgató kiemelte a parlagfű elleni hatékony védekezés fontosságát, tájékoztatta a jegyzőket, hogy a kormányhivatal munkatársai akcióterv szerint a hagyományos módszerek mellett új módszerek alkalmazásával végzik a parlagfüves területek felderítését.
Növény- és talajvédelmi szakemberek, megyei és járási tisztifőorvosok több alkalommal nyilatkoztak a médiában a pollenhelyzetről, a parlagfű által okozott egészségügyi következményekre, illetve a megelőzésre hívták fel a figyelmet. A kormányhivatal honlapján tájékoztatás szerepelt az Egerben kihelyezett pollencsapdáról, az ez alapján vezetett pollennaptárról és előrejelzésről, a megelőzés fontosságáról.
A tájékoztatást követően a jogszabályban előírt türelmi idő - június 30. - lejártát követően került sor a helyszíni ellenőrzésekre.
A hatóság intézkedéséhez nem szükséges sérelem, a felelősség megállapításához elegendő a védekezési kötelezettség elmulasztásának június 30. utáni megállapítása. Ez egyfajta objektív felelőssége a földhasználónak.
A Heves Megyei Kormányhivatalban a főigazgató által koordinált értekezleten az érintett járási hivatalok bevonásával akcióterv összeállítására került sor. A kormányhivatal igazgatójával a járási hivatalvezetők áttekintették az anyagi és eljárási szabályokat, egyeztették a jegyzőkönyv tartalmi, formai követelményeit. Ezen a koordinációs értekezleten kaptak arról tájékoztatást az érintettek, hogy új módszerrel és új eszközzel, drón igénybevételével lehet az ellenőrzéseket lefolytatni a hagyományos helyszíni szemle mellett.
A parlagfűvel fertőzött területek felderítését, a foltok bemérését július 1-jét követően, a határszemle ellenőrzésekkel párhuzamosan kezdték meg a járási hivatalok földhivatali osztályai, együttműködve a növény- és talajvédelmi hatósággal a koordinációs értekezleten meghatározottak szerint.
A parlagfű felderítési tevékenységet a járási mezőgazdászok és a Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatalának Élelmiszerlánc-biztonsági, Növény- és Talajvédelmi Főosztályának munkatársaival előzetesen egyeztetve közösen végezték. A Gyöngyösi Járási Hivatal Földhivatali Osztályánál két fő mezőgazdász végezte a parlagfű foltok felderítését és bemérését.
A Gyöngyösi Járási Hivatal Földhivatali
- 12/13 -
Osztálya 18 mérnöknap ráfordítással, 102 db parlagfű foltot, illetve 138 hektár parlagfűvel fertőzött területet derített fel. A felderített parlagfű foltok közül 55 db volt kultúrnövényben megtalálható, mindösszesen 95 hektárnyi területen. A földhivatali osztály az osztályvezető értékelése szerint rendkívül hatékonyan látta el hatósági ellenőrzési feladatát, a korábbi évhez hasonló mérnöknap-ráfordítással 65%-kal több foltot vettek fel 220%-kal nagyobb területen, mint az előző évben.
Amennyiben a tulajdonos/földhasználó nem tesz eleget parlagfű elleni védekezési kötelezettségének, a hatóság feladata, hogy szankciót alkalmazzon vele szemben. A hatóság növényvédelmi bírságot szab ki, illetve a mulasztó költségén elrendeli az ún. közérdekű védekezést. A közérdekű védekezés elrendelése után minden esetben növényvédelmi bírság kerül kiszabásra. A bírság mértéke a jogszabályban meghatározott szempontok alapján 15 000 Ft-tól 5 millió forintig terjedhet.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás