Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésA "formatervezési minta" és az "ipari minta" kifejezések szinonimák, a nemzetközi megállapodások (Hágai Egyezmény, Locarnoi egyezmény, a TRIPS egyezmény) az ipar minta (Industrial design) terminológiát alkalmazza. A magyar "formatervezési minta" terminológia annak a hang súlyozását biztosítja, hogy a formatervezési mintaoltalom tárgya nem csupán az ipari termék, hanem a kézműipari termék is. A nemzetközi szabályozásban, a francia nyelvterületen alkalmazzák az "industrial dessin et modell" (ipari minta és modell) terminológiát is mely azt hangsúlyozza, hogy a mintaoltalom egyaránt védi a háromdimenziós és kétdimenziós mintákat.
A formatervezési minták jogi oltalmát az EU jogrendszeréhez közelítés jegyében a formatervezési minták oltalmáról szóló 2001. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Forma tv.) vezette be.
Nemzetközi jogforrások között két jogforrást kell kiemelni:
- az ipari minták nemzetközi letétbe helyezésérő szóló Hágai Megállapodást (1925); Magyarországon hatályos (Genfben revidiált) szövegét a 2004. évi XC. tv. hirdetett ki és - az ipari minták nemzetközi osztályozásáról szóló Locarnói Megállapodást.- 1968.- Magyarországon kihirdette az 1973. évi 29. tvr.;
Európai uniós jogforrások között legfontosabbak
- A Parlament és a Tanács 98/71/EK irányelve a formatervezési minták oltalmáról (Közösségi Mintairányelv),
- A Tanács 6/2002/EK számú rendelete a közösségi formatervezési mintáról (Közösségi Mintarendelet),
Ha nemzetközi léptékkel mérve igaz az az állítás, hogy a minták a szakma mostohagyermekei még inkább igaz ez a megállapítás Magyarországra nézve.
Különösen szembetűnő a védjegyekkel összevetve, hogy milyen kevés a mintabejelentés. Ha találomra kiragad az ember egy-egy évet, feltűnik a mintaaktivitás csekélysége a védjegyaktivitáshoz képest. 1990-ben 1916 nemzeti védjegybejelentéshez képest "csak" 801 ipari mintabejelentést nyújtottak be. Ez az arány 2010-ben 3477:185 volt a nemzeti védjegybejelentések javára.
A Magyarországon észlelhető gazdasági visszaesés nem kedvez a formatervezési mintabejelentéseknek. Látványosan csökkent az utóbbi időben a nemzeti úton tett bejelentések száma, összevetve az 1986-1990 közötti bejelentési számhoz viszonyítva:
A formatervezési mintabejelentések száma 1986-1990 és 2006-2010 közötti időszakokban
1986: 638 2006: 241
1987: 901 2007: 199
1988: 735 2008: 295
1989: 734 2009: 219
1990: 946 2010: 185
Amíg a szabadalom a műszaki megoldást védi, pl. egy modern gáztűzhely "belsejét", addig a formatervezési mintaoltalom a formatervező alkotását, például egy gázkészülék esetén annak köpenyét, külső jellegzetességeit, azaz a külsejét védi.
A formatervezési mintaoltalom rendeltetés az ipari tömegtermelés tárgyai és a kézműipari termékek esztétikai célú kialakítása, amely új, egyéni és formatervezett termékek jogvédelmét biztosítja. A formatervezés a gazdaság szinte valamennyi területén fontos versenyképességi kérdés. Az átlagosnál nagyobb szerepe és jelentősége van a ruházati iparban, a bútorgyártásban, háztartási gépek, háztartási cikkek, szórakoztató elektronika terén. A formatervezés az utóbbi évtizedben a számítástechnikában és a szórakoztató elektronikában is tért hódított.
A termék formája szignifikáns módon közrejátszik a vásárló figyelmének megragadásában. Az értékesítés során a szépen formatervezett gépkocsiért, bútorért magasabb árat lehet kérni. A formatervezés és a termékek tetszetős kivitelezése jelentős ráfordítást igényel, ezért az ipari termékek gyártói és forgalmazói érdekeltek abban, hogy az általuk kifejlesztett formát más ne alkalmazza.
Formatervezési mintaoltalomban részesülhet az ipari és kézműipari termék külső formája. Tehát a minta mindig egy jellegzetes sajátos külső forma. A termék csomagolásának jellegzetes kiképzése (pl. italos vagy illatszeres üveg), amelyben az áru megjelenik, egyaránt lehet minta.
Mintának minősül a Forma tv. 1. § (2) bekezdése értelmében a termék egészének vagy részének megjelenése, amelyet magának a terméknek, illetve díszítésének külső jellegzetességei különösen a rajzolat, a körvonalak, a színek, az alak, a felület, illetve a felhasznált anyag jellegzetességei eredményeznek.
Az új és egyéni minták, amelyek a termékek díszítésének külső jellegzetességeire, rajzolatára és körvonalaira vonatkoznak, egyidejűleg szerzői jogi oltalomban is részesülnek eredetiségük révén
A párhuzamos oltalom lehetséges a Forma tv. 64. § alapján, miszerint a mintának a törvényben szabályozott oltalma nem befolyásolhatja a mintán, mint művészeti alkotáson, külön törvény szerint fennálló szerzői jogok védelmét.
A formatervezési minta megvalósulhat:
- magának a terméknek a jellegzetességében, pl. ehető sakk készlet; és lépegető teknősjáték,
22/23
- a termék díszítésének jellegzetességében, különösen dísztárgyak, pl. díszpalack esetén;
- a rajzolat különlegességében: pl. angyalt ábrázoló grafika;
- a körvonalak jellegzetességében: szív alakú fürdőmedence, urna;
- színek alkalmazásában: színes könyvborító;
- speciális alak kialakításban: sajtalakú és gyümölcsalakú fogkoptatók rágcsálók részére;
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás