Megrendelés

A 65 éves Milassin László tanszékvezető egyetemi docens szakmai és oktatói pályafutása (JÁP, 2016/1., 149-151. o.)

Kellem és jellem - e tulajdonságok kéz a kézben járnak az egyetemi oktató, a tanszékvezető, a diplomata és az ügyvéd Milassin László esetében. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi Köz- és Magánjogi Tanszékének vezetője tartalmas és egyben mozgalmas szakmai életpályát maga mögött tudva tölti be 65. életévét. A szegedi szülői háztól, a meisseni porcelángyáron át, a genfi ENSZ-GATT misszión keresztül vezetett az út a győri jogi kar katedrájára és az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságának (UNCITRAL) tárgyalótermébe. Hatvanötödik születésnapja alkalmat ad tanszéki kollégáinak, hogy felidézzék e gazdag és színes diplomáciai, oktatói és tudományos életpálya főbb állomásait.

Milassin László 1951. január 26-án született Szegeden. Fiatalkorában nagy hatást gyakorolt rá ügyész édesapja, aki megismertette - és megkedveltette - vele a jogászi hivatást. Egyetemi tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végezte 1970 és 1975 között, érdeklődése - elsősorban édesapja hatására - a magánjog felé fordult. Az egyetem alatt a nyelvek iránti fogékonysága is megmutatkozott, ennek köszönhetően több alkalommal is lehetősége nyílt külföldre utazni. A fiatal egyetemista Milassin László utazásai nem csak szűk értelemben vett szakmai kirándulások voltak, hanem porcelángyári diákmunkásként dolgozott például a németországi Meissenben is. Az egyetemen későbbi pályafutása szempontjából is meghatározó volt, hogy szakdolgozati témájának a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvényt választotta, amely az akkoriban a GATT részes államává váló Magyarország külkereskedelmi jogának egyik legjelentősebb reformját eredményezte. A jogi diploma megszerzését követően, 1975-től 1982-ig a Külkereskedelmi Minisztériumnál dolgozott. 1982-ben indult nemzetközi diplomáciai karrierje, 1987-ig Magyarország genfi ENSZ-GATT missziójánál titkári rangban teljesített külszolgálatot. Ebben az időszakban nemzetközi kereskedelempolitikai tanulmányokat is folytatott, és GATT-diplomát szerzett. 1987-88-ban a Kultúra Külkereskedelmi Vállalatnál vezető jogtanácsosi feladatokat látott el.

- 149/150 -

Ezt követően, a magyar közigazgatási karriert feladva, családjával Németországba költözött. 1990-től a passaui egyetemen kiegészítő jogi tanulmányokat folytatott, majd letette az első államvizsgát. Ezután 1993-ig ügyvédként kamatoztatta tudását a frankfurti Boesebeck Barz & Partner irodában. 1991-től a Budapesti Ügyvédi Kamarának is tagja volt. A németországi tartózkodást követően a család Ausztriába költözött.

A kilencvenes évek közepén Milassin László magyarországi szakmai tevékenysége során szerzett tudomást az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Széchenyi István Főiskola együttműködésének eredményeként újrainduló győri jogászképzésről. Az ELTE-SZIF Oktatási Intézet alapító oktatójaként meghatározó szerepet vállalt az európai jogi stúdiumok megszervezésében, majd a nemzetközi magánjogi tárgyú kurzusok oktatásában. 1998-ban kezdeményezésére jött létre az Európai Jogi Tudományos Diákkör, melynek keretében az elmúlt közel két évtizedben számos díjazott dolgozat készült. 1998-2005 között a koordinálásával ez a tudományos diákkör adta ki a Győri Európai Jogi Hírlevelet, amelynek egyben felelős szerkesztője is volt.

Milassin Lászlónak nagy szerepe volt abban, hogy a Széchenyi István Főiskolán is megnyílhatott az Európa-tanulmányi Központ 1998-ban. Kezdetben a Phare-támogatással megvalósuló projekt pályázati előkészítését szervezte, majd az Európa-tanulmányi Központ vezetőjeként a szakmai program kialakításáért és megvalósításáért felelt. Ennek keretében a jogászképzésben és a Széchenyi István Főiskola más szakjain is számos olyan kurzust honosított meg, amely az európai integrációval és az európai joggal összefüggő ismeretek átadását szolgálta. Az Európa-tanulmányi Központ tevékenysége szakmai rendezvények, konferenciák és workshopok szervezésére is kiterjedt.

2002-2003 között egyetemi oktatói munkája mellett a közigazgatásba is visszatért és vezető főtanácsosként a Külügyminisztérium Nemzetközi Jogi Főosztályán dolgozott. Külügyminisztériumi munkája során szakmai figyelme az UNCITRAL tevékenységére irányult. Az UNCITRAL konferenciák aktív résztvevője volt, sőt a 2002-ben New Yorkban megrendezett harmincötödik éves általános konferencián a kelet-európai államok csoportjának javaslatára helyettes levezető elnöknek választották. Ezeken a tárgyalásokon dolgozták ki és fogadták el a nemzetközi kereskedelmi békéltető eljárásról szóló UNCITRAL modelltörvényt. Szakmai érdeklődéséből kifolyólag is érzékenyen érintette, hogy az UNCITRAL intézményének létrehozását kezdeményező és 1968 óta folyamatosan tagságot viselő Magyarország 2004-ben nem hosszabbította meg közreműködését a szervezetben. Később a tagság szükségességét számos fórumon hangoztatta és a kezdeményezésének is köszönhetően 2013-ban Magyarország visszatért az UNCITRAL-ba. A szervezethez fűződő szakmai kapcsolatai mind a mai napig fennállnak, és továbbra is rendszeresen részt vesz az UNCITRAL bécsi rendezvényein. Milassin László személyes közreműködése nyomán az UNCITRAL a győri jogi karral is szorosan együttműködik, melynek eredményeként közös rendezvények megszervezésére és kutatási projektek megindítására került sor.

- 150/151 -

2004-től egy sikeres pályázat nyomán Jean Monnet professzorként látja el feladatait. Az elnyert európai uniós pályázati támogatásnak köszönhetően a jogi kar öt éven keresztül tudta finanszírozni uniós modulok oktatását külföldi tanárok részvételével, illetve lehetősége nyílt jelentős könyvtárfejlesztésre, külföldi szakkönyvek beszerzésére és folyóiratok előfizetésére. 2008-2011 között a Fachhochschule des BFI Wien (University of Applied Sciences BFI Vienna) intézményével létrejött megállapodás keretében a bécsi egyetem munkájába is bekapcsolódott vendégoktatóként. 2011-ben az angol nyelvű European Business Law című tantárgya alapján a hallgatók a legjobb oktatónak minősítették. Mindezeken túl részt vesz a Bécsi Egyetem Jogi Karán (Juridicum) szervezett és Rudolf Welser professzor által koordinált Wiener Arbeitskreis für Privatrecht munkájában, de az Institut für Donauraum und Mitteleuropa (Ausztria), az Europa Institut an der Universität Zürich (Svájc) és az MTA Veszprémi Területi Bizottság Gazdasági és Polgári Jogi Munkabizottságának is aktív tagja.

Milassin László 2010 óta a Nemzetközi Köz- és Magánjogi Tanszék vezetője. Tanszékvezetői feladatai mellett a nemzetközi igazgatási szak szakvezetői feladatait is ellátja. Tudományos tevékenységének keretében doktori (PhD) fokozatát 2005-ben szerezte meg. Kutatási témái elsősorban az információs társadalom szerzői jogi kérdéseit, a nemzetközi alternatív vitamegoldó eljárásokat, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jogát, valamint az UNCITRAL szervezetét érintik. Munkásságában szerencsésen ötvöződik a gazdag gyakorlati tapasztalat és az elméleti kutatómunka. Kutatási eredményeit számos tudományos közleményben és rendezvényen tárta a szakmai közvélemény elé.

Milassin László a kialakult tanszéki hagyományok folytatójaként kifejezetten szívélyes és manapság ritkán tapasztalható családias légkört biztosított a közvetlen munkahelyi környezetében. A munkatársai előtt az ajtaja mindig nyitva állt akár hivatalos ügyekről volt szó, akár hosszas baráti beszélgetésekre került sor. Megtiszteltetés és öröm a Nemzetközi Köz- és Magánjogi Tanszék tagjai számára, hogy együtt dolgozhatnak Milassin Lászlóval és ezúton kívánnak 65. születésnapja alkalmából sok boldogságot.

Ad multos annos! ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére