Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Breznay Tibor: Hozzászólások (MJ, 2005/9., 538. o.)

Figyelemmel a rendelkezésre álló rövid időre, gondolataimat - távirati stílusban - négy téma köré csoportosítva terjesztem elő.

1. téma: A szakvizsgára való felkészítés szervezettsége

Egyet kell érteni azokkal az elhangzott elképzelésekkel, hogy a szakvizsgára való felkészítést szervezett. formában, kötelező jelleggel kell megvalósítani és ebben biztosítani kell az esetenkénti konzultációt, a beszámoltatás lehetőségét. Hosszú pályafutásom ideje alatt részt vettem a bírósági fogalmazó képzésben és a korábbi ügyvédi, jogtanácsosi vizsgára való felkészítésben. A kétféle előkészítést nem lehet összehasonlítani. A bírósági fogalmazók általában felkészülten jelentek meg a foglalkozásokon, mert a számonkérés ezt megkövetelte. A másik esetben a résztvevők többségükben - unalomtöltéssel és fokozatos létszámcsökkenés mellett-, legfeljebb aktív és tisztelettudó hallgatást tanúsítottak az előadás iránt.

2. téma: Az instruktorok felelős kiválasztása

A szakmailag megfelelő, jól képzett, esetleg kiváló szakember követelménye egymagában nem elegendő feltétel. Nélkülözhetetlen a jó pedagógiai érzék, a tananyag és a gyakorlat ötvözetében a "tanítás módszeressége". - E feltételeket általában jól biztosította egykoron az ún. "principális" intézmény, ahol vizsgázó és oktató együtt drukkolt a szakvizsga sikeréért. A kor követelményének megfelelő instruktor kiválasztása a felkészítés egyik fontos feltétele lehet.

3. téma: A szakma iránti igény fejlesztése, orientálás a továbbképzésre

a) Már az egyetemi képzés keretében célszerű a jogi pálya iránti orientáltság elősegítése. A jogi egyetem egyes tanszékei és a bíróságok között eddig is ismert volt a kapcsolat a hallgatók tárgyaláson való részvételét illetően. E kapcsolatot rendszeresíteni és kiterjeszteni kellene az ügyészség, illetve az államigazgatási szervek viszonylatában, főként az életismeret, élettapasztalatok elsajátítása, elmélyítése érdekében. Az egykoron ismert nyári egy hónapos kötelező szakmai gyakorlatokon való kötelező részvétel kellő alapot biztosított e kapcsolatok kialakításában.

b) A már szakvizsgázott jogászok részére az időszaki (5-10 év!) kötelező szakmai továbbképzésről hallott hazai és külföldi tapasztalatok alkalmazása igen szimpatikus gondolat, amelyet támogatni kell!

4. téma: Néhány szót a vizsgáztatás "gyarlóságairól"

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére