Megrendelés

Dr. Vida-Sós Tünde: Határidőváltozások a Cégtörvényben I. (CH, 2005/12., 10-12. o.)

A forgalom biztonsága szempontjából alapvető jelentősége van annak, hogy a bíróság záros határidőn belül döntsön a cégalapítás és a cégjegyzéki adat megváltozásának a bejegyzéséről. A jelen tanulmány célja, hogy áttekintse a bejegyzéssel, változásbejegyzéssel kapcsolatos törvényi szabályozást, annak változásait és az ezekhez fűződő bírósági gyakorlatot.

A cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (a továbbiakban: Ctv.) hatályba lépése óta, a cégbejegyzési és a változásbejegyzési határidő egységesen jogi személyiség nélküli cégek esetében harminc nap, míg jogi személyiségű cégek esetében hatvan nap volt. Ebbe természetesen a hiánypótlásra adott idő nem számított bele. A hiánypótlásra felhívó végzést a bejegyzési kérelem érkeztetésétől számított huszonöt napon belül postára kellett adni, vagy azt a bejegyzést kérőnek e határidőn belül a cégbíróságon át kellett adni.

A 2004. évi CXXVII. törvény 2005. január 1-jei hatállyal átfogóan módosította a fenti határidőkkel kapcsolatos szabályozást. A hiánypótlásra felhívó végzést a jogi személyiségű cég bejegyzésére irányuló kérelem esetében húsz munkanapon belül, változásbejegyzési kérelem esetében harmincöt munkanapon belül kell postára adni, a jogi személyiségű cég bejegyzésére nyitva álló határidő harminc munkanap, a változás bejegyzésére nyitva álló határidő pedig negyvenöt munkanap. Jogi személyiséggel nem rendelkező cégek esetén a hiánypótlásra felhívó végzést a cég bejegyzésére irányuló kérelem érkeztetésétől számított tíz munkanapon belül postára kell adni, vagy azt a bejegyzést kérőnek e határidőn belül a cégbíróságon át kell adni. Változásbejegyzési kérelem esetében ez a határidő húsz munkanap. Jogi személyiség nélküli cégek esetében a cégbíróság köteles legkésőbb a bejegyzésre irányuló kérelem érkezésétől számított tizenöt munkanapon belül dönteni a bejegyzésről vagy annak elutasításáról. Változásbejegyzési kérelem esetében ez a határidő huszonöt munkanap. A határidők számításakor a hiánypótlásra felhívó végzés postára adásától a hiányok pótlásáig eltelt idő nem vehető figyelembe. A hiánypótlásra korábban és a jelenleg hatályos szabályok alapján is legfeljebb negyvenöt nap áll rendelkezésre. A következőkben a hiánypótlásra vonatkozó szabályozást tekintjük át röviden.

A Ctv. 41. § (3) bekezdése szerint a hiánypótlásra felhívó végzésben - melynek kiadására csak egy alkalommal kerülhet sor - a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelem valamennyi hiányosságát (hibáját) meg kell jelölni. A hiánypótlásra megfelelő határidőt kell biztosítani, mely azonban legfeljebb negyvenöt nap lehet. E határidő nem hosszabbítható meg és a cég a hiánypótlásra felhívó végzésben feltüntetett hiányokat a fellebbezési eljárásban sem pótolhatja joghatályosan. A hiánypótlás késedelmes vagy hiányos teljesítése miatt igazolási kérelemnek nincs helye.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére