Fizessen elő a Családi Jogra!
ElőfizetésMásodik, bővített kiadásban jelent meg a közelmúltban, a "Mindennapi családjog" sorozat keretében Dr. Csiky Ottó, Dr. M. Bujdosó Györgyi és Dr. Váczy Zsuzsa könyve a származás megállapítások jogi és orvosi kérdéseiről (HVG-ORAC Kiadó, Budapest, a lezárás napja: 2003. január 1.). A szerzők személye is jelzi, hogy a kötetben olyan kérdésekről esik szó, amelyekben a jog- és az orvostudomány szerepe elválaszthatatlan: csak egymásra tekintettel képesek fontos társadalmi szerepük betöltésére, a családi jogállás vitás eseteinek a rendezésére. Érdekes, hogy - mint a könyvből megtudjuk - e szoros kapcsolat ellenére a XX. század első felében a magyar törvényhozás és jogalkalmazás sokáig elzárkózott attól, hogy az akkor már ismert természettudományos lehetőségeket - a vércsoport-szerológia terén elért eredményeket - a származás megállapítási perekben bizonyítási eszközként elismerje. Döntő fordulatot az 1946. évi XXIX. tc. hozott, amely -Európában az elsők között - megszüntette a házasságból és a házasságon kívül született gyermek közötti jogegyenlőtlenséget. E törvénycikk végrehajtási rendelete már kifejezetten említést tesz a vércsoportvizsgálatokról, mint a származási perekben alkalmazható bizonyítékok egyikéről. Ezt követően a származás természettudományos bizonyítása terén hatalmas fejlődés következett be, amely napjainkig tart: az 1960-as években újabb és újabb vércsoportvizsgálatok lehetősége teremtődött meg, a bizonyítékok köre az 1970-es években az antropológiai és daktiloszkópiai valamint a HLA antigén vizsgálati módszerekkel, az 1980-as években a kromoszóma vizsgálatok lehetőségével, legújabban pedig - az 1990-es évektől - a DNS-vizsgálatokkal bővült. Mindez közelebb hozhat annak az 1929-ben, Dr. Újlaky Géza ügyvéd által megfogalmazott óhajnak a teljesüléséhez, hogy "a biokémia további fejlődési lehetőségei szabadon érvényesülhessenek az anyagi igazság érvényesülése céljából, vagyis abból a célból, hogy a gyermek a valódi apjára találhasson és a valódi apa köteleztessék gyermektartásra".
Hiszen - ahogy a könyv bevezetője is utal rá - a származás megállapításának célja elsősorban a gyermek jogainak védelme, a számára - és ezáltal a jövőnk szempontjából is - oly fontos biztos családi háttér, lelki és anyagi biztonság megteremtése, amit a XXI. század elejére már számos nemzetközi dokumentum és a belső jogfejlődés is alapvető követelménnyé tett. A könyv is ebből a kiindulópontból vezet végig a származás megállapítások bonyolult jogi szabályozásán és orvosszakértői bizonyítási rendszerén. Bevallott célja, hogy a családi jogállás vitatott eseteiben megoldást adjon, olyan szempontból tárgyalva a kérdéseket, ahogy azok az életben felmerülnek. Ezért az Első rész, amely a jogi vonatkozásokat tárgyalja, az "Apasági vélelem bírói ítélet nélkül" című fejezettel indul, és a házasságon, az elismerésen és a humán reprodukciós eljáráson alapuló apasági vélelmek feltételrendszerét tartalmazza. Ezt követik az apaság kényszerrel - bírói úton - való megállapításának szabályai és az erre vonatkozó joggyakorlat részletes bemutatása. Mára már repedések keletkeztek azon a római jogi elven, amely az anyaságot minden esetben kétségtelennek tartja (mater semper certa est): az anyai jogállásról szóló fejezet a legújabb természettudományos fejlődés tükrében mutatja be, hogy mikor válhat az anya személye bizonytalanná (nem hallgatva el a pót- és béranyaság szabályozási lehetőségeinek - és teljes szabályozatlanságának! - problémáit), és milyen esetekben van mód az anyaság megállapítására. A gyermek alapvető érdeke, hogy vérszerinti szülőjével kerüljön jogi szülő-gyermek kapcsolatba: ennek megvalósulását - és nem csupán a nem kívánt apaság elhárítását -szolgálják az apaság vélelmének megtámadására vonatkozó szabályok, amelyekről az ezt követő fejezet szól. Végül a jogi ismeretek teljességét szolgálja az eljárási rendelkezések és a nemzetközi magánjogi szabályok bemutatása.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás