Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Verebics János: A már delegált domain nevekre vonatkozó jogviták eldöntésének egyes szempontjai a Regisztrációs Döntnök eljárási gyakorlatában (GJ, 2008/12., 22-26. o.)

A domainregisztráció- és használat magyarországi keretfeltételeit nem közvetlenül érvényesülő jogszabályok, hanem - a polgári jog szabályainak alávetett kötelmi jogviszony keretében - általános szerződési feltételek határozzák meg. A domainregisztráció szerződési rendszerének célja, hogy díjfizetés ellenében valamely kifejezés domain névkénti használatára az igénybevevő számára lehetőséget biztosítson: e névhasználat azonban mások - jogszabály által is oltalmazott - érdekeit (jogi akadály), illetőleg a társadalmi közmegegyezés által elfogadott értékeket (etikai akadály) nem sértheti.

A jelenleg hatályos szabályozás jelentős, harmadik személyeket védő biztosítékokat tartalmaz, lehetőséget ad a viták alternatív kezelésére, a jog "háttérszabályainak" széles körű érvényesülésére. A Domainregisztrációs Szabályzat (hatályos szövege: http://www.domain.hu/domain/szabalyzat/szabalyzat.html) egyrészt a jogviták általános, másrészt különös (a delegálást megelőző, illetőleg azt követő) kérdéseiről rendelkezik. A még nem delegált domainek delegálásával kapcsolatos kérdésekben a Nyilvántartó mellett működő, független szakértőkből álló bizottság, a Tanácsadó Testület (TT) foglal állást, a delegálást követően a jogsérelem választottbíróság, vagy rendes polgári bíróság előtti eljárásban nyerhetett orvoslást. A Regisztrátortól és a Nyilvántartótól független, alternatív vitarendezési szolgáltatást nyújtó fórum, a regisztrációs döntnöki eljárás, mint harmadik jogorvoslati módozat feltételeit a 2005-ös Domainregisztrációs Szabályzat teremtette meg. A Regisztrációs Döntnök (a továbbiakban: Döntnök) a domain regisztrációval kapcsolatos kérelmek tárgyában az Európai Bizottság 874/2004 sz. rendeletének 21. cikkébeni foglaltak szerint, a rá vonatkozó döntnöki eljárási szabályzat (A Regisztrációs Döntnök eljárási szabályzata a közvetlenül a .hu felső szintű internet domain közdomainjei alá delegált domain nevek tárgyában keletkezett viták eldöntésére, a továbbiakban: RDESZ) rendelkezései alapján jár el.

A Döntnök, mint a Domainregisztrációs Szabályzatban meghatározott Alternatív Vitarendező Fórum eljárási hatásköre kiterjed minden, a közvetlenül a .hu felső szintű domain alá delegált közdomain tárgyában keletkezett vitára (RDESZ 12. pont). A döntnök a Domainregisztrációs Szabályzat 10.1. pontjában meghatározottak szerint, a regisztrációs döntnökre vonatkozó eljárási szabályzatban foglalt eljárási szabályok alapján, a mindenkor hatályos jogszabályok figyelembevételével jár el, döntését a kérelmező és kérelmezett írásbeli előterjesztései, valamint a Nyilvántartó által vezetett nyilvántartásban szereplő adatok alapján hozza meg. A döntés a kérelemnek való helyt adás esetén a kérelmezett domain visszavonását vagy annak a kérelmező javára történő átruházását írhatja elő. A domain név átruházása a kérelemnek helyt adó döntés esetén is csak az esetben rendelhető el, ha a kérelmező a kérelem előterjesztésével egyidejűleg eleget tesz a Domainregisztrációs Szabályzat az átruházással kapcsolatos előírásainak. Amennyiben a kérelem valamely domain név visszavonására, illetőleg a kérelmező javára történő átruházására irányul, úgy a Döntnök elsődlegesen azt vizsgálja, hogy a visszavonás illetőleg átruházás az RDESZ 31-33. pontjában foglalt feltételei fennállnak-e. Amennyiben a Döntnök a kérelmet alaptalannak találja, úgy azt elutasítja (RDESZ 29-30. pont).

Az új intézményt részletesebben 2006. októberi számunkban mutattuk be (Új jogorvoslati lehetőség a domain névvel összefüggő jogvitákban: az Alternatív Vitarendező Fórum, Gazdaság és Jog, XIV. évf. 9. szám, 21-25. old.): e helyütt annak a jogértelmezési gyakorlatnak bizonyos szempontjai kiemelésére teszünk kísérletet, amelyet az Internet jogi kérdéseiben elismert szakértelemmel bíró döntnökök az elmúlt esztendők a konkrét ügyei kapcsán kialakítottak. A döntnöki eljárási szabályzat, a döntnökök listája valamint a 2007. márciusa óta született döntések az Infomediator honlapjáról (http://www.infomediator.hu/index.php?11) érhetők el.

Az RDESZ 31. pontja értelmében a Döntnök a domain név visszavonását vagy a kérelmező javára történő átruházását akkor rendeli el, ha a domain név azonos egy olyan névvel vagy megtévesztően hasonlít egy olyan névhez, amely a kérelmező javára valamely hatályos magyar vagy közösségi jog által védett név, vagy amelynek használatára a kérelmező valamely magyar vagy közösségi jogszabály alapján jogosult, és amennyiben a kérelmezett a domain nevet anélkül igényelte, hogy a névhez joga vagy jogos érdeke fűződne, illetőleg ha a kérelmezett a nevet rosszhiszeműen igényelte vagy annak felhasználása rosszhiszeműen történik.

Ilyen, a névkizárólagosság sérelmére és a kérelmezett által nyújtott szolgáltatás megtévesztő voltára alapozott döntés született a budapestairport.hu domain név ügyében, ahol a Budapest Airport Zrt. kérelmezett kérte a Döntnök eljárását. A kérelemben előadottak szerint a tárgybeli domain név a kérelmezett (magánszemély) által történő használata egyfelől kérelmező védjegyhez fűződő kizárólagos jogait és névviselési jogát sérti, a domain név alatt hozzáférhető tartalomszolgáltatás pedig alkalmas a felhasználók megtévesztésre. Ez utóbbit kérelmező azzal indokolta, hogy a kérelmezett által fenntartott oldal mind tartalmában, mind megjelenésében hasonló kérelmező hivatalos weboldalához (www.bud.hu). Mivel a sérelmezett oldalon található reklámokkal, szolgáltatásokkal a fogyasztók könnyen összetéveszthetik kérelmező valós, a www.bud.hu oldalon megjelentetett szolgáltatásait, a névhasználat sérti kérelmező üzleti érdekeit. Kérelmező álláspontja szerint a kérelmezett a domain nevet anélkül igényelte, hogy a névhez joga vagy jogos érdeke fűződne: a visszavonási kérelmet lényegében e jogcímre alapozta, és kérte a tárgybeli domain név részére történő átruházását.

A Döntnök az eljárás során megállapította, hogy a kérelmezett a tárgybeli domain név igénylésekor olyan, kérelmező cégnevével is egyező kifejezés domainkénti használatba vételét kezdeményezte, amelynek használatára A védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény alapján kérelmező kizárólagos jogot szerzett, a kifejezés mint cégnév és mint kereskedelmi név is egyértelműen kérelmezőhöz köthető. A domain név igénylésével vagy használatával kapcsolatos rosszhiszeműség az Eljárási Szabályzat 33. pontja szerinti feltételei a Döntnök szerint ugyan nem voltak bizonyíthatók, az eljárásban igazolást nyert viszont, hogy a kérelmezett a domain nevet anélkül igényelte, hogy a névhez joga vagy jogos érdeke fűződött volna. Kérelmezett a tárgybeli domain név alatt olyan (az általa is elismert módon a kérelmező honlapjáról átvett információkra épülő) tartalomszolgáltatást nyújtott, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére. Mindez adott esetben kizárja az adott domain név használatához fűződő jogos érdek fennállásának lehetőségét. Mindezek alapján a Döntnök a kérelemnek helyt adott és az eljárási szabályzat 31. pontja alapján elrendelte budapestairport.hu domain név a kérelmezettől történő visszavonását és kérelmező részére történő átruházását.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére