Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Gál Fanni: A gyermekek jogainak védelme online és offline (CSJ, 2018/4., 53-56. o.)

Konferenciabeszámoló

2018. november 15-én A gyermekek jogainak védelme online és offline címmel rendeztek konferenciát az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának Korczak-termében. Már hagyománnyá vált, hogy minden év novemberében a gyermekek jogainak világnapja alkalmából gyermekjogi konferenciát tartanak, annak érdekében, hogy érdemi tapasztalatcserére kerüljön sor a gyermekjogokkal foglalkozó szakemberek között. Közreműködő partnere volt a rendezvénynek a Flamand Kormány magyarországi képviselete és az UNICEF Magyar Bizottsága. A résztvevők magyar és angol nyelvű előadásokat hallgathattak meg, ezt követően a délután folyamán két párhuzamos workshop megtekintése közül választhattak. A konferencia moderátora Murányi Fanni, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának jogi referense, a Gyermekjogi Osztály munkatársa volt.

A konferenciát Székely László, az alapvető jogok biztosa nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy alapjogi biztosi minőségében megkülönböztetett figyelmet fordít a gyermekek jogainak védelmére, és alapvető ombudsmani feladatnak tekinti a kiszolgáltatott csoportok jogainak érvényesítését. Egy régi iskoláskori élményére hivatkozva hangsúlyozta: ahhoz, hogy gyermekeink sikeresek legyenek az életben, új dolgokat hozzanak létre, jobbá tegyék az életüket, sorsukat képesek legyenek irányítani, a felnőttek világától kell gyerekként megkapniuk a céljaik eléréséhez szükséges lehetőségeket. Az online gyermekvédelemmel kapcsolatban kifejtette, hogy számára kevésbé ismert világ az online tér, mert nagy árok húzódik a digitális korba született generáció és a "digitális bevándorló" generáció között. Hangsúlyozta, hogy nagyon komoly szemléletváltásra van szükség, mert az idősebb nemzedékek számára nehéz felmérni, milyen veszélyeket hordoz a számítógépes világ, főleg a fiatal korosztályokra nézve. Beszéde során arra is kitért, hogy az idei évben milyen ügyekben ért el sikereket a Hivatal. Jelentést készítettek többek között a várandósgondozással kapcsolatos jogi kötelezettségek és jogkövetkezmények egyértelművé tételéről, a gyermekek védelméről és biztonságáról a magánszektor szereplői által szervezett táboroztatás során, valamint a gyermekprostitúció elleni fellépésről.

Mészáros Antónia, az UNICEF Magyar Bizottságának ügyvezető igazgatója a gyermekjogok világnapja kapcsán arról beszélt, hogy a gyermekeket napi szinten érik jogsértések a világban, és felhívta a figyelmet, hogy ezek nem függnek a társadalmi státusztól, származástól, vallási hovatartozástól. Az online bántalmazással kapcsolatban kiemelte, hogy sokszor maguk a bántalmazók is gyerekek. Elmondta, hogy ma már a gyerekek 90%-a rendelkezik közösségi profillal, és egyharmaduk vallja, hogy szenvedett már el zaklatást az interneten. Beszélt a cyberbullying elleni akciójukról és a konferencián résztvevőkkel egy kampányvideót is megosztott, melyben 18 ismert személy mesélt arról, hogy gyerekkorában milyen zaklatások érték. A kampány hatására két hét alatt több mint száz gyermek kereste meg az UNICEF-et, és kért tőlük segítséget.

A Flamand Kormány képviseletében David Maenaut beszélt a magyarországi tevékenységükről, elmondta, hogy nemcsak Budapesten van aktív hivataluk, hanem Prágában és Bécsben is. Az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalával szoros kapcsolatban állnak, és ők is sokat tesznek azért, hogy a gyermekek jogai ne csorbuljanak. Beszédében rámutatott az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) fontosságára is, melynek szerinte fontos hatása van a gyermekek online jogi védelmére. Örömét fejezte ki, hogy az eseményt megtisztelték az UNICEF Magyar Bizottságának gyermek nagykövetei is.

A köszöntőbeszédek után a Hivatal részéről Lápossy Attila, a Gyermekjogi Osztály főosztályvezető-helyettese bevezetőként beszélt a Hivatal munkájáról, eljárásrendjéről. Kiemelte a nyilvánosság szerepét, hiszen fontosnak tartják, hogy munkájukról - elsősorban a jelentéseiken keresztül - a közvéleményt folyamatosan tájékoztassák. Széles látókörrel rendelkeznek, mert nemcsak a magyar jogi környezetre vannak figyelemmel, hanem nemzetközi intézményekkel is tartják a kapcsolatot. Építenek a nemzetközi egyezményekre, így a gyermekjogok szempontjából a New York-i Gyermekjogi Egyezményre is. A továbbiakban a stratégiai vizsgálataikkal kapcsolatban osztott meg néhány gondolatot. Elsőként a gyermekprostitúció megelőzősével kapcsolatban beszélt a Hivatal javaslatairól, a gyermekeknek szankció helyett segítséget kell nyújtani, és a veszélyeztetett gyermekeket meg kell védeni. A jogellenes külföldre viteli ügyek kérdésében a kapcsolattartáshoz való jogot vizsgálták, és kiemelte a mediáció és a tájékoztatás fontosságát az eljárásokban. A mediáció gyakorlati működésével kapcsolatban is összeállítottak egy jelentést, amelyben a gyermek meghall-

- 53/54 -

gatását és a gyermek legfőbb érdekét hangsúlyozzák. A kapcsolattartáshoz való jogot érintette még a felügyelt kapcsolattartás személyi és tárgyi feltételeinek biztosításáról szóló jelentés. Foglalkozott a Hivatal a 2017-es szakgimnáziumi érettségi lebonyolításával kapcsolatos visszásságokkal is. Végül beszélt az előadó a nyári gyermektáborozás biztonságának és hatósági ellenőrzésének hatékonysági vizsgálatáról is, amelynél a gyermekek védelméhez és gondoskodáshoz való jogát tartja a legfontosabb szempontnak. Ezt követően bemutatta azokat a témákat is, amelyekről később születik jelentés; ezek közé tartozik a kórházi tartós gyógykezelésben részesülő gyermekek oktatásával kapcsolatos követelményeknek, a gyermektől különélő szülőt az oktatási intézmények részéről megillető tájékoztatási jog érvényesülésének, valamint az online gyermekvédelem állami jogvédelmi és szankciórendszerének és működési hatékonyságának a vizsgálata, különös tekintettel a közösségi médiára. A konferencia témájának vonatkozásában kifejtette, hogy online jogsértések kezelésében és megoldásában is szemléletváltásra van szükség a gyermekek érdekében, az online térben hatékonyabban jelen kell lennie a gyermekek védelmével foglalkozó szerveknek. Szükségesnek tartják, hogy az ombudsmannak is legyen saját blogja és Twitter-fiókja.

Rostás Rita, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatal OPCAT Nemzeti Megelőző Mechanizmus Főosztályának jogi referense Az OPCAT Nemzeti Megelőző Mechanizmus gyermekvédelmi szakellátás intézményeiben tett látogatásainak tapasztalatairól címmel tartott ezt követően előadást. Az Országgyűlés 2011. október 24-én fogadta el az ENSZ egyezmény fakultatív jegyzőkönyvének (OPCAT - Optional Protocol to the Convention Against Torture) kihirdetéséről szóló 2011. évi CXLIII. törvényt (a továbbiakban: jegyzőkönyv), amelynek célja, hogy a kínzás, a kegyetlen, embertelen vagy megalázó büntetés vagy bánásmód tilalmának gyakorlati megvalósulását biztosítsa. A jegyzőkönyv egy olyan rendszert hozott létre, amelyben független nemzetközi és nemzeti testületek rendszeresen látogatják azokat a helyszíneket, ahol a szabadságuktól megfosztott emberek tartózkodnak. Kiemelte, hogy különböző területekről vannak szakértőik; dolgoznak velük pszichológusok, pedagógusok, jogászok és külső szakértők is: dietetikusok, tolmácsok is 3700 helyszínre mennek, számos szociális intézményt, javító intézetet, büntetés-végrehajtási intézetet látogatnak meg. A munkamódszerüket is ismertette: az előre be nem jelentett, hivatalos látogatásokon felméréseket végeznek, a gyermekeket, a látogatókat és a személyzetet is meghallgatják, megfigyelik. A beszélgetések, meghallgatások fontosabb kérdései: Hogyan került be az intézménybe? Adottak-e a személyi és tárgyi feltételek a működéshez? Hogyan zajlik a panaszmechanizmus? Milyen foglalkozásokat szerveznek? Milyen diszkriminációt megelőző intézkedések vannak? Az elmúlt években a látogatások alkalmával különböző témákra fókuszáltak. Vizsgálták a gyermekek életét az intézményekben, a szabadságuktól megfosztottak elkülönítését, különös figyelemmel a speciális gyermekotthonokra, figyelték a bentlakók élelmezését, dietetikai szükségleteit, valamint ebben az évben a kapcsolattartás megvalósulását. A gyermekotthonokban tervezik a Skype-on való kapcsolattartás bevezetését.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére