Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

A megyei kormányhivatalok kormánymegbízottjainak bemutatása (Jegyző, 2017/5., 30-31. o.)

Dr. Szabó Sándor, a Nógrád Megyei Kormányhivatal vezetője

Megalakulásától kezdve, 2011 januárjától látom el a Nógrád Megyei Kormányhivatal kormánymegbízotti feladatait. Nógrád megyében hat járási hivatal működik, mintegy 900 tisztviselő végzi az államigazgatás középszintű feladatait.

1957. augusztus 11-én születtem Salgótarjánban. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szereztem jogi diplomát. 1984 és 1999 között főfoglalkozásban ügyvédként dolgoztam, de emellett 1990 és 1994 között Salgótarján város önkormányzati képviselője, illetve fél évig alpolgármestere voltam. 2000 és 2003 között a Nógrád Megyei Közigazgatási Hivatalt vezettem, majd 2011-es kormánymegbízotti kinevezésemig ismét ügyvédként tevékenykedtem.

Sajnálatos, de tény, hogy az előrelépések ellenére Nógrád megye még mindig az ország elmaradottabb régiói közé tartozik, ezt az élet és a gazdaság legtöbb mutatószáma visszaigazolja. Ennek okán örültem kiváltképpen és tartottam egyben szakmai kihívásnak is kormánymegbízotti kinevezésemet és az ügyfélközpontú közigazgatás Nógrád megyei vezetését. Az ugyanis, hogy a közigazgatás oldaláról az ügyintézés hatékonyabbá, a feladatellátás pedig gyorsabbá vált, csak az egyik oldala ennek a kérdéskörnek. Nógrád megyében ennek az ügyintézésnek a jellemzően kormányablakokba, továbbá a megye hat városában kialakított járási hivatalokba történő fizikai integrációja azt gondolom, kijelenthető: jelentősen megkönnyíti úgy a helyi lakosság, mint a gazdaság szereplőinek életét.

Az elmúlt időszakban a helyi gazdaság helyzetét javítandó, munkanélküliséget csökkentő projektekben is egyre fontosabb szerep hárul kormányhivatalunkra, elsősorban Foglalkozatási Főosztályunkra. A salgótarjáni és a további Nógrád megyei foglalkoztatási paktumok segítségével - a kormányhivatal partnerségével - öt év alatt összesen 2700 embernek tudtunk segíteni munkát találni. Ennek a munkának jelentős, érezhető eredménnyel kell zárulnia. Kormányhivatalunknál is több európai uniós, illetve miniszterelnökségi forrásból megvalósuló fejlesztés, felújítás segíti azt, hogy javuljanak az ügyfélfogadás feltételrendszerei, de egyben a dolgozók munkakörülményei is. Ahol lehetséges, ott ez az épített örökségünk szem előtt tartásával valósul meg. Így költözött a kormányhivatal központja Salgótarjánban az egykori bányaigazgatósági kastély épületébe, ennek szellemében újítjuk fel a Megyeháza épületét, továbbá elindítottuk Balassagyarmaton a város egyik tekintélyes épülete, az 1928-ban épült egykori magyar királyi csendőr- és rendőr laktanya felújítását. Utóbbi esetben a rekonstrukció eredményeképpen lehetővé válik a jelenleg szétaprózott járási hivatali szervezetek centralizált elhelyezése az Ipoly-menti városban. Konkrét terveink vannak a Salgótarjáni Járási Hivatal egy épületbe történő költöztetésére is, erre a célra - felújítást követően - a kezelésünkben lévő volt KÖJÁL épület lenne alkalmas.

Kormánymegbízotti feladatom mellett egy másik, ehhez kapcsolódó megbízásomnak is örömmel teszek eleget, mely egyben szintén szakmai kihívást is jelent. Magyarország 2010 óta tagja a Területi Kormányhivatalok Európai Szervezetének (European Association of State Territorial Representatives - EASTR), amelyben jelenleg 33 állam képviselteti magát. A testület munkájában 2011 óta van lehetőségem képviselni hazánkat. Ezen a fórumon kontinens-szintű képviselet mellett járhatóak körül olyan kérdések, mint az államigazgatás területi szervezeteinek biztonsággal és belbiztonsággal kapcsolatos feladatrendszere (és annak mindenkori, aktuális helyzet szerinti változása), de a helyi tapasztalatok uniós döntéshozatalba való becsatornázásának és a tagállami jó példák bemutatásának fontos színtere is egyben a szervezet és annak ülései.

De a kormánymegbízott is ember - ne csak a munkáról legyen szó. Annak idején, 1993-ban részt vettem a Magyar Mountain Bike Szövetség megalapításában, meghonosítva ezzel hivatalosan is a hegyikerékpár-sportot hazánkban. Ezt a mai napig művelem is a Karancs-Medves gyönyörű vidékén. Alkalmanként egy kis tenisz vagy foci, télen a tollaslabda és a snowboard jöhet szóba.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére