Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

A beruházó és állam közötti, nemzetközi egyezményen alapuló választottbírósági eljárás átláthatóságát biztosító szabályok (EJ, 2014/6., 28-31. o.)

(UNCITRAL Transzparencia Szabályzat)

1. cikk

Alkalmazási terület

A Szabályzat alkalmazhatósága

1. A beruházó és állam közötti, nemzetközi egyezményen alapuló választottbírósági eljárás átláthatóságát biztosító szabályokat ("UNCITRAL Transzparencia Szabályzatot") a 2014. április 1-jén vagy ezt követően kötött, a beruházások vagy beruházók védelmét szolgáló nemzetközi egyezmények ("egyezmény")[1] szerint az UNCITRAL Választottbírósági Eljárási Szabályzata alapján indított, beruházó és állam közötti választottbírósági eljárásokra kell alkalmazni, hacsak az egyezményben részes felek[2] másképp nem állapodtak meg.

2. A 2014. április 1-je előtt kötött egyezmény esetében az UNCITRAL Választottbírósági Eljárási Szabályzata alapján indított, beruházó és állam közötti választottbírósági eljárásokban a jelen Szabályzat csak akkor alkalmazandó, ha:

a) a választottbírósági eljárásban résztvevő felek ("peres felek") megállapodnak a Szabályzat alkalmazásában az adott választottbírósági eljárásra vonatkozóan; vagy

b) az egyezményt aláíró felek, vagy multilaterális egyezmény esetén, a felperes állama és az alperesi állam 2014. április 1-je után megállapodnak a Szabályzat alkalmazásában.

A Szabályzat alkalmazása

3. Bármely olyan választottbírósági eljárás során, amelyben a Transzparencia Szabályzat alkalmazandó valamely egyezmény vagy az adott egyezményt aláíró felek megállapodása értelmében:

a) a peres felek nem térhetnek el a jelen Szabályzattól, sem megállapodással, sem másképpen, hacsak az egyezmény ezt meg nem engedi;

b) az eljáró tanácsnak jogában áll, a jelen Szabályzat egyes rendelkezéseiben előírt diszkrecionális jogkörén túlmenően, a peres felekkel lefolytatott konzultációt követően a jelen Szabályzat bármely rendelkezését az ügy körülményeihez igazítani, ha ez a választottbírósági eljárás célszerű módon történő lefolytatásához szükséges, és összhangban áll a jelen Szabályzatban megfogalmazott átláthatósági célkitűzéssel.

Az eljáró tanács diszkrecionális jogköre és jogosítványai

4. Ha a Transzparencia Szabályzat lehetővé teszi az eljáró tanács számára, hogy [belátása szerint] diszkrecionális jogkörben járjon el, az eljáró tanács köteles ennek során az alábbiakat figyelembe venni:

a) a közérdeket a beruházó és állam között folyó, nemzetközi egyezményeken alapuló választottbíráskodásnak, és az egyes választottbírósági eljárásoknak az átláthatóságára; és

b) a peres felek érdekét a jogvitájuk tisztességes és hatékony megoldására.

5. A jelen Szabályzat nem érinti az eljáró tanácsnak semmilyen, az UNCITRAL Választottbírósági Eljárási Szabályzata szerinti olyan jogosítványát, melynek célja a választottbírósági eljárásnak az átláthatóságot elősegítő lefolytatása, például harmadik személyek beadványainak elfogadásával.

6. Bármely olyan magatartás, intézkedés vagy egyéb cselekmény esetén, mely a jelen Szabályzat átláthatósági célkitűzéseit meghiúsítaná, az eljáró tanácsnak biztosítania kell, hogy ezek a célkitűzések érvényre jussanak.

- 28/29 -

Kollízió esetén alkalmazandó szabályok

7. Abban az esetben, ha a Transzparencia Szabályzatot kell alkalmazni, az kiegészít bármilyen alkalmazandó választottbírósági szabályt. Ha a Transzparencia Szabályzat és az alkalmazandó választottbírósági szabályok között ellentmondás van, a Transzparencia Szabályzat az irányadó. Ha azonban a Transzparencia Szabályzat és a nemzetközi egyezmény között van ellentmondás, akkor az egyezmény rendelkezései az irányadók.

8. Ha e Szabályzat bármelyik rendelkezése ellentétes a választottbírósági eljárásban alkalmazandó jog olyan rendelkezésével, amelytől a peres felek nem térhetnek el, az alkalmazandó jog rendelkezése az irányadó.

Nem-UNCITRAL eljárásokban történő alkalmazás

9. E Szabályzat alkalmazható más, nem az UNCITRAL Választottbírósági Eljárási Szabályzat alapján indított, a beruházó és állam közötti választottbírósági eljárásokban vagy ad hoc eljárásokban is.

2. cikk

Információk nyilvánosságra hozatala a választottbírósági eljárás megindításakor

Amint az alperes a választottbírósághoz fordulásról szóló értesítést megkapta, a peres felek mindegyike köteles ezen értesítés egy másolatát azonnal megküldeni a 8. cikkben megjelölt letéteményesnek. Amint a letéteményes megkapta vagy az alperestől a választott­bírósági eljárásról szóló értesítést, vagy a felperestől az értesítést és annak igazolását, hogy az iratot az alperesnek megküldte, köteles azonnal a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tenni a peres felek nevére, az érintett gazdasági szektorra és a kereset alapjául szolgáló egyezményre vonatkozó információkat.

3. cikk

Dokumentumok nyilvánosságra hozatala

1. A 7. cikk figyelembevételével, az alábbi dokumentumokat kell a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tenni: a választottbírósági eljárás megindításáról szóló értesítést, az értesítésre adott választ, a keresetlevelet, az ellenkérelmet és valamennyi peres fél minden további írásos nyilatkozatát vagy beadványát; az előbbiekben jelzett dokumentumokhoz, szakértői véleményekhez és tanúvallomásokhoz csatolt mellékletek táblázatos felsorolását, ha az eljárás során készült ilyen táblázat, de magukat a mellékleteket nem; minden, az egyezményben részes nem peres fél (vagy felek) és harmadik személyek írásos beadványait; a tárgyalások jegyzőkönyveit, ha rendelkezésre állnak; valamint az eljáró tanács végzéseit, határozatait és ítéletét.

2. A 7. cikk figyelembevételével, a szakértői véleményeket és írásbeli tanúvallomásokat - ezek mellékletei nélkül - akkor kell nyilvánosságra hozni, ha az eljáró tanácshoz bárki ilyen kérelemmel fordul.

3. A 7. cikk figyelembevételével, az eljáró tanács saját kezdeményezésére vagy bármely személy kérésére, a peres felekkel folytatott konzultációt követően, dönthet arról, hogy a mellékleteket és bármely egyéb, az eljáró tanács rendelkezésére bocsátott vagy általa kiadott, azonban e cikk 1. és 2. bekezdésben nem szereplő dokumentumot nyilvánosságra hozza-e, és hogyan. Így például, hozzáférhetővé tehet ilyen dokumentumokat egy meghatározott (web)oldalon.

4. Azokat a dokumentumokat, melyeket e cikk 1. és 2. bekezdése alapján a nyilvánosság számára hozzáférhetővé kell tenni, az eljáró tanács köteles a 8. cikk szerinti letéteményesnek a lehető leghamarabb megküldeni, a bizalmas vagy védett információk védelmére irányuló, a 7. cikk szerint előírt intézkedés vagy határidő alkalmazásával. Az eljáró tanács a 3. bekezdés szerint nyilvánosságra hozandó dokumentumokat közölheti a 8. cikkben megjelölt letéteményessel, amint ezek rendelkezésre állnak, szükség szerint, a 7. cikk alkalmazásával, kitakart változatban. A letéteményes köteles a dokumentumokat kellő időben, abban a formában és azon a nyelven hozzáférhetővé tenni, amelyben és amelyen megkapja.

5. Az a személy, aki e cikk 3. bekezdése szerinti dokumentumokhoz hozzáférést kap, köteles a rendelkezésére bocsátással kapcsolatos adminisztratív költségeket viselni, pl. a fénymásolás és a részére történő kiszállítás költségei,de nem kell megtérítenie a dokumentumok letéteményes általi nyilvánosságra hozatalának a költségeit.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére