Megrendelés

Dr. Felker László: Perindítás a cég törlése miatt II. (CH, 2000/4., 7. o., 10. o.)

Hitelezői érdekvédelem:

Megítélésem szerint a végelszámolási eljárásban a cég jogutód nélküli megszüntetését és törlését eredményező döntés meghozatala előtt nem érvényesülnek a felszámolási eljárásban biztosítottakhoz hasonló erősségű, a hitelezői érdekek védelmét szolgáló garanciális szabályok,

A felszámolási eljárásban a felszámoló által elkészített és a bírósághoz megküldött zárómérleget és vagyonfelosztási javaslatot a bíróság 30 napos határidő

biztosításával megküldi a hitelezőknek, akik kifogással élhetnek. Az esetlegesen előterjesztett kifogást a bíróság a többi hitelezőnek is megküldi észrevételezésre, ezt követően pedig tárgyalást tűz ki, amelyre megidézi a kifogást előterjesztő és az arra észrevételt tevő hitelezőket, valamint a felszámolót. A bíróság a kifogásról a tárgyaláson határoz, és vagy helyt ad a kifogásnak, vagy elutasítja azt [lásd Cstv. 56. §-ának (1) bekezdése]. A felszámolási eljárást lefolytató bíróság csak ezt követően hozhatja meg döntését a felszámolás befejezéséről és az adós megszüntetéséről, amely fellebbezéssel támadható, és az e döntés elleni fellebbezésben kereshető jogorvoslat a zárómérleggel, illetve a vagyonfelosztási javaslattal szemben előterjesztett kifogás esetleges elutasítása ellen is.

A végelszámolási eljárásban a végelszámoló által elkészített zárómérleget (záró egyszerűsített mérleget), zárójelentést és vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyásra a jogutód nélküli megszűnést kimondó szervhez kell benyújtani (amely tipikus esetben a cég legfőbb döntéshozó szerve és csak kivételesen a cégbíróság). Amennyiben ez a szerv a zárómérleget, a zárójelentést és a vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyja, továbbá dönt a végelszámoló (illetve szükség esetén az igazgató, ügyvezető, az igazgatóság, a felügyelőbizottság tagjai és a könyvvizsgáló) felmentéséről is, úgy a végelszámolás befejezését a szükséges iratok becsatolásával be kell jelenteni a cégbíróságnak, kérve a cég jogutód nélküli törlését.

Ha a cégbíróság az előterjesztett iratok alapján jogszerűnek találja a végelszámolási eljárás lefolytatását és befejezését, illetve annak jogszerűségét illetően aggálya nem merül fel, úgy elrendeli a cég jogutód nélküli törlését. Végelszámolási eljárásban tehát a hitelezők nem értesülnek arról, hogy a zárómérleg, a vagyonfelosztási javaslat elkészült, továbbá nem értesülnek arról sem, hogy a végelszámoló a végelszámolást befejezte. Minderről a hitelezők a cég jogutód nélküli törlését elrendelő végzésnek a Cégközlönyben való közzétételéből szerezhetnek tudomást. Ekkor azonban már a sérelmükre esetlegesen elkövetett jogsértések orvoslására semmi esély és lehetőség nincs. A hitelezőket a végelszámolási eljárásban is megillető kifogás joga - melynek elbírálása a cégbíróság hatáskörébe tartozik [Cstv. 73. § (5) bekezdés] - csak a törlő végzés meghozataláig biztosít esélyt az esetleges jogsértések kiküszöbölésére, azt követően már nem.

Tagok, tulajdonosok érdekvédelme:

A jelenlegi szabályozás mellett a végelszámolással megszűnő cég hitelezőin kívül egyes tagjainak, tulajdonosainak jogai és jogos érdekei is csorbulhatnak.

Az egyes cégformákra vonatkozó külön jogszabályok némelyike a tagok részére lehetőséget biztosít a cég jogsértő határozatainak felülvizsgálata iránti perindításra.

Például gazdasági társaságok esetén az 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 47. §-ának (1) bekezdése alapján a társaság bármely tagja (részvényese) kérheti a gazdasági társaság szervei által hozott határozat bírósági felülvizsgálatát arra hivatkozással, hogy az jogszabályba vagy a társasági szerződésbe (alapító okiratba, alapszabályba) ütközik. A perindításra a határozatról való tudomásszerzéstől, számított 30 napon belül, de legkésőbb a határozat meghozatalától számított 90 napos jogvesztő határidő elteltéig van lehetőség [lásd a Gt. 47. §-ának (2) bekezdését]. A keresetindítás joga érvényesen nem zárható ki, de nem illeti meg azt a személyt, aki - a tévedés, a megtévesztés és a jogellenes fenyegetés eseteit kivéve - a határozat meghozatalához szavazatával hozzájárult [Gt. 47. § (4) bekezdés].

Azoknál a cégformáknál, ahol a jogutód nélküli megszűnéssel kapcsolatos döntéshez nem szükséges valamennyi tag egyetértése - például kft., rt. -, hanem elegendő a határozatképes taggyűlésen, illetve közgyűlésen minősített többséggel meghozott határozat, előfordulhat, hogy a végelszámolás befejezése tárgyában a Cstv. 75. §-ának (3) és (4) bekezdése szerint meghozott határozatok bírósági felülvizsgálata iránt valamelyik tag pert kíván indítani. A perindítás azonban csak abban az esetben vezethet eredményre, ha arra a cég jogutód nélküli törlése előtt sor került, mégpedig oly módon, hogy a keresetlevél benyújtásáról egyidejűleg a cégbíróság is tudomást szerezzen.

Ebben az esetben a cégbíróság a törlés iránti "változásbejegyzési" eljárást a határozat felülvizsgálatára irányuló per jogerős befejezéséig felfüggeszti [Pp. 152. § (2) bekezdés].

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére