Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Petrik Sándor: Érdekérvényesítés és jogkövető magatartás (Jegyző, 2012/2., 46-47. o.)

2011. január 1-je előtt a magyar területi államigazgatásra a szakmánkénti széttagoltság volt jellemző, így a kormány szervezeti integrációjáról szóló döntésének indoka az volt, hogy a széttagolt működést áttekinthetővé tegye, a meglévő párhuzamosságokat felszámolja, egységes joggyakorlatot alakítson ki.

2011. szeptember 1-jével a regionális államigazgatási hivatalok helyett megkezdték működésüket a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok, 2011. január 1-jétől pedig ezek jogutódaiként létrejöttek a fővárosi, valamint a megyei kormányhivatalok, ahová több területi államigazgatási szerv integrálódott, köztük a Fogyasztóvédelmi Felügyelőségek. A Fogyasztóvédelmi Felügyelőségeket ez a szervezeti változás úgy érintette, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság általános irányítási feladata megszűnt a Felügyelőségek felett, jelenleg csak a szakmai irányítás gyakorlására terjed ki. A közigazgatási hatósági ügyekben első fokon továbbra is megyei illetékességgel bíró Felügyelőségek, másodfokon az NFH jár el, országos illetékességgel. Ennek értelmében a kettős irányítás rendszerében működő megyei felügyelőségünk egyrészt a Csongrád Megyei Kormányhivatal szervezetén belül található, másrészt a másodfokú hatóságként működő, szakmai irányítást gyakoroló NFH alá tartozik.

Egy másik változás a működés feltételeiben adódott: Csongrád Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége április óta új helyen fogadja ügyfeleit. Tisza Lajos körúti, 270 m-es, 5 irodából álló épületrész átadásával nem csak a hatóság lett könnyebben elérhető az állampolgárok számára, hanem a korábbihoz képest a fenntartása is jelentős költségmegtakarítással járt: közel 8,5 millió forintot spórolt a kormányhivatal azzal, hogy bérelt helységből saját ingatlanba költöztette a szakhatóságot.

Szakmai szempontból is történt változás ebben az évben: az EU 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó fogyasztóvédelmi stratégiával összhangban a 2012. január 24-én hatályba lépett egy Kormányhatározat, amely összefoglalja a IV. középtávú fogyasztóvédelmi politikának a legfontosabb célkitűzéseit. Ez az alábbi szemléletváltást tükrözi:

A vállalkozások jogkövető magatartásának elősegítése

A gyakorlat azt mutatja, hogy főként preventív és alternatív eszközökkel, arányos és következetes szankcionálással lehet kialakítani. Az első alkalommal elkövetett,

- 46/47 -

csekély súlyú szabálytalanságok esetén a jogsértés megszüntetésére köteleztük a vállalkozót, és a fogyasztóvédelmi bírságot csak az ismételt, illetve a fogyasztók életét, testi épségét, egészségét, vagyoni érdekeit közvetlenül, súlyosan veszélyeztető szabálytalanságok esetén szabunk ki. A fogyasztóvédelmi célkitűzések elérése érdekében meghirdettük a Fogyasztóbarát vállalkozás pályázatot, amelyet azok nyerhetnek el, akik a jogszabályok követésén túl hozzájárulnak a fogyasztói elégedettség és bizalom növeléséhez.

A 2011 márciusától bevezetett, Pozitív lista nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a vállalkozások jogkövető magatartást tanúsítsanak. Egy év alatt közel 1500 vállalkozás került fel a pozitív listára úgy, hogy a követelmények szerint, meghatározott vizsgálati szempontok alapján a hatóság jogsértő cselekményt a vizsgált társaságnál nem tárt fel, ellenük fogyasztói panasz nem érkezett. A pozitív lista preventív hatással bír, hiszen a pozitív minősítés ösztönözheti a vállalkozásokat a szabályok betartására, ezáltal a pozitív megkülönböztetés elnyerésére.

Tovább folytattuk azt a tevékenységünket, amely a vállalkozásokkal történő partnerkapcsolat és az együttműködés megteremtésére irányul. Felügyelőségünk öt alkalommal tartott előadást szakmai rendezvényeken, 3 esetben - 300 fővel - pedig a vállalkozókkal közösen szervezett fogyasztói rendezvényeken. Tapasztalataink szerint ez a preventív tevékenység mindkét fél érdekeit szolgálja: a fogyasztók problémái gyorsabban oldódnak meg ily módon, a vállalkozók pedig elkerülhetik a hatósági eljárás jogkövetkezményeit.

Fogyasztói érdekek védelme

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére