Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Varga Zoltán - Szilágyi Márk: Az Országgyűlés 2020. tavaszi ülésszakának[1] elemzése (PSz, 2020/2., 171-179. o.)

I. Ülésezésre vonatkozó adatok

1. Az Országgyűlés ülésezése

Rendes ülésszak kezdete és vége2020. febr. 17. - 2020. jún. 15.
Rendkívüli ülés kezdete és vége (ha volt)2020. nyári rendkívüli
2020. jún. 16. - 2020. aug. 3.
Ülések száma:
Tavaszi ülésszak
Nyári rendkívüli ülésszak
13
5
Ülésnapok száma:
Tavaszi ülésszak
Nyári rendkívüli ülésszak
37
8
Plenáris napirendi tárgyalási idő:
Tavaszi ülésszak
Nyári rendkívüli ülésszak
353 óra és 25 perc
310 óra és 5 perc
43 óra és 18 perc
Törvényjavaslatok átlagos elfogadási ideje35,13 nap[2]
- ugyanez gyors eljárások nélkül38,48 nap[3]

Az Országgyűlés 2020. tavaszi ülésszaka február 17-én kezdődött és június 15-én ért véget. Ezen ülésszak átlagon felüli volt mind az ülések, mind az ülésnapok száma szempontjából, a maga 13 ülésével és 37 ülésnapjával. A koronavírus-járvány következtében az Országgyűlés rendes ülésszaka egy kimagaslóan hosszú rendkívüli ülésszakkal bővült. Június 16. és augusztus 3. között 5 ülés zajlott le, melyet 8 ülésnap igénybevételével tudtak lebonyolítani. Az összesített plenáris napirendi tárgyalási idő meghaladta a 353 órát is, ami rendkívül hosszúnak mondható más parlamenti ülésszakokhoz képest. Az ülésszak[4] első és utolsó napja között 169 naptári nap telt el, amelyből a képviselők 14 teljes napot töltöttek tárgyalással. Egy törvényjavaslat benyújtásától az elfogadásáig eltelt átlagos időtartam kerekítve 35 nap volt, gyorsított eljárások nélkül ez három és fél nappal emelkedik.

- 171/172 -

2. Az Országgyűlés döntései

Alaptörvény-módosítások0
Törvények96
- ebből új23
- ebből módosító57
- ebből nemzetközi szerződés15
Országgyűlési határozatok13
- ebből személyi döntés11
Politikai nyilatkozatok3

A 2020-as tavaszi ülésszakban nem került sor Alaptörvénymódosításra, noha kétszer is nyújtottak be módosító javaslatot, mindkét esetben független képviselők.[5] Továbbá az Országgyűlés 96 törvényt alkotott, amelynek csak igen kis része volt új törvény, illetve új nemzetközi szerződést kihirdető törvény, míg döntő többségét, 75%-át már létező törvényt módosító törvények tették ki. Ezenfelül 13 országgyűlési határozatot fogadott el a T. Ház, amelyből 11 személyi döntés körében született. Mindezeken túl három politikai nyilatkozat megszavazására került sor az adott ciklus alatt.

3. Bizottságok ülései

1. Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság1
2. Európai ügyek bizottsága10
3. Fenntartható fejlődés bizottsága7
4. Gazdasági bizottság17
5. Honvédelmi és rendészeti bizottság11
6. Igazságügyi bizottság18
7. Kulturális bizottság9
8. Költségvetési bizottság14
9. Külügyi bizottság13
10. Magyarországi nemzetiségek bizottsága10
11. Mentelmi bizottság4
12. Mezőgazdasági bizottság5
13. Nemzetbiztonsági bizottság7
14. Nemzeti összetartozás bizottsága9
15. Népjóléti bizottság13
16. Törvényalkotási bizottság17
17. Vállalkozásfejlesztési bizottság5

- 172/173 -

A ciklus jellegadó sajátossága, a vírushelyzet ellenére a legtöbb bizottság esetében megvalósult a rendszeres ülésezés követelménye. Ez alól kivétel a mentelmi bizottság, amely csak 4 ülést tartott. Utalunk egyúttal arra, hogy speciális feladatköre egyébként sem igényli működésének azt a típusú rendszerességét, amely a törvényalkotási funkcióban részt vevő bizottságoknál figyelhető meg. Ezt követi a sorban a mezőgazdasági, valamint a vállalkozásfejlesztési bizottság igencsak kevés, mintegy 5 ülésével. A járványhelyzet indukálta korlátozó intézkedésekből adódó gazdasági következmények kezelése nagyobb munkát hárított a Gazdasági bizottságra. A törvényhozás struktúrája pedig indokolja a Törvényalkotási bizottság kiemelkedő szerepét és magas ülésszámát. Ennek ellenére a legmagasabb bizottsági ülésszámot az Igazságügyi bizottság generálta.

II. Jogalkotás

1. A Kormány tavaszi törvényalkotási programja

A 2020-as év tavaszi ülésszakára a Kormány 20 pontos törvényalkotási programot fektetett le. Ha röviden jellemeznünk kéne a törvényalkotási programot, elegendő lenne ennyit mondani: "gazdasági intézkedések", hiszen a Kormány már a vírushelyzet kialakulása előtt egyértelmű prioritásává tette a gazdasági stabilizációt. Előbbi állítás ékes bizonyítéka az Agrárminisztérium, a Belügyminisztérium, illetve a Pénzügyminisztérium javaslatainak egyértelmű túlsúlya a programon belül. E tendencia alól kivételt mutatnak az Innovációs és Technológiai Minisztérium javaslatai egyéb területekre (pl. közlekedési szabályozás), valamint a Miniszterelnökség abszolút vegyes szabályozási körre vonatkozó tervezetei. A programban röviden megjelenik a Honvédelmi, illetve az Igazságügyi Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériumára és a Külgazdasági és Külügyminisztériumra azonban a Kormány a tárgyalt ülésszakban nem tervezett törvényalkotással kapcsolatos feladatokat telepíteni.

- 173/174 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére