Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

Prof. Dr. Dr. h.c. Ulrich Sieber: Hans-Heinrich Jescheck (EJ, 2010/2., 38-39. o.)

2009. szeptember 29-én életének 95. évében elhunyt Dr. Dr. h.c. mult. Hans-Heinrich Jescheck professzor, a világhírű freiburgi Max-Planck Intézet (Max-Planck Institut für ausländisches und internationales Strafrecht) alapítója, egykori igazgatója, a freiburgi Albert-Ludwig Egyetem emeritus professzora és a karlsruhei Tartományi Főtörvényszék (Oberlandesgericht Karlsruhe) volt bírája. Hans-Heinrich Jescheck a német és a külföldi büntető jogtudomány nesztora, számos díszdoktori cím, valamint a legkiemelkedőbb német és nemzetközi kitüntetések birtokosa volt. A második világháborút követő időszak nemzetközileg legelismertebb büntetőjogászai közé tartozott, és hosszú időn át volt a büntetőjogtudomány legnagyobb nemzetközi egyesületének [Association Internationale de Droit Pénal (AIDP)] elnöke is. Az Európai Jog folyóirat kiemelten fontosnak tartja és nagyra értékeli, hogy Jescheck professzor már az 1950-es években hangsúlyozta egy közös alapokon nyugvó európai büntetőjog jövőbeli jelentőségét. A kelet-európai tudósok számára pedig komoly támogatást jelentett a freiburgi vendégkutatások lehetősége, melyet igazgatósága évtizedei alatt folyamatosan biztosított a magyar büntetőjog-tudomány képviselőinek is.

Hans-Heinrich Jescheck 1915. január 10-én született a ma Lengyelország területéhez tartozó Liegnitz (Legniza) városában. Egyetemi tanulmányait 1933 és 1936 között a freiburgi, müncheni és göttingeni egyetemeken folytatta. Doktori értekezését - szakvizsgáját követően és az 1937-ben megkezdett sorkatonai szolgálatával egyidejűleg - Tübingenben védte meg 1939-ben. Ugyanitt habilitált 1949-ben az államszervek nemzetközi büntetőjogi felelősségének témakörében. Mind disszertációjának, mind habilitácójának témavezetője Eduard Kern volt. Habilitációjával egyidejűleg bíróként tevékenykedett a badeni igazságügy szolgálatában.

1954-ben került a freiburgi egyetem Büntetőjogi, Nemzetközi Büntetőjogi és Összehasonlító Büntetőjogi Tanszékének élére. Ezzel egyidőben átvette az elődje, Adolf Schönke által 1938-ban alapított Külföldi és Nemzetközi Büntetőjogi Intézet vezetését is. 1962 és 1963 között a jogtudományi kar dékánja, 1965-tól 1966-ig pedig az egyetem rektora volt. 1954-es székfoglaló előadása az összehasonlító büntetőjog-tudomány fejlődéséről ("Entwicklung, Aufgaben und Methoden der Strafrechtsvergleichung"), valamint 1954 és 1959 között az ún. Nagy Büntetőjogi Bizottságban végzett meghatározó tevekenysége megalapozták hírnevét mint a német összehasonlító büntetőjog-tudomány egyik vezéregyénisége. Mindemellett hosszú éveken át a karlsruhei Tartományi Főtörvényszék bírájaként is tevékenykedett.

Hans-Heinrich Jescheck munkássága és kapcsolatai révén a második világháborút követően visszavezette a német büntetőjogot a tudományág nemzetközi színterére. A freiburgi Max-Planck Intézet a vezetése alatt vált a büntetőjogi és kriminológiai kutatás egyik elismerten vezető nemzetközi kutatóműhelyévé. Az Intézet a világ egyik leggazdagabb szakkönyv-gyűjteményével rendelkezik, és évente több száz, elsősorban külföldi büntetőjogász és kriminológus vendéget vonz Freiburgba. Jescheck, miután Intézetét 1966-ban felvették a Max-Planck Társaságba (Max-Planck Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften) a büntetőjogi és összehasonlító büntetőjogi kutatócsoportokat kibővítette egy kriminológiai részleggel, melynek kiépítését az elismert kriminológusra, Günther Kaiserre bízta. A "Büntetőjog és kriminológia egy fedél alatt" elnevezésű koncepcióját azzal a - mára már kőbe vésett - mondatával hirdette meg, mely szerint "a büntetőjog a kriminológia nélkül vak, a kriminológia büntetőjog nélkül azonban parttalan." Ezen axiomaértékű iránymutatása freiburgi intézetét különösen kriminálpolitikai kutatásokra predesztinálta.

Hans-Heinrich Jescheck tudományos életműve több, mint 600 publikációt tartalmaz, melyek a büntetőjogtudomány teljes spektrumát felölelik. Kutatói munkájának súlypontját az összehasonlító büntetőjog, a nemzetközi büntetőjog és a büntetőjog általános része képezték. Hans-Heinrich Jescheck nem csak a német és a nemzetközi büntetőjog briliáns dogmatikusa volt. Munkáiban számos külföldi jogrendet bemutatott és összehasonlított, továbbá tárgyalt jogfilozófiai, jogtörténeti, kriminológiai és kriminálpolitikai kérdéseket is. Jescheck a szerzője a német büntetőjog egyik vezető tankönyvének, mely több kiadást megélt spanyol, japán és kínai nyelven is. A freiburgi Max-Planck Intézet széles körű elismertségét elsősorban komoly összehasonlító büntetőjogi kutatásokkal és interdiszciplinális munkákkal alapozta meg. Kutatási témáinak megválasztásában gyakorta látnoki képességekkel bírt. Már az 1950-es évek elején - felismerve az összehasonlító büntetőjog, a nemzetközi büntetőjog és az európai büntetőjog jövőbeli jelentőségét - olyan kérdésfeltevéseken dolgozott, melyek jelenleg is a büntető jogtudomány legfőbb kihívásait képezik. 1952-ben megjelent habilitációs munkájával és jogpolitikai tevékenységével meghatározó módon befolyásolta a modern nemzetközi büntetőjogot és a Nemzetközi Büntetőbíróság létrejöttét is. Jogösszehasonlító és kriminológiai módszertana új mércét állított a nemzetközi kutatás számára.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére