Megrendelés

Zalahegyi Zoltán[1]: Európai Miniállami Gyűjtemény Győrben (JÁP, 2019/3., 209-210. o.)

Speciális könyvgyűjtemény a Széchenyi István Egyetem jogi könyvtárában

Biczó Zalán győri egyetemi könyvtárosban várostörténeti, helyismereti kutatásai közben fogalmazódott meg az az elképzelés, hogy szeretne szülővárosában, Győrben egy különleges, miniállamokról szóló gyűjteményt létrehozni, ami egész Európában egyedülálló lehetne.

A speciális gyűjtemény szervezése 2017 nyarán kezdődött meg, amelynek eredményként ma már közel 800 könyv és egyéb dokumentum áll a kutatók és az érdeklődők rendelkezésére, Európa legkisebb önálló államainak - Monaco, San Marino, Liechtenstein, Andorra és még ide sorolva a kissé nagyobb területű Luxemburgot is - a speciális dokumentum kollekciója. Sok tudományos igényességgel megírt könyvet is találhat az érdeklődő kutató: adattárakat, alaptörvényeket, állami berendezkedéseikről (jogrendszer, parlament etc.), művészetükről, nevezetes személyeikről és az adott országról szóló irodalmi műveket, térképeket, atlaszokat. Mivel a hazai tapasztalatok alapján nagyon kevesen ismerik ezeket a független európai kis államokat, így Győrben a fókuszba kerülhetnek.

Biczó Zalán röviden így vázolta fel eddigi, ezirányú tevékenységét: "Mivel ezen európai miniállamoknak - Monaco kivételével - csak Bécsben van nagykövetsége, így a civil kurázsi jegyében ellátogattam az osztrák fővárosba. Szeretném megköszönni Willi Tamás ügyvéd úr segítségét, aki nagyon sok gyakorlati segítséget adott a kezdeti kapcsolatfelvételhez és a bécsi nagykövetségi látogatások alkalmával. Így 2017. október 27-én Bécsben a Liechtensteini Fejedelemség, San Marino Köztársaság és az Andorrai Völgység Nagykövetségén tett látogatásom során elképzelésemet tisztelettel meghallgatták. A bécsi monacói konzulon keresztül pedig a Monacói Hercegség berlini nagykövetasszonyával vettem fel a kapcsolatot, aki megkeresésemet továbbította Monacóba.

Összességében elmondható, hogy mindegyik miniállamban és Luxemburgban tudnak az elképzelésről és nagyon szívesen segítettek és segítenek! Természetesen még számítok rájuk a továbbiakban is, a fogadókészségük számomra nagyon biztató volt, jó ötletnek tartják a gyűjteményt, amely ma már közel 800 kötetből áll. A gyűjtemény további gyarapítása remélhető a miniállamok városi, egyházi, egyetemi segítségén keresztül, ami nyilvánvalóan apró lépésekben történhet meg."

- 209/210 -

Érdemes kiemelni, hogy a Győrhöz személyesen is kötődő, Svájc és Ausztria közötti fejedelemség[1] adományozta a könyvek felét, amelyből kiemelkedik a 19 kötetes Liechtensteinisches Landesgesetzblatt, amely a hercegség jogtörténetét és jogalkotását foglalja össze 1863-1975 között.

A San Marinóból küldött munkák közül a legfontosabb a kis olasz köztárasaság történetét és jogrendszerét bemutató 41 kötetes tudományos könyvsorozat.

Az Andorrából érkezett könyvek közül többek között a 19 kötetes Jurisprudencia Constitucionnal tudja segíteni a kutatók munkáját.

Végül itt szeretném megjegyezni, hogy Biczó Zalán, nemcsak munkahelye, a győri Széchenyi-egyetem, hanem Magyarország számára is igyekezett az unikális könyv- és dokumentumgyűjteménnyel egy információs pontot kialakítani. Természetesen abban is lát lehetőséget a gyűjtemény megálmodója, hogy szerte az országban vándorkiállításként bemutassák az új győri gyűjteményt.

Tisztelettel várja a győri egyetemi könyvtár Európai Miniállami Gyűjteményébe a diákokat, a kutatókat és minden érdeklődőt. Szíves tájékoztatást ad minden kedves Oktatónak, Kollégának. Elérhetősége: Biczó Zalán könyvtáros, Széchenyi István Egyetemi Könyvtár Jogi Könyvtára. 9024 Győr, Áldozat u. 12. 06-96-613-559, vagy a +36 30 773 42 30-as telefonszámokon és a biczo@sze.hu e-mail címen. ■

JEGYZETEK

[1] A győri főkapitány testvére: I. Károly Liechtenstein első hercege, a Liechtenstein hercegi ház megalapítója. Az 1608. évi XXVII. törvénycikkben írnak személyéről is: "Liechtenstein Károly herczeg ur és testvére, Miksa, magyarokká fogadásáról." (In: Márkus Rezső (szerk.): Magyar Törvénytár. Magyar Törvényczikkek 1608-1657. évi törvényczikkek. Bp. Franklin Társulat, 1900. 38. o.)

Lábjegyzetek:

[1] A szerző PhD hallgató, SZE Állam- és Jogtudományi Kar.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére