Az Iustum Aequum Salutare különszámában megjelenő írások a Ferenc pápa által Szent József évnek nyilvánított 2021-es évhez kötődő kutatásban születtek, valamint ehhez kapcsolódóan, szakmai párbeszédként megrendezett 2022. március 18-i konferencia előadásai közül néhánynak szerkesztett verziói. A kutatásra az Igazságügyi Minisztérium jogászképzés színvonalának emelését célzó programjai keretében nyílt lehetőség. A kutatás célja az volt, hogy körbejárjuk a családban betöltött feladatok közül a szülők kiemelt helyzetét, és azon belül is külön felhívjuk a figyelmet az apaságra, valamint arra a sok kihívásra, mely a családokat érinti. Így a túl gyakran felbomló családok sokszor hétvégi apukáitól, a házasságon kívül születettek magas számáig, az apaságnak az anyaság természetéhez viszonyított bizonytalanságán át, a mozaik családok és a szociális szülőség is próbatétel elé állítja a gyermek lehető legjobb érdekét lehetőségeik szerint figyelembe vevő szülőket.
A tanulmányok átfogó kutatás eredményei, így a római jogi gyökerektől és a filozófiai megalapozottságtól kezdve végig járjuk a szülőség alapjogi meghatározottságát, a családi jogban megjelenő számos elméleti és gyakorlati problémát, valamint az eljárásjog és nemzetközi magánjog válaszait az apasággal kapcsolatos kérdésekre. Remélem az olvasó is legalább annyival gazdagodik, mint a kutatás és a konferencia részvevői, ahol termékeny diszkusszió egyik eredményeként megállapítást nyert, hogy ez olyan téma, amelyről nem esik elég szó. Így e gyűjtemény hiánypótló is kíván lenni, és célja, hogy további gondolkodásra és további párbeszédre ösztönözzön.
Szeretném megköszönni a kutatásban és a konferencián részvevő kiváló kutatóknak, hogy elfogadták a hívásomat, valamint hálásan köszönöm Koltay András főszerkesztő úrnak, hogy fórumot biztosított ezen írások megjelenésének! ■
Visszaugrás