Az Elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) a törvényben meghatározott kivételektől eltekintve 2004. január 1-jén lépett hatályba. A hírközlésről szóló korábbi, 2001. évi XL. törvényt (továbbiakban: Hkt.) felváltó új jogszabály céljaként a jogfolytonosság biztosításán túl a korábbi koncessziós rendszerből a törvény hatálybalépésére már teljesen kialakult versenypiac elvárásainak való megfelelés, továbbá az Európai Unió szabályozási koncepciójával történő harmonizáció is megjelentek. Példaként említhetjük, hogy az új uniós szabályozásban jelentősen változtak az érintett piacok meghatározásának szabályai, a jelentős piaci erővel rendelkező (a továbbiakban: JPE) szolgáltatók azonosítási feltételei, továbbá a JPE szolgáltatók kötelezettségei. A Hkt. által alkalmazott, normatív regulációban meghatározott 4 helyett az Európai Bizottság már 18 érintett piacot határozott meg, ezek közül hatot az elektronikus hírközlési szolgáltatások kiskereskedelmi, tizenkettőt pedig a nagykereskedelmi piaci szegmensein. A JPE szolgáltatóként való azonosítás kritériumaként a korábbi, a Hkt.-ban is alkalmazott 25% körüli piaci részesedés helyett - az új uniós szabályozáshoz igazodva - a versenyszabályok szerinti gazdasági erőfölény fogalmához közelítő szabályozást alkalmaz az Eht.
De ne szaladjunk előre, hiszen az új szabályozás szerinti piacmeghatározás, majd az érintett piacokon a JPE szolgáltatók azonosítása, e szolgáltatókra kötelezettségek kirovása jelenleg talán a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsának (továbbiakban: Tanács) legnagyobb feladatát jelenti.
A jelen ismertető célja ezzel szemben a Matáv Rt. által a törvény erejénél fogva a Tanácshoz benyújtott, a jogszabályi változásokat követő új referencia összekapcsolási ajánlat novumainak összefoglalása.
A Hírközlési Döntőbizottság a Matáv Rt.-t még a Hkt. hatálya alatt, 2003. november 6-án kelt határozataival jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóként azonosította a távbeszélő szolgáltatási, továbbá a bérelt
- 105/106 -
vonali szolgáltatási piacon. Annak érdekében, hogy a már említett jogfolytonosság elve érvényesülésre kerüljön, a jogalkotó az Eht. 172. § -ban úgy rendelkezett, hogy az új Európai Uniós szabályozás szerinti JPE azonosítás időpontjáig is rendelkeznie kell a jelentős piaci erővel bíró szolgáltatóknak referencia ajánlatokkal.
A JPE szolgáltatók referencia összekapcsolási ajánlatai a piac többi szereplője számára a kiszámíthatóságot, egyenlő elbánást garantálják, hiszen a referencia ajánlat a JPE szolgáltató által kötelezően közzétett, a megajánlott hálózati szolgáltatásokat, illetőleg azok jogi, műszaki, pénzügyi feltételeit részletező ajánlatot jelenti (Eht. 188. § 97.). Ennek megfelelően a Matáv Rt. az új jogszabályi környezetben törvény erejénél fogva köteles volt az Eht. feltételeit kielégítő referencia összekapcsolási ajánlat benyújtására.
A Matáv Rt. referencia összekapcsolási ajánlatát az Eht. 172. § alapján 2004. január 15-én jóváhagyás céljából a Tanácshoz benyújtotta. A beadvány az irányadó jogszabályoknak megfelelően a korábbi szabályozás szerint összeállított, és a beadáskor hatályos referenciaajánlat módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt változatából, a referenciaajánlatban módosított részek korrektúrával ellátott változatából, a költségmodellből és a költségmodellhez kapcsolódó adatokból, továbbá az összekapcsolási mintaszerződésből, valamint a szerződéskötés kezdeményezésére, a szükséges adatközlésre vonatkozó adatlapból állt.
A Tanács az Eht. 45. § (1) bekezdés f) pontja szerint "jóváhagyja a referenciaajánlatot, megállapítja annak tartalmát, módosítja a korábban elfogadott referenciaajánlat tartalmát". Az Eht. 59. § (1) bekezdése szerint "a Tanács a kötelezett szolgáltató által jóváhagyásra benyújtott referenciaajánlat-tervezetet megvizsgálja, hogy az megfelel-e az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályokban foglaltaknak." A Tanács, miután megvizsgálta a Matáv Rt. benyújtott tervezetét, azt 2004. február 18-án kelt, DH-380-1/2004. számú határozatában nem hagyta jóvá. A Matáv Rt. eleget téve a Tanács határozatában előírtaknak és a Tanács iránymutatásainak, 2004. március 8-án új tervezetet nyújtott be a Tanácshoz jóváhagyásra.
A megismételt benyújtást követően lépett hatályba a 4/2004. (III. 24.) IHM rendelet a távbeszélő-szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező távközlési szolgáltató által nyújtott távbeszélő-szolgáltatás díjairól, valamint az egyetemes távközlési szolgáltatással kapcsolatos díjcsomagokról szóló 3/2002. (I. 21.) MeHVM rendelet, valamint az elektronikus hírközlési szolgáltatások költségszámítására vonatkozó szabályokról szóló 18/2003. (XII. 27.) IHM rendelet módosításáról. Az IHM rendelet módosította a tőke-költségszorzó-értéket, amire tekintettel a Tanács felszólította a Matáv Rt.-t a módosított költségmodell benyújtására. A Matáv Rt. a jogszabályváltozásból fakadó kötelezettségének eleget téve a módosítást a Tanácshoz benyújtotta.
A jóváhagyási eljárás folyamatában az Eht. egy új instrumentumot vezetett be - "egyeztetés az érdekeltekkel jelentős ügyekben" -, amelyet a törvény a 36. §-ban szabályoz. Mivel a Matáv Rt. referencia-ajánlat tervezetének jóváhagyására irányuló eljárás az idézett 36. § (1) bekezdés hatálya alá esik, a Tanács 2004. április 21-én az egyeztetési eljárás keretében közzétette határozat-tervezetét, amelyre vonatkozóan a Matáv Rt., a TELE2 Magyarország Kommunikációs és Szolgáltató Egyszemélyes Kft., a PanTel Távközlési és Kommunikációs Rt., illetve az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete tettek észrevételt.
A Tanács határozatának indokolása szerint "Az egyeztetési eljárás lehetőséget teremt arra, hogy a referenciaajánlat jóváhagyásához kapcsolódó eljárásokban, akinek jogát vagy jogos érdekét a határozat érintheti, a határozat-tervezethez, annak előkészítő anyagaihoz észrevételt téve, új szempontok bemutatásával befolyásolják, és egyben segítsék a Tanács érdemi döntéshozatalát. Az érdekelt szolgáltatók és a Kötelezett e jogosultságának érvényesülése érdekében a Tanács valamennyi határidőben beérkezett észrevételt az Eht. 36. § (3) bekezdésében meghatározott kötelezettségének teljesítése során érdemben megvizsgált, a döntéshozatal során lehetőség szerint figyelembe vett.
A határozat-tervezetre, a referenciaajánlatra, valamint az Összefoglalóra tett észrevételek közül azokat hagyta figyelmen kívül, melyek
a) alapvetően hibásak voltak, olyan hiányosságokat jeleztek a referenciaajánlat egyes részeinél, melyek a referenciaajánlat más szövegrészében szabályozottak, vagy logikai ellentmondást tartalmaztak;
b) ellentmondtak a vonatkozó jogszabályok, úgymint az Eht., a Korm. rendelet, az IHM rendelet, a 4/2004. (III. 24.) IHM rendelet, a 18/ 2003. (XII. 27.) IHM rendelet, a 23/2001. (XII. 22.) MeHVM rendelet és a 30/2001. (XII. 23.) MeHVM rendelet rendelkezéseinek;
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás