Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Király Lilla[1] - Papp Eszter[2]: A határokon átnyúló jogvitákkal kapcsolatos szerződéskötési kockázatok ügyvédi szemmel - I. rész (MJ, 2021/7-8., 400-411. o.)

1. Bevezetés

A tanulmány egy egyszerűsített - e-mailben kötött - adásvételi szerződésből eredő jogvitán keresztül mutatja be a jogvita határon átnyúló jellegéből adódó problémákat, két különböző kontinensen fekvő, de azonos jogrendszerrel rendelkező ország: az EU tagállam Magyarország (kontinentális modell) és az ASEAN[3] tagállam Kambodzsa (kontinentális modell)[4] tekintetében. A például választott Kambodzsa[5] egy olyan fejlődő országot, kereskedelmi célpontot szimbolizál, amely tekintetében magyar részről is van realitása az üzleti kapcsolatnak, ugyanakkor sem Magyarországgal, sem pedig az Európai Unióval nincsenek nemzetközi polgári eljárásjogi tárgyú egyezmények hatályban.[6]

- 400/401 -

Bemutatott példánkban egy magyar és kambodzsai üzletkötés "buktatóit" tárjuk fel - eljárásjogi és anyagi jogi szempontok figyelembevételével - egy magyar és egy kambodzsai ügyvéd szemszögéből. A jogügylet tárgya egy magyar gyártó termékének egy kambodzsai vevő részére történő értékesítése és üzembe helyezése, a jogvita pedig a magyar eladó dologi szolgáltatásnak - állítólagos - hibás teljesítéséből ered. Az eladó részéről feltételezett hibás teljesítés, valamint a vevő részéről a vételárhátralék megfizetésének - a hibás teljesítésre hivatkozással történő - megtagadása, az eladó és a vevő között kölcsönös követeléseket keletkeztet, amelyek lehetővé teszik azon kockázatok bemutatását, amellyel a kambodzsai vevő és magyar ügyvédje a magyarországi igényérvényesítés, míg a magyar eladó és kambodzsai ügyvédje a kambodzsai igényérvényesítés során szembesül. Álláspontunk szerint az ügyletkötési kockázat egyrészről magához az anyagi jogi jogügylet létrejöttéhez (pl. megrendelés módja, előleg, kifizetés, teljesítés stb.), másrészről a jogviták megoldásának eljárásjogi eszközeihez (pl. adatbázisok elérhetetlensége, ügyfélazonosítás módszerei, eljárásjogi problémák stb.) kapcsolódik.

A tanulmány első részében az alapügylet körülményeit és az abból eredő jogvitát vázoljuk fel (2. pont). Ezt követően részletesen elemezzük azokat az adminisztratív feladatokat, amelyeket mind a magyar, mind pedig a kambodzsai ügyvédnek a meghatalmazotti képviselet ellátását megelőzően el kell végeznie: ügyfél-átvilágítás (3. pont). A tanulmány következő részében tárgyaljuk az egymástól fizikailag távol lévő ügyfél és ügyvédje között a megbízási szerződés megkötésének és az ügyvédi meghatalmazás aláírásának lehetőségeit (4. pont), valamint az ügyfél személyes adatainak védelmére vonatkozó magyar és kambodzsai szabályokat, amelyekre az ügyvédeknek figyelemmel kell lennie (5.pont). Ezt követően a jogvita érdemi szakaszára koncentrálunk: a budapesti és a phnompeni bíróságok előtt folyó peres képviselet, illetve az ítélet végrehajtásának lehetőségeire, körülményeire. Rámutatunk azokra az eljárásjogi és anyagi jogi problémákra, amelyek egy magyar vagy egy Európai Unión belüli kereskedelmi jogügylet és az ahhoz kapcsolódó jogérvényesítés kapcsán már fel sem merülnének (6. pont). A tanulmány második részének zárásaként összefoglaljuk a bemutatott jogügyletből és peres eljárásokból levont tanulságokat és külön kiemeljük azokat a kockázatokat, amelyeket az ügyletkötő felek kellő ismeretek birtokában - szerződéseik megfelelő átgondolásával - korlátozhatnak, illetve azokat is, amelyekre vonatkozóan a feleknek nincs érdekérvényesítési lehetősége (7. pont).

2. Jogvita tárgya[7]

A budapesti székhelyű Tisztavíz Kft. víztisztító berendezések gyártásával és eladásával foglalkozik. A cég gyakori résztvevője nemzetközi szakmai kiállításoknak, a honlapján lévő információ pedig angol és más idegen nyelveken is elérhető. Többek között ennek is köszönhetően, megrendeléseinek jelentős részét külföldről kapja.

A Tisztavíz Kft. ügyvezetője egy pekingi kiállítás alkalmával találkozott a kambodzsai székhelyű vállalkozás, a Café Khmer beszerzésekért felelős munkatársával. A Café Khmer, az észak-kambodzsai Mondulkiri és Ratanakiri provinciában termesztett kávébabot használó franchise rendszerű kávézót üzemeltet. Kambodzsa több városában vannak már működő kávézók, de a kávéfőzéshez használt vezetékes víz tisztítására még nem találtak megfelelő megoldást. A pekingi találkozásnak köszönhetően a Tisztavíz Kft. ügyvezetője hamarosan egy angol nyelvű e-mailt kap a Café Khmer-től, amelyben a cég arról érdeklődik, hogy a Tisztavíz Kft. tudná-e vállalni - és amennyiben igen, milyen áron - 40 darab W-01-es termékkóddal rendelkező víztisztitó berendezés gyártását.

A Tisztavíz Kft. ügyvezetője nyomban megköszöni a megkeresést és jelzi, hogy a cég termékértékesítéssel foglalkozó munkatársa hamarosan jelentkezik az árajánlattal. Pár nap elteltével a Café Khmer megkapja a Tisztavíz Kft. árajánlatát, amely tartalmazza a berendezések árát: 100 000 amerikai dollárt (USD), valamint azt, hogy a vételár 70%-a, azaz 70 000 USD kifizetését követő két hónapon belül a termékek átvehetők. Néhány e-mail váltást követően a felek abban egyeznek meg, hogy a Budapestről Kambodzsába történő szállítást a Café Khmer vállalkozója intézi és a termékeket a Tisztavíz Kft. telephelyén fogja átvenni. A fennmaradó 30%-os vételárhátralékot, azaz 30 000 USD-t a Café Khmer az átvételt követő egy hónapon belül vállalja megfizetni. Ez egy hónapos lehetőséget biztosít arra, hogy a szállítást követően a berendezéseket a Café Khmer üzembe tudja helyezni és ki tudja próbálni. A Tisztavíz Kft. az adásvétel tárgyát képező víztisztitó berendezéseken a tulajdonjogát a teljes vételár kiegyenlítéséig fenntartja.

- 401/402 -

A Café Khmer ügyvezetője, Wong úr, örömmel nyugtázza, hogy az európai eladó számára is megfelel a dollárban történő teljesítés, mivel Kambodzsában a riel mellett az amerikai dollár is hivatalos fizetőeszköz és vendégei a kávét általában dollárban fizetik.

A víztisztító berendezések gyártása határidőben megtörténik és azok átvétele és szállítása is problémamentesen lezajlik. A beüzemelést követően azonban a berendezések sorra működésképtelenné válnak. A Tisztavíz Kft. műszaki szakembere Kambodzsába utazik, hogy a hiba okát kiderítse és az esetlegesen szükséges javításokat elvégezze. A berendezések megvizsgálását követően megállapítja, hogy a száraz évszak alatti ingadozó, alkalmanként rendkívül gyenge víznyomás melletti működtetésre az alapfelszereltségű víztisztító berendezések motorjai alkalmatlanok. Tájékoztatása szerint a víztisztító berendezések csak egy jelentős, a vételár 20%-át kitevő - azaz 20 000 USD költségű - átalakítás esetén lennének alkalmasak a helyi viszonyok melletti használatra. Az átalakításra vonatkozó árajánlatot a Tisztavíz Kft. nyomban meg is küldi a Café Khmer-nek. A Café Khmer azonban az ajánlatot nem fogadja el, helyette felszólítja a Tisztavíz Kft.-t, hogy a gépek átalakítását haladéktalanul végezze el saját költségén. A Tisztavíz Kft. válaszában jelzi, hogy a gépek átalakítását csak azt követően tudja megkezdeni, miután a Café Khmer a hátralékos vételárat és az átalakítás teljes költségét is megfizette, és egyben felszólítja a Café Khmer-t a hátralékos 30%-ot kitevő vételár részlet, azaz 30 000 USD megfizetésére.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére