Megrendelés

Bodor Mária: A vállalkozás iratainak megőrzésére vonatkozó egyes előírásokról (CH, 2020/2., 5-6. o.)

A cégiratok megőrzésének időtartamára nézve nincs kifejezett - általánosan érvényesülő - jogszabályi rendelkezés, arra, egyes jogszabályok egybevetése alapján lehet következtetni.

A 2006. évi V. tv. (Ctv.) 32. §-a ételmében a cégbejegyzési, változásbejegyzési eljárásra a 2016. évi CXXX. tv. (Pp.) rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell, míg a 36. § kimondja, hogy a cégbejegyzési eljárás elektroni-

- 5/6 -

kus eljárás. A Pp. 613. § (1) bekezdés szerint az elektronikus úton történő kapcsolattartásra kötelezett és az elektronikus kapcsolattartást választó fél, illetve képviselő (a továbbiakban együtt: elektronikus úton kapcsolatot tartó) - ha a beadvány mellékletét képező okirat nem elektronikus okiratként áll rendelkezésre - köteles gondoskodni a beadvány mellékletét képező papíralapú okirat digitalizálásáról és a papíralapú okirat megőrzéséről. A megőrzés időtartamáról e helyen sincs rendelkezés. A cégbejegyzési eljárásban a Ctv. 33. § (2) bekezdés alapján a jogi képviselet kötelező. Az ügyvédségről szóló 2017. évi LXXVIII. tv. 53. § (5) bekezdés kimondja, okirat ellenjegyzése esetén az ügyvéd az általa ellenjegyzett okiratot, valamint az okirat ellenjegyzésével járó ügyben keletkezett más iratokat - ha jogszabály ennél hosszabb megőrzési időt nem állapít meg, vagy a felek ennél hosszabb ideig történő őrzésben nem egyeztek meg - az ellenjegyzéstől számított tíz évig megőrzi.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére