Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
Előfizetés2021-ben 16. alkalommal kerül sor népszámlálásra Magyarországon. Az adatgyűjtés a modern kor igényeinek megfelelően interneten a kérdőívek önálló kitöltésével, valamint elektronikus eszközt használó számlálóbiztosok interjúival valósul meg, papír kérdőívek nélkül. A népszámlálás 2021. május 1. és június 28. között kerül végrehajtásra.
A népszámláláskor gyűjtendő adatokat az Európai Unió 763/2008/EK Népszámlálási keretrendelete és kapcsolódó végrehajtási rendeletei részletesen rögzítik. A magyar népszámlálásra vonatkozó legfontosabb szabályokat, köztük a gyűjtendő adatok körét a népszámlálásról szóló 2018. évi CI. törvény írja elő.
A népszámlálás kiterjed a Magyarországon élő vagy 12 hónapnál rövidebb ideig külföldön tartózkodó magyar állampolgárokra és a Magyarország területén három hónapnál hosszabb ideig tartózkodó külföldiekre, valamint az ország területén lévő lakásokra, lakott üdülőkre, lakott egyéb lakóegységekre és a közösségi éjszakai elhelyezést szolgáló intézményekre.
A 2001. és 2011. évi népszámlálásokhoz képest újdonságot jelent a név kérdezése. A személyazonosításra alkalmas adatgyűjtéssel a magyar népszámlálás a nemzetközi gyakorlathoz igazodik, és egyben visszatér a 2001. év előtti hazai gyakorlathoz. A név kérdezése az adatgyűjtést és a feldolgozást segíti. A személyt azonosító adatok kezelése az egyéb adatoktól elkülönítve történik. A feldolgozás befejezésekor a gyűjtött adatok és az adatszolgáltatók közötti kapcsolat lehetősége megszűnik. A népszámlálási adatok kizárólag statisztikai célra használhatók fel.
A népszámlálás során az adatszolgáltatás kötelező, a nemzetiségi kötődésre vonatkozó kérdésekre, a vallás és az egészségi állapot kérdéseire a válaszadás 2021-ben is önkéntes lesz. Ez utóbbi adatok már a kérdőívek lezárásakor elkülönítésre kerülnek a többi gyűjtött adattól.
A 2021. évi népszámlálás adatfelvétele 2021. április 15-én veszi kezdetét, amikor a népszámlálás összeírási körébe tartozó valamennyi címre kiküldésre kerül a népszámlálásról szóló értesítő levél. Az értesítő levél tartalmazni fogja a népszámlálással kapcsolatos legfontosabb információkat, az adatszolgáltatási kötelezettségről szóló tájékoztatást és a válaszadás módjának lehetőségeit. Tartalmazni fogja továbbá az online kérdőív-kitöltéshez szükséges tudnivalókat, köztük az elektronikus kérdőívkitöltő alkalmazás elérési útját, valamint a belépéshez szükséges azonosítót.
A tíz évvel korábbi népszámláláshoz képest a 2021-ben végrehajtandó népszámlálás szakaszolása eltérő, mivel a 2021. május 1. és május 16. közötti internetes önkitöltési szakasz ezúttal élesen elkülönül a számlálóbiztosi összeírási szakasztól. Az internetes önkitöltési időszakban kizárólag az online önkitöltésre lesz lehetőség, nem csak azon háztartásoknak, akik belépési azonosítót kaptak, hanem ebben az időszakban kerül összeírásra néhány speciális népesség-csoport is (pl. átmenetileg külföldön tartózkodók, külképviseleten dolgozók). Az online kérdőíveket az adatgyűjtő rendszer május 16. éjfélig fogadja. Ezt követően az önkitöltési időszak lezárul és kezdetét veszi az összeírási szakasz.
Az összeírási szakaszban a levizsgázott, szerződéssel és igazoló okmányokkal ellátott számlálóbiztosok keresik fel azokat a címeket (háztartásokat), melyekről az önkitöltési időszakban nem érkezett elektronikus kérdőív. A felkeresések során megkísérlik a kapcsolatfelvételt és sikeres kapcsolatfelvétel esetén az elektronikus eszközeik segítségével valamennyi, a címen életvitelszerűen élő háztartástagról kitöltik a népszámlálási kérdőíveket. A kitöltés során megengedett az ún. proxy kitöltés, azaz elegendő, hogy egy személy segítségével, aki minden szükséges információval és az annak megosztásához szükséges érintetti hozzájárulással rendelkezik, töltsék ki a számlálóbiztosok a címen életvitelszerűen élő személyekről a személyi kérdőíveket. Az összeírási időszakot további szakaszokra oszthatjuk az összeírás intenzitását tekintve. Ahhoz ugyanis, hogy a népszámlálás eszmei időpontjához (az adatokat az eszmei időpont szerint kell felvenni, azaz a 2021. május elsejei állapot szerint kell a kérdésekre válaszolni) minél közelebb történjen az adatok felvétele, ezáltal csökkentve az elfelejtés kockázatát, az összeírási időszak első három hetében egy intenzívebb összeírási periódus végrehajtása szükséges. Ezt követően már csak azoknak a címeknek szabad fennmaradnia, melyek elérése nehezebb vagy melyeken a kapcsolatfelvétel az első három hét során nem volt sikeres. A számlálóbiztosi terepmunka 2021. június 20-án zárul.
Az adatfelvétel utolsó szakasza az ún. pótösszeírás, 2021. június 21. és június 28. között. A felvétel ezen szakaszában azon személyek összeírására kerül sor, akik valamilyen okból mind az önkitöltési, mind az összeírási szakaszban kimaradtak az adatfelvételből. Ezen személyeknek ebben a szakaszban van lehetőségük jelezni a települési népszámlálási felelősnél, hogy adatszolgáltatási kötelezettségüknek nem tettek eleget. Róluk a jelzést követően, a polgármesteri hivatalokban lesz lehetőség kérdőívet kitölteni.
A népszámlálás adatgyűjtésének lebonyolításához komoly végrehajtási hálózat felállítására és működtetésére van szükség. Ennek kulcsszereplője a települési népszámlálási felelős, aki elsősorban felel a hozzá tartozó település(ek)en a népszámlálás zavartalan lebonyolításáért. A felülvizsgálói hálózaton keresztül ő koordinálja a végrehajtást, akik a számlálóbiztosok munkáját felügyelik. Ezenkívül ő felel a területén található speciális népességcsoportok, mint a bentlakásos intézmények (intézetek) lakóinak és a fedél nélküli hajléktalanok összeírásáért is.
A Központi Statisztikai Hivatal (továbbiakban: KSH) feladata a végrehajtás megtervezése és előkészítése, valamint felelős a szakmai elvárások megfogalmazásáért és azok betartásáért. A szakmai elvárásoknak való megfelelést a megyei (fővárosi) felelősökön, valamint az általuk koordinált területfelelősi hálózaton keresztül vizsgálja, akik a teljes adatfelvétel alatt szakmai támogatást nyújtanak majd mind a települési népszámlálási felelősök, mind a felülvizsgálók számára.
Az egyes szereplők népszámlálással kapcsolatos részletes feladatai a következők.
- 40/41 -
A KSH a népszámlálás előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatban a következő feladatok látja el:
• a népszámlálás területi előkészítésének és az adatfelvétel végrehajtásának, szakmai irányításának részletes szabályainak kialakítása, a feladatok részletes leírását, határidejét és felelőseit, a pénzügyi elszámolás rendjét tartalmazó útmutatók összeállítása a feladatok végrehajtásához igazodó ütemezésben, az útmutatók eljuttatása a települési népszámlálási felelőshöz;
• az Együttműködési megállapodások megkötése a Polgár-mesteri Hivatalokkal;
• a népszámlálás előkészítéséhez és végrehajtásához szükséges utasítások, számlálókörzeti címjegyzékek és egyéb nyomtatványok és segédanyagok előállítása és eljuttatása a települési népszámlálási felelősökhöz;
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás