Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Mindenekelőtt egy bocsánatkéréssel kell kezdenem. Bárándy Péter miniszter úr ugyanis ebben a pillanatban az Alkotmány módosításának négypárti egyeztetésén vesz részt, s emiatt nem tudott eljönni az avatásra. Nekem viszont hamarosan meg kell jelennem az Országgyűlésben, mivel expozét kell tartanom.
Az időpontok szerencsétlen ütközése ellenére nagy örömmel veszek részt a digitális közjegyzői levéltár megnyitásán, mivel úgy gondolom, hogy ez rendkívül fontos lépés az elektronikus közigazgatás, az elektronikus kormányzás bevezetése felé tett úton. A közigazgatást természetesen tág értelemben használom itt, beleértem abba mindazon tevékenységeket, amelyek az állampolgárok ügyeinek intézéséhez szükségesek. Ebben az értelemben természetesen a közjegyzők munkája is ide tartozik.
Óriási jelentősége van mindennek, talán nem kell ecsetelnem azokat az előnyöket, amelyek a elektronikus ügyintézés bevezetéséből fakadnak. Úgy gondolom, hogy a fejlődés a szolgáltató állam létrejötte felé halad. Ez alatt azt értem, hogy az állam - legalábbis a szolgáltató tevékenységi körében - egyre inkább átveszi azokat a technikákat, módszereket, amelyek a magánszférára jellemzőek.
Ez a folyamat természetesen nem magyar specialitás, hiszen az Európai Unió stratégiai céljai közé tartozik, hogy a Közösség versenyképes tudásalapú társadalommá váljon. Stratégiai célt említettem az előbb, de nyugodtan nevezhetjük rövid távú célnak is ezt, hiszen a megvalósítás határideje már 2010. Ennek eléréshez feltétlenül szükséges az elektronikus kormányzás, az elektronikus közigazgatás bevezetése is.
Gyorsabb, hatékonyabb, könnyebben igénybe vehető ügyintézés, talán így lehetne összefoglalni mindazokat az előnyöket, amelyek a digitális adminisztráció bevezetésével járnak. A közjegyzői digitális irattár legfőbb előnyét is abban látom, hogy a jövőben az okiratok jóval könnyebben hozzáférhetők lesznek, illetve az őrzésükkel kapcsolatos problémák jó része is megoldódik.
A digitális levéltár létrejötte megváltoztatja a közjegyzői iroda működését. Erről az utánam szóló kamarai elnökök nyilván bővebben is beszélnek majd. Könnyebb lesz a nyilvántartások vezetése, az iratok fellelhetősége, továbbá hosszú távon lehetővé teszi a papír alapú okiratok folyamatos lecserélését. A digitalizálás következtében a papír alapú okirat elveszése, megsemmisülése esetén nem jelent majd nehézséget a pótlás.
A digitális levéltár működésének technikai feltételei megvannak, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara gondoskodott az egységes színvonalú számítástechnikai felszerelés beszerzéséről, illetve a közjegyzői irodákba való eljuttatásáról. A közeljövőben sor kerül a szükséges szoftverek telepítésére, illetve a használat betanítására is.
A kormányzat részéről sincs még vége a teendők hosszú sorának. A szolgáltató állam létrehozása, illetve azon belül az elektronikus közigazgatás megteremtésének folyamata természetesen csak most kezdődött el. A közjegyzői működés területén is vannak még feladataink. Mind az Igazságügyi Minisztérium, mind pedig az Informatikai és Hírközlési Minisztérium előtt számos olyan jogalkotási feladat áll, amelyek az említett célok eléréshez szükségesek. Tudom azonban, hogy a jó úton haladunk, hogy a XXI. század technikai követelményeinek csak ezen az úton továbbhaladva leszünk képesek megfelelni.
Tudom azt is, hogy mind a szolgáltató állam, mind pedig az elektronikus kormányzás bevezetésében kulcsfontosságú szerepet tölt be az Igazságügyi Minisztérium, hiszen a megfelelő jogszabályi környezet megteremtése alapvető feltétele az információs társadalom megfelelő működésének. Mi a magunk részéről minden tőlünk telhetőt megteszünk ennek érdekében, mivel meg vagyok győződve arról, hogy e nélkül az Unió, és azon belül Magyarország nemzetközi versenyképessége kerülne veszélybe.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket. A Közjegyzői Digitális Levéltárat ünnepélyesen felavatom. ■
Lábjegyzetek:
[1] Dr. Hankó-Faragó Miklós politikai államtitkár, Igazságügyi Minisztérium
Visszaugrás