Megrendelés

Csia László: Az új fizetésképtelenségi törvény koncepciója Csehországban III. (CH, 2004/4., 13-14. o.)

A bíróság által kinevezett vagyonfelügyelővel kapcsolatban a hitelezők mondanák ki a végső szót a vagyonfelügyelő kiválasztása tekintetében. Számukra lehetőség lenne, hogy a hitelezők első értekezletén, a vagyonfelügyelő bírósági kiválasztása után egy másik vagyonfelügyelőt bízzanak meg, akit viszont csak a vagyonfelügyelők listájáról választhatnának ki.

A fizetésképtelenségi eljárás alatt a bírónak joga lenne (csak úgy, mint jelenleg) a vagyonfelügyelő leváltására. Amennyiben a hitelezők kezdeményeznék a vagyonfelügyelő leváltását, akkor ennek elutasítására csak az új törvényben meghatározott feltételek mellett lenne módja a bíróságnak.

A vagyonfelügyelő jogosult költségeinek megtérítésére és követeléseinek kielégítésére, amelyre vagy az adós vagyonából vagy a fizetésképtelenségi eljárás költségeinek finanszírozására letett letétből lenne mód. Az olyan közreműködők költsége, akiket a vagyonfelügyelő bíz meg, a bíróság és a hitelezői választmány egyetértése esetén a felszámolási vagyonból fedezhető (a nemkívánatos kiadások elkerülése érdekében).

A vagyonfelügyelők listájával, valamint a vagyonfelügyelők díjazásával kapcsolatos rendelkezéseket külön végrehajtási rendeletben szabályozzák majd, s ez rögzíteni fogja azokat a tevékenységeket, amelyeket a felszámolási vagyonból téríthet meg a vagyonfelügyelő. Ebben különbséget tesznek azon feladatok között, amelyeket a vagyonfelügyelőnek személyesen magának kell ellátnia, illetve amelyeknek elvégzését biztosítania kell.

A hitelezők testületeinek szerkezetét átveszik a jelenlegi szabályozásból, ami azt jelenti, hogy továbbra is lesz a hitelezőknek értekezlete és hitelezői választmány, illetve bizonyos esetekben a hitelezőknek képviselője.

A hitelezői választmányt a hitelezők értekezletén választják, ami azzal jár, hogy a hitelezők értekezletét megelőzően a hitelezői testületek feladatait a bíróság által kijelölt hitelezői választmány látja el.

Azon esetekben, amelyeknél az adósnak több mint 50 hitelezője van, kötelező lesz választmányt létrehozni, amennyiben ennél kisebb lesz a hitelezők száma, elég lesz a hitelezők képviselőjének megválasztása.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére