A cég székhelye változásának a bejegyzése a megváltoztatására vonatkozó társasági határozat időpontjára visszamenőleges hatállyal történik. Az illetékesség megállapításánál a társasági határozat meghozatalának van jelentősége, ezért akár a felperes bejelentése, akár az alperes illetékességi kifogása alapján dönt a bíróság az illetékesség kérdéséről, azt kell vizsgálnia, hogy a társasági határozatban megjelölt székhely alapján fennáll az illetékessége vagy sem. Az illetékesség megállapításánál közömbös, hogy a kereseti kérelem (felszámolási kérelem) benyújtásakor a változás bejegyzése a cégjegyzékbe még nem történt meg.
Ha a változás bejegyzése iránti eljárás az illetékes cégbíróság előtt folyamatban van, a peres eljárás a Pp. 152. §-ának (2) bekezdése alapján a cégbejegyzési eljárás jogerős befejezéséig felfüggeszthető.
A Pp. 30. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján a jogi személyek és a jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok elleni perekben az általános illetékességet a jogi személy, illetve a társaság székhelye és az annak képviseletére hivatott szerv székhelye alapítja meg. A Pp. 42. §-a értelmében a bíróság illetékességének megállapításánál a keresetlevél beadásának az időpontja az irányadó. Ettől csak akkor lehet eltérni, ha a keresetlevél beadása után bekövetkezett valamely változás folytán tartoznék a per a bíróság illetékessége alá.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás