Megrendelés

Dr. Pázsit Veronika: Tájékoztató a kodifikációs bizottság üléseiről (BJK, 2002/3., 33-34. o.)

A Kodifikációs Bizottság 2002. június 21. napjára összehívott ülésére már az új Kormány megalakulása után került sor. Az elnök tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy az igazságügyi tárca a hatályos Büntető Törvénykönyv és az új büntetőeljárási törvény módosítására kormány-előterjesztést készít elő. a tervezett anyagi jogi rendelkezések elsősorban a büntetés kiszabása körében a bírói mérlegelés lehetőségét célozzák bővíteni, de más jogterületeket is érintenek, így például a kábítószerrel visszaélés tényállásait és a terrorcselekményt.

A Kormányprogram II. fejezetének - a jogalkotást érintő részében - a 3.1 pontja szerint: "A kormányzati ciklus végére reális terv egy modern és egységes Büntető Törvénykönyv megalkotása". Ennek megfelelően az igazságügy-miniszternek a Bizottsághoz intézett levele is megfogalmazta azt a kívánságot, hogy a kodifikációs munkálatok feszesebb ütemben folytatódjanak, annak érdekében, hogy 2004 szeptemberére elkészüljön az új kódex normaszöveg tervezete, és annak társadalmi vitája kezdetét vegye. Erre figyelemmel a Bizottságnak mielőbb meg kell kezdenie a különös részi fejezetek problematikáinak elkészítésére a tudomány és a gyakorlat szakemberei köréből a munkában résztvevők kiválasztását, és a tanulmányok tartalmi követelmény rendszerének felállítását.

A Büntető Törvénykönyv szerkezetéről és a Különös Rész fejezeti felosztásáról a Bizottság csak a problematikák alapján tud majd véglegesen állást foglalni. Minden fejezetről külön problematika készül, a fejezteti felosztást illetően kiindulásként a Bizottság a dr. Kiss Zsigmond - dr. Soós László: "Az új Büntető Törvénykönyv egységességének kérdése" című előkészítő tanulmányának a fejezeti felépítését vette alapul, amelyben a szerzők negyvenkét fejezetet határoztak meg. A Bizottság a problematikák elkészítésénél kiemelt szempontként jelölte meg, hogy az térjen ki az európai országok vonatkozó szabályainak bemutatására, mégpedig oly módon, hogy a bemutatáskor az adott jogintézmény koncepcióját tartsa szem előtt és ne pusztán a szó szerinti fordítást tartalmazza, vagyis az is kiderüljön, hogy az adott jogi környezetben mi a célja az adott jogintézménynek és azt miként tölti be. A problematika befejező részeként a szerzők de lege ferenda szövegjavaslatot tesznek. A Bizottság a tanulmányok kidolgozóinak kezét, s főleg nem gondolataik irányát semmiféle módon megkötni, befolyásolni nem kívánja, éppen ellenkezőleg számít az emberi elme kreativitására és nyitott az új elképzelések iránt.

A problematikák elkészítésére a Bizottság jelöli ki a téma felelősét és az elkészítésben közreműködőket, a tagok által javasolt, illetőleg az egyes témák kidolgozására jelentkező elméleti és gyakorlati szakemberek köréből. A közreműködésre való készséget a tárca körlevele nyomán a megyei bírósági elnökök, a Legfelsőbb Bíróság, a Legfőbb Ügyészség és az Országos Rendőr-Főkapitányság részéről illetékességi területükön felmérték, és erről tájékoztatást küldtek. A Bizottság döntése alapján az Igazságügyi Minisztérium köt szerződést a tanulmányok elkészítésére és összehangolja az egyes témacsoportok munkáját.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére