Megrendelés

Cégtörvény-változások II. (CH, 2018/3., 3-4. o.)

A Ctv. 26. § (4) bekezdése értelmében a cégbíróság - 2018. július 1-jétől - a végrehajtást (biztosítási intézkedést, zár alá vételt) elrendelő hatóság, bíróság elektronikus űrlap segítségével tett elektronikus értesítése alapján, automatikusan jegyzi be és teszi közzé a Ctv. 26. § (1) bekezdés i)-j) pontjában meghatározott adatokat. [Ezek a cég elleni végrehajtás (biztosítási intézkedés) elrendelése és megszüntetése, a cég tagja vagyoni részesedésének lefoglalása, a cég tagja vagyoni részesedésére vonatkozóan a büntetőeljárásban alkalmazott zár alá vétel elrendelése és feloldása.]

Új rendelkezés, mely szintén 2018. július 1. napján lép hatályba, amely szerint a cég változásbejegyzési kérelmében már nem határozhatja meg a Ctv. 24. § (1) bekezdés e) pontjában írt adat (a főtevékenységére, valamint a tevékenységi köreire vonatkozó) változás időpontját.

A Bürotörvény-tervezetben az ezzel kapcsolatos szöveg bővebb volt, ugyanis lehetővé kívánták tenni, hogy a változásbejegyzési kérelemben a változás időpontját a cég úgy határozza meg, hogy ne legyen korábbi, mint a változás alapjául szolgáló határozat meghozatalának napja, de későbbi sem, mint az azt követő harmincadik nap. Ez az újítás azonban a parlamenti folyamatban nem maradt meg, az időpont tekintetében tehát nem változott a Ctv. 30. § (4) bekezdésének szövege, a Ctv. július 1-je előtti szövegéhez képest csak annyi változás következett be, hogy a főtevékenységre (tevékenységre) vonatkozó cégadatok tekintetében a változás időpontját a cég többé nem határozhatja meg. Az eredetileg tervezett fenti rendelkezés átkerült a Ctv. 50. §-ába, ugyanis a Ctv. 50. §-a további (6)-(7) bekezdéssel egészült ki.

Ennek értelmében, ha a cég jogosult a Ctv. 30. § (4) bekezdése szerint az adatváltozás időpontját meghatározni, akkor a kérelem már a változás bekövetkezte előtt benyújtható, azonban ennek napja nem lehet korábbi, mint a változásról hozott döntés napja, és - a Ctv. eltérő rendelkezése hiányában - legfeljebb harminc nappal előzheti meg az adat kérelemben megjelölt változásának időpontját. Ez az idő előtti változásbejegyzés problematikus lehet akkor, ha a cég a változás tényleges időpontja előtt azt átvezetteti a cégjegyzéken, majd valami okból "meggondolva magát" mégis töröltetni kívánja a már bejegyzett, de még nem hatályos cégadatot. Erre az esetre mondja ki 2018 júliusától a Ctv. 50. § (7) bekezdése, hogy ha a változás időpontja a bejegyzés napját követő időpont, nem nyújtható be olyan változásbejegyzési kérelem, amely a cégadatot a változás időpontjának bekövetkezte előtti időponttal úgy kéri törölni a cégjegyzékből, hogy az mint közölt adat se legyen megismerhető.

Amint arra már utaltunk, a Ctv. 51. §-át egy további (2b) bekezdéssel egészítette ki a Bürotörvény.

Ez a rendelkezés figyelemmel volt arra, hogy olyankor, ha a cég cégjegyzéki adatai közölt bejegyzett cég vagy természetes személy adatai változásbejegyzése automatikusan történik, a cégjegyzéki adatokkal a cégiratokat is összhangba kell hozni. Annak érdekében, hogy az ne okozzon a cégnek adminisztratív többletterheket, úgy rendelkezik a jogalkotó, hogy az automatikus bejegyzést követő első létesítő okirat módosítását tartalmazó változásbejegyzési kérelemhez kell csatolni az aktualizált egységes szerkezetbe foglalt okiratot, illetve az egyéb - a változással érintett - cégiratain át kell vezetnie a szükséges változásokat.

Érdekes változások következnek be 2018 júliusától a törvényességi felügyeleti eljárásban is.

A Ctv. VI. fejezetének 3. címe egy új 76/A. §-sal egészült ki. Ennek (1) bekezdése előírja, hogy a cégnyilvántartásba bejegyzett gazdasági társaság, szövetkezet, erdőbirtokossági társulat, vízgazdálkodási társulat, európai szövetkezet, európai részvénytársaság, valamint egyesülés vezető tisztségviselője, cégvezetője, felügyelőbizottsági tagja vonatkozásában a cégbíróság a Ptk. 3:22. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott kizáró okok fennállásának ellenőrzése céljából a cég bejegyzését követően évente adatigényléssel fordul a bűnügyi nyilvántartó szervhez annak megállapítása érdekében, hogy a fenti személyek vonatkozásában fennáll-e ilyen kizáró ok. (A Bürotörvény-tervezetben írtak szerint erre eredetileg 5 naponta került volna sor. A végleges törvényszöveg tanúsága szerint ezt a jogalkotó valószínűleg túlzásnak találta, így 5 naponkénti ellenőrzés helyett megelégedett annak évenkénti végrehajtásával.)

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére