Fizessen elő a Családi Jogra!
Előfizetés"A világ megreformálása azt jelenti, hogy megreformáljuk a gyermeknevelés és a gondozás módszereit.
A gyermekek ma élnek, megérdemlik és joguk van a tiszteletre ma."
(Janusz Korczak)
E jelmondat köré szerveződött az "Épségben és biztonságban - Mit tehetnek az európai államok a kísérő nélküli és gondviselőiktől elszakított gyermekek mindenekfelett álló érdekének tiszteletben tartásáért?" címet viselő UNHCR/UNICEF iránymutatás hivatalos bemutatója, melyet 2014. december 8. napján, Budapesten, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának Janusz Korczak termében rendeztek meg.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) 1950-ben jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy védelmet nyújtson a "menekültek" számára. Alapszabályának megszövegezésével párhuzamosan zajlott a menekültek jogállásáról szóló 1951. évi egyezmény kidolgozása is, amely a menekültvédelem sarokkövévé vált. Az UNHCR kezdeti célja az volt, hogy segítséget nyújtson annak a több millió menekültnek - főleg Európában - akik a II. világháborút követően otthon és élelem nélkül maradtak, továbbá tartós megoldásokat dolgozzon ki számukra. Az egyezmény legfontosabb rendelkezése az volt, hogy a kormányok számára megtiltotta a menedékkérők kiutasítását vagy visszaküldését olyan területekre, ahol üldözés fenyegetné őket (a non-refoulement elve). Megalapítása óta a hivatal egyik fő célja, hogy megerősítse az 1950. évi egyezményt és a hasonló jogi eszközöket, másrészt egyre nagyobb mértékben nyújt segítséget a menekültekhez hasonló helyzetben lévő csoportok, például a belső menekültek és a hontalanok számára, illetve védelmet és ellátást biztosít a rászorulóknak különböző konfliktusok által sújtott térségekben, valamint természeti katasztrófák esetében.
A konferencia témája irodalomban gazdag, így e beszámoló keretében a teljesség igénye nélkül kívánom ismertetni a konferencián elhangzott dilemmákat, felvetett gondolatokat. A szakmai konzultáción számos neves előadó képviselte magát és hivatalát: többek között Danks Emese (UNICEF Magyar Bizottság), Montserrat Feixas Vihé (ENSZ Menekültügyi Főbiztosság), Andrea Vonkeman (UNHCR Európai Igazgatóság) Dr. Lux Ágnes (az UNICEF Magyar Bizottság), Dr. Molnár Tamás (Belügyminisztérium), Dr. Haraszti Katalin (Alapvető Jogok Biztosának Hivatala), Dr. Szép Árpád (Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal), Dr. Lantai Csilla (Emberi Erőforrások Minisztériuma), Dr. Jánoskúti Boglárka (Magyar Helsinki Bizottság).
A megnyitót és a megjelentek köszöntését követően a konferencia első blokkjában Andrea Vonkeman, az UNHCR Európai Igazgatósága jogi munkatársának előadását hallhatta a közönség, aki bemutatta a Safe & Sound dokumentumot. Hangsúlyozta, hogy a különböző európai országokban folyamatosan növekszik a kísérő nélküli kiskorúak száma, többnyire Szíriából, Marokkóból, Kongóból érkeznek a menekültek. Szökésük hátterében általában az éhezés, a (polgár)háború, a szülői kényszer áll. Az Európai Unióban a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a tagállamok között nem valósult meg egy egységes módszer a kísérő nélküli kiskorúak helyzetének kezelésére. Safe & Sound dokumentum többek között abban nyújt segítséget az országoknak, hogy miként valósíthatják meg a gyermekek mindenekfelett álló érdekét. Előadásában kitért a 14-es számú általános megjegyzések, az embercsempészet elleni direktíva, valamint a visszatérítési irányelv jelentőségére. Mindezek mellett kiemelte a bizalom felépítésének fontosságát, amely egyrészről a hatóságok közötti információcsere szempontjából, másrészről pedig a gyermek családjának, kapcsolatainak felkutatásában játszik jelentős szerepet. Ahhoz, hogy az országok megfelelően járhassanak el a gyermekek mindenekfelett álló érdekeinek megvalósításában, többek között gyermeki együttműködés, multidiszciplináris rendelkezés, információ, forrásvizsgálat együttes érvényesülésére van szükség.
Janusz Korczak terme egyúttal Jiro Ose, japán fotóriporter "Menekültlét - Életképek" című fotóinak, illetve az UNHCR kenyai menekülttáboraiban élő gyermekek rajzainak is otthont adott.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás