Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Hamza Gábor: Észrevételek a Bolognafolyamat ésszerűségéről és időszerűségéről a jogi felsőoktatásban (JK, 2008/4., 191-195. o.)

1. Mint ismeretes, a Bologna-folyamat (angolul: Bologna Process) kifejezés kétfokozatú, ha azonban a doktori képzést is ideszámítjuk, háromfokozatú felsőoktatási modellt, képzési formát jelent. Bolognában fogadták el 1999. június 19-én azt a nyilatkozatot (angolul: Bologna Declaration), amelyben 29 ország vállalta, hogy 2010-ig bevezeti a kétlépcsős felsőoktatási rendszert. Maga az elnevezés különben nem kapcsolódik az első "mo-dern"európai, a hagyomány szerint 1088-ban alapított, egyetemhez, a Studium (Generale) Bononiense-hez. A Bologna-folyamat szinonimája a bolognai rendszerű oktatás, a Bologna-rendszer, a Bolognamodell, a Bologna-terv és a Bologna-struktúra is.

A fogalmi bizonytalanság, ambiguitás, ami a valódi tartalmat kifejezni nem képes dolgok, jelenségek illetve elképzelések, elgondolások körében sajnos nem ritka jelenség, már önmagában véve bizonyos kételyeket támaszt a Bologna-folyamat elfogadásának hasznosságát, célszerűségét és nem utolsósorban időszerűségét illetően. A Bolognafolyamatot bevezetni, meghonosítani kívánó államokban a felsőfokú képzés egy három évet átfogó (triennium) azonos programmal (tantervvel) indul. A trienniumot követően a hallgatók egy kisebb hányada a két évet átfogó (biennium) ún. mesterképzésben vesz részt. A tradicionális értelemben vett egyetemi diplomát csak a mesterképzésben is részt vett és az annak keretében indított szakokat elvégzett hallgatók szerezhetik meg.

Az alábbiakban, a teljesség igénye nélkül, néhány, a Bolognai Nyilatkozatot aláíró ország jogi felsőoktatásának, jogászképzésének területén már bevezetett vagy a jövőben meghonosítani szándékolt Bologna-folyamat jellemzőit, sajátos vonásait tekintjük át.

2. Spanyolországban az ún. Plan Bologna a 2006-2007. évi tanévvel kezdődően - többek között - Barcelonában, a Pompeu Fabra (állami) Egyetemen (Universidad Pompeu Fabra) kerül bevezetésre [itt emeritált a múlt évben a spanyol romanisztika kiemelkedő képviselője, Juan (Joan) Miquel professzor]. Kiemelendő, hogy az Universidad Pompeu Fabra spanyolországi relációban gazdag, jelentős anyagi forrásokkal rendelkező egyetem, mivel az állami támogatás mellett komoly vagyonnal is rendelkezik. A triennium (az első három akadémiai év) sikeres elvégzése biztosításának érdekében jelentősen növelni kellett az oktatói létszámot. A beiratkozott hallgatók szemináriumi, néhány fős tanulmányi csoportban való oktatása lehetőségének biztosítása érdekében számos új oktatói státusz létesítésére volt szükség. Minderre a Pompeu Fabra Egyetem jogi karán, az egyetem kedvező financiális helyzetéből adódóan -eltérően más egyeteken jogi karaitól - volt lehetőség. Ebből következően (is) megállapítható, hogy a Bologna-modell bevezetésének lehetősége nem utolsósorban az egyetem illetve kar rendelkezésére álló anyagi forrásoktól függ, azoktól semmiképpen nem választható el.

Európa második legrégebbi egyetemén, a IX. Alfonz leóni király által 1218-ban alapított salamancai (állami) egyetemen (Studium Generale Salamantinum) például anyagi, financiális okokból szóba sem kerül ez idő szerint a Plan Bologna bevezetésének lehetősége. Ugyanez vonatkozik a jelenleg a félszázat is meghaladó állami és privát egyetem többségének jogi karára is.

Spanyolországban a Ministerio de Educación y Ciencia elvileg nem zárkózik el a Bologna-modell bevezetésének lehetőségétől. A bolognai folyamat elveinek elfogadása azonban kizárólag a felsőoktatási intézmények, egyetemek vezetőivel való konszenzus alapján lehetséges. Vegyes bizottságok (Comisiones Mixtas) létrehozására került sor, melyeknek a fent említett minisztérium képviselője és az egyetemek rektorai a tagjai. A minisztérium egyetemekért felelős államtitkára, Miquel Angel Quintanillo (segretario de Estado de Universidades y Investigación) rendszeresen egyeztet a több mint hetven spanyolországi egyetem képviselőivel. Az Espacio Europeo de Educación Superior (angolul: European Higher Education Area) megteremtése Spanyolország viszonylatában az egyetemek lehetőségeinek függvényében és az érintett intézmények teljes egyetértésével, ami az egyetemi autonómiából következik, lehetséges. Ebben szerepet játszik az ország sajátos, föderatív jellegű állami berendezkedése is. A 17 Autonóm Közösség (Comunidad Autonoma) anyagi támogatásától függnek ugyanis nem kis részben a felsőoktatási intézmények.

3. Görögországban, ahol - az ország 11 milliót meghaladó lélekszáma ellenére csak három jogi kar van (mindhárom állami) - nincs szó jelenleg a Bologna-modell bevezetéséről. A 2004 márciusában Thesszalonikiben a Bologna-modellről illetve az "einheitlicher europäischer Hochschulraum"-ról német és görög jogászok részvételével megrendezésre került konferencián a görög résztvevők egységesen a Bologna-modell elutasítása mellett foglaltak állást.

- 191/192 -

Görögországban új jogi karok létesítését maguk az egyetemek, a potenciális társkarok ellenzik, mivel nem tartják biztosítottnak - megfelelő számú tudományos fokozattal rendelkező, kvalifikált oktató hiányában -, az oktatás kívánatos (európai) színvonalának biztosítását. A mérce a nem jogász oktatók számára a vezető nyugat-európai egyetemek, felsőoktatási intézmények oktatási és kutatási színvonala. A felsőoktatásért felelős tárca nem szorgalmazza új jogi karok létesítését, amelyben döntő szerepet játszik - az egyetemek fentebb már említett "ellenállása" mellett - a túlképzéssel kapcsolatos aggodalom is. A túlképzés ugyanis perspektivikusan igen komoly szociális feszültségek forrása lehet. Érdemes ebben a vonatkozásban megjegyezni, hogy Thesszalonikiben 2006-ban alapított angol oktatási nyelvű egyetem (International Hellenic University) keretében nem került sor jogi kar alapítására.

Az első évben kötelező a római jog története (a görög, bizánci jogtörténet mellett, ami értelemszerűen igen szorosan kapcsolódik a római joghoz). Választható tárgy, diszciplína továbbá a római jog institúciói. Emellett van meg egy római jogi, ugyancsak választható tárgy. A tanulmányi idő, a curriculum jelenleg négy akadémiai évet fog át a görögországi jogi karokon.

4. A 2006-2007. évi tanévvel kezdve Olaszországban egy, 2006-ban kibocsátott miniszteri rendelet (decreto ministeriale) alapján új, a tre più duét (így nevezik a Bologna-modellt) felváltó tanulmányi rend - elnevezése: uno più quattro - lépett hatályba. Következésképpen a "régi" ún. Bologna-modell jogszabályi úton felszámolásra került. Ez a jogászképzés szempontjából kiemelkedő jelentőségű információ. Számos egyetem jogi karán, így például az 1224-ben alapított nápolyi Università Federico II - Európa első állami egyeteme - jogi karán, az első három évet (triennium) lezáró vizsgákat a hallgatóknak csupán három százaléka tudta a tanterv által előírt időben letenni. Ebből következően az utolsó két éves (biennium) ciklusra a hallgatók döntő többsége nem tudott beiratkozni, ami az oktatási rend teljes felborulásához, egyenesen megbénulásához vezetett.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére