Megrendelés

Dr. Szabados János: Társasági jogi változások (CH, 2012/2., 5-7. o.)

A Magyar Közlöny 164. számában, 2011. december 30. napján megjelent a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény, továbbá az ezekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCVII. törvény (továbbiakban: Mód tv.).

A Mód tv.-ben fűzött általános indokolás szerint a törvény célja, hogy a cégjogi, társasági jogi és a csődjogi szabályozás módosításával hozzájáruljon ahhoz, hogy a "piaci életben egyre inkább tapasztalt és a jelenlegi eljárási lehetőségekkel csak korlátozottan befolyásolható, a hitelezőket és az államot károsító, a cégeljárás egyszerűsítésével visszaélő vállalkozói magatartások visszaszoruljanak". A cél elérése érdekében a jogalkotó új jogintézményeket vezet be, számos ponton szigorítja az előírásokat és néhány jogszabályt módosít.

A Mód tv.-ben szabályozott jogszabályváltozások többsége a Mód tv. kihirdetését követő harmadik hónap első napján lép hatályba, vagyis 2012. március 1. napján, a jogalkalmazóknak marad tehát idejük a felkészülésre. Ahol 2012. március 1. napjától eltérő a jogszabály hatálybalépése azt külön jelzem a cikkben.

Jelentős változásokat hoz a Mód tv. az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvényben is. A jogalkotó szándéka szerint az elmúlt évek jogalkalmazási tapasztalatai miatt indokolt a jogszabály felülvizsgálata. A módosítások döntő többsége pontosító jellegű, egyértelműen meghatározásra került a Hatóság (körzetközponti feladatokat ellátó települési és kerületi önkormányzat jegyzője) és a nyilvántartást vezető szerv (Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala) közötti feladatkör-megosztás, valamint a jogalkalmazás során felmerült anomáliák megszüntetésére is sor került. A módosítás megszünteti a korlátozott tagi felelősséggel működő egyéni cég jogintézményét annak ellentmondásossága, valamint hitelezővédelmi okok miatt. Az egyéni vállalkozásokat érintő módosítások 2012. március 1. napjától lépnek hatályba.

Módosul az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (továbbiakban: Ütv.) is. 2012. március 1. napjától megszűnik az ügyvédi székhelyszolgáltatás, a cég székhelyének biztosítása elnevezésű jogintézmény. A 2012. március 1. napja után alapított cégek nem vehetnek igénybe székhelyszolgáltatást. Azon cégek, amelyek a Mód tv. hatálybalépése előtt ügyvédi székhelyszolgáltatás útján rendelkeztek székhellyel, továbbra is jogosultak azt igénybe venni az Ütv. 25/A. §-a szerint. Egyértelműbbé és szigorúbbá válik a jogi képviselő felelőssége az általa készített cégbejegyzési dokumentációért. Az egyszerűsített eljárásban a jogi képviselő törvényességi szempontból előzetesen ellenőrzi az általa benyújtott iratok megfelelőségét, azt szavatolja. A cégjegyzékbe bejegyzett személyek vonatkozásában az ügyvéd az Ütv. 27/B. §-a alapján köteles a személyazonosságot ellenőrizni az általa készített társasági szerződés és aláírás minta esetén.

A Mód tv. módosítja az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvényt (továbbiakban: Itv.) is. Az egyszerűsített cégeljárás illetéktételei fognak 2012. március 1. napjával változni az alábbiak szerint:

Az egyszerűsített eljárással történő cégbejegyzési kérelem illetéke:

a) zártkörűen működő részvénytársaság, korlátolt felelősségű társaság esetén 50 000 Ft,

b) jogi személyiség nélküli gazdasági társaság esetén 25 000 Ft,

c) egyéni cég esetén 15 000 Ft, azzal,

hogy amennyiben az egyszerűsített cégbejegyzésre irányuló kérelem benyújtása után megállapítást nyer, hogy a kérelmező az egyszerűsített bejegyzés igénybevételére nem jogosult, a cégbíróság felhívást bocsát ki az illetéknek az általános cégbejegyzési illeték szerinti összegre történő kiegészítésére. Az egyéb cégbírósági eljárás illetéke 15 000 Ft.

A jogutód nélkül megszűnt gazdálkodó szervezet vagyontárgyára vonatkozóan jognak vagy ténynek

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére