Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Papp Mónika: Az Európa-jog egyetemi oktatása Magyarországon (JK, 2000/3., 114-115. o.)

1. Az elmúlt év október 7-én került sor Szegeden "az Európa-jog oktatása Magyarországon" elnevezésű szakmai találkozóra. A találkozót Vörös Imre egyetemi tanár kezdeményezésére és a JATE ÁJK Európa-jogi Intézet (vezető Várnay Ernő docens) szervezte meg "Az Európai Gazdasági és Monetáris Unió- a magyar csatlakozás perspektívái" című konferencia kísérőrendezvényeként.

Az ülés célja az Európa-jog oktatása tartalmi, módszertani, szervezeti vonatkozásainak áttekintése, információ-és tapasztalatcsere volt. Az elnöklő Bodnár László egyetemi tanár (JATE ÁJK) nem kis megelégedéssel állapíthatta meg, hogy a "bevett" jogi karok - ELTE, Miskolc, Pécs, Szeged - mellett a fiatal intézmények - a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, az ELTE ÁJK Széchenyi István Főiskola (SZIF) győri Oktatási Intézete, a debreceni KLTE Jog-és Államtudományi Intézete - is képviseltetik magukat.

2. Amint az várható volt, a beszámolókból a tárgy egyetemi oktatását illetően számos különbségre és néhány azonosságra derült fény. Az ELTE-n, ahol a közösségi jog oktatása idestova egy évtizede indult, és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen négy féléves kötelező tárgy az Európa-jog. A nappali tagozatos hallgatók először az úgynevezett kereskedelmi jogi ismereteket sajátítják el, majd ettől elkülönülve, csak később kerül sor az európai közjog és politikákra vonatkozó részek tárgyalására. Az ELTE-n ez abból következik, hogy a két blokk két tanszékhez (a Nemzetközi Magánjogihoz és a Nemzetközi jogihoz) kötődik. A sorrend nem következetes, hiszen a kereskedelmi jogi stúdiumokat - a négy szabadságot és a versenyjogi ismereteket - nem lehet bizonyos közjogi alapok nélkül megérteni, ezért elkerülhetetlenné válnak bizonyos ismétlések. Az ELTE Jogi Továbbképző Intézete 1998 óta Európa-jogi szakképzést is nyújt a végzettjogászok számára.

Az ELTE ÁJK-SZIF győri tagozaton a kereskedelmi jog oktatása a harmadik évfolyamon 2 szemeszterben, míg az "Európai közjog és politika" elnevezésű tárgy a negyed és ötödéves hallgatóknak 2 szemeszteren keresztül kötelező. A tárgyat a Nemzetközi jogi, Nemzetközi magánjogi és Európa jogi Tanszék gondozza.

A szegedi karon a közösségi jog oktatása szintén az elmúlt évtized elején indult el fakultatív tárgyként. Mára az Európai Unió (institucionális) joga a kilencedik félévben kötelező kurzus, oktatói a Nemzetközi jogi Tanszék munkatársai. A karon - az országban egyedülállóan - évfolyamonként mintegy huszonöt nappali tagozatos hallgató részvételével Európa-jogi szakképzés folyik. A tanulmányi eredményük alapján kiválasztott hallgatók az előírt óraszámban teljesítik a karon meghirdetett európa-jog, illetve integrációhoz kapcsolódó tárgyakat és a szakdolgozatukat is ebben a témakörben írják. A szakjogász képzéshez tartalmilag nagyon közel álló teljesítményüket a diplomájuk mellett egy külön bizonyítvány ismeri el. A képzés szervezési munkái és a Karon elsőként indult szakjogász-képzéshez hasonlóan az Európa-jogi Intézet feladata.

A Miskolci Egyetem jogi karán döntően fakultatív órákon szerezhetnek ismereteket a diákok. A választék imponálóan bő, a kar oktatói nem kevesebb mint tizenhárom tárgyat kínálnak, többek között az adójog, a fogyasztóvédelem, a munkajog és a szociális jog köréből. A diákoknak kötelezően csak a tanulmányaik végén kell az Európa-jog című tárgyat hallgatniuk. Jelen tanévtől ez a kar is kínál szakjogász-képzést.

Pécsett az európai közjog két féléves kötelező oktatása korábban, a harmadik és a negyedik évfolyamon történik. Bár nem egyedülálló, de rendkívüli jelentőségű, hogy ezen a karon az Európa-jog záróvizsga tárgy.

A debreceni egyetemen újraindult jogászképzés már az induláskor nagy jelentőséget kívánt biztosítani az Európa-jognak. Ennek jegyében a négy féléves kötelező tárgy önálló tanszéket kapott (Európa-jog és Nemzetközi Magánjogi Tanszék), s itt is záróvizsga tárggyá lépett elő.

Az intézetben egyetlen kurzus keretében követik egymást az intézményi jog, az alapszabadságok, egyes közösségi, illetve uniós politikák, majd a közösségi versenyjog. Ezen kívül néhány fakultatív tárgy is rendelkezésre áll az érdeklődő hallgatóknak.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére