Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tarpai Zoltán: Szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatások (SZEÜSZ-ök) (Jegyző, 2017/5., 22-23. o.)

9. rész: Cégkapu

A vállalkozások oldalán realizálható adminisztratív terhek csökkentésének egyik eszköze a hivatali ügyintézések elektronikus úton történő igénybevétele.

A vállalkozások oldaláról így kifejezetten nagy elvárások fogalmazódnak meg a közigazgatással szemben az elektronikus ügyintézést illetően is. Elvárásuk, hogy minél több ügyet tudjanak elektronikusan intézni, kevesebb adminisztrációval, kevesebb erőforrás-ráfordítással. Régóta megoldatlan kérdéskör azonban ezen ügyfélkör elektronikus ügyintézésben való részvételének feltételeként nevesíthető azonosítás és elektronikus tárhely rendelkezésre állása, amely a jelenlegi tervek és irányok mentén végre megnyugtató módon rendezésre kerülhet. Lássuk hogyan.

Az elektronikus kapcsolattartás vonatkozásában az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 89-91. §-a alapján a gazdálkodó szervezetek számára 2018. január 1-jétől kötelező a Cégkapu használata, vagyis a hivatalos elérhetőségről történő dokumentumküldés és az azon történő fogadás.

Fontos viszont, hogy a Vhr. a Cégkapu használatát illetően kivételeket is megfogalmaz, ennek értelmében:

• egyéni ügyvéd és szabadalmi ügyvéd cégkapu használata opcionális;

• az egyéni vállalkozók továbbra is az ügyfélkapu szolgáltatással jogosultak az elektronikus kapcsolattartásra, tehát ez azt is jelenti, hogy egyéni vállalkozók nem jogosultak Cégkaput regisztrálni.

A továbbiakban a gazdálkodó szervezet vonatkozásában a Cégkapura jogosult szervezeteket kell érteni.

A Cégkapu a Vhr. szerinti kézbesítési szolgáltatáshoz kötődő, biztonságos kézbesítési szolgáltatási címnek minősülő, a kijelölt szolgáltató által a gazdálkodó szervezetek számára biztosított tárhely.

A Cégkapu létrehozásának célja, hogy megkönnyítse a szervezetek és az elektronikus ügyintézést biztosító szervek közötti kapcsolatfelvételt, hiszen minden kézbesítésre szánt küldemény a gazdálkodó szervezet által igényelt, biztonságos, hiteles tárhelyre érkezik. A Cégkapu továbbá lehetővé teszi, hogy a szervezet minden érdekeltje egy helyen férjen hozzá a szervezet hivatalos levelezéséhez, ezen belül azonban a szervezetnek lehetősége van, hogy az egy "postaládába" érkező küldeményeket jogosultsághoz kösse, és adott küldemény kizárólag a megfelelő jogosultsággal rendelkező munkatársak által váljon elérhetővé.

Elsődleges célja olyan biztonságos kézbesítési cím rögzítése, amelyen a hatóságokkal a kapcsolattartás vagy egyéb elektronikus ügyintézés biztosított, mivel a cégkapu-címre érkezett e-mail küldeményekről vélelmezett, hogy azt hivatalosan kézbesítették és megkezdődnek a határidők.

A szolgáltatás főbb jellemzői az alábbiak:

• a cégkapu igénybevétele regisztrációhoz kötött;

• a gazdálkodó szervezetek csak egy Cégkapuval rendelkezhetnek;

• gazdálkodó szervezet nevében a cégkapu-regisztrációt a gazdálkodó szervezet képviseletére jogosult természetes személy (pl.: a szervezet képviselője vagy meghatalmazottja) kezdeményezheti;

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére