Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
Előfizetés(1) A szövetkezet tagjainak és befektető tagjainak részjegyeiből álló részjegytőkével alapított, a szövetkezés szabadsága, az önsegély és a nyitott tagság, valamint a változó tőke elvei alapján működő, cégnévvel rendelkező jogi személy. A szövetkezet a tagok személyes közreműködésével és vagyoni hozzájárulásával demokratikus önkormányzat keretében a tagok érdekeit szolgáló üzletszerű gazdasági, valamint szociális, kulturális és más társadalmi tevékenységet folytat.
(2) A szövetkezet tagjai elsősorban természetes személyek. A szövetkezet tagja jogi személy is lehet, de a jogi személyek száma nem haladhatja meg a szövetkezet taglétszáma felét.
(3) Ha az alapszabály lehetővé teszi a befektető tagságot, a szövetkezetben személyes közreműködéssel részt nem vevő természetes személy, valamint jogi személy is lehet befektető tag. A befektető tagok száma nem haladhatja meg a szövetkezeti taglétszám tíz százalékát, a befektető tagok befektetői részjegyeinek értéke pedig nem lehet magasabb a részjegytőke harminc százalékánál.
(4) A szövetkezet a cégnyilvántartásba való bejegyzéssel a jövőre nézve nyeri el jogi személységét, és a cégjegyzékből való törléssel szűnik meg.
(5) A szövetkezetre a gazdasági társaságok közös szabályait (II. Rész 1. Cím) - ha e Cím eltérő szabályt nem tartalmaz - megfelelően alkalmazni kell.
(1) A szövetkezet főtevékenysége szerint lehet különösen
a) beszerzéssel, szolgáltatással, termékfeldolgozással, valamint értékesítéssel foglalkozó szövetkezet,
b) tagjai mezőgazdasági, ipari, illetve egyéb termelő tevékenységet elősegítő, avagy a közös termelést megvalósító szövetkezet,
c) tagjai fogyasztását elősegítő szövetkezet.
(2) A szövetkezetek különleges formái a biztosító szövetkezetek, a lakásszövetkezetek és a szövetkezeti formában működő pénzügyi intézmények. Nonprofit szövetkezetként működik a szociális szövetkezet és az iskolaszövetkezet.
(3) A lakásszövetkezetekre külön törvény vonatkozik. A biztosító szövetkezetekre, az iskolaszövetkezetekre, valamint a szövetkezeti formában működő pénzügyi intézményekre e törvényt a külön törvényekben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
(1) A szövetkezet alapítását az alapító tagok részvételével tartott alakuló közgyűlés határozza el.
(2) A szövetkezet átalakulással, egyesüléssel és szétválással is létrejöhet.
(3) A szövetkezet határozott vagy határozatlan időre jöhet létre. Ha az alapszabály a szövetkezet működésének időtartamáról nem rendelkezik, a szövetkezetet határozatlan időre alakultnak kell tekinteni.
(4) Tilos tagokat nyilvános felhívás útján gyűjteni.
Szövetkezet alapításához, illetve működéséhez - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - legalább hét tag szükséges, amelyből legalább öt tagnak olyan természeteses személynek kell lennie, aki nem befektető tag.
(1) Az alakuló közgyűlés
a) megválasztja a levezető elnököt, a jegyzőkönyvvezetőt és a jegyzőkönyv hitelesítőjét;
b) kimondja a szövetkezet megalakulását;
c) elfogadja a szövetkezet alapszabályát;
d) megállapítja, hogy a tagok az alapszabályban meghatározott részjegytőke teljesítésére kötelezettséget vállaltak;
e) megválasztja a szövetkezet igazgatóságának elnökét és tagjait vagy a szövetkezet ügyvezető elnökét;
f) megválasztja a szövetkezet felügyelőbizottságának elnökét és tagjait, vagy a felügyelőbizottság feladatainak ellátására kijelölt tagot;
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás