Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Fejes Fruzsina: Nemzetközi bűnszervezetben elkövetett fogadási csalások bizonyíthatósága és minősítése (SPO, 2024/2-3., 60-66. o.)

Tényállás (kivonata)

A nemzetközi bűnszervezet jogtalan haszonszerzés végett labdarúgó-mérkőzések eredményének manipulatív, jogellenes befolyásolására, és e mérkőzések eredményeire történő fogadásokra szakosodott. Célja az volt, hogy szerte a világon a fogadóirodák által kínált labdarúgó-mérkőzésekből kiválasszanak olyanokat, amelyekkel kapcsolatban reális esélyük volt arra, hogy azok eredményét a velük kapcsolatban álló, vesztegetésre és ezáltal a mérkőzések manipulálására hajlandóságot mutató játékvezetők, játékosok, edzők segítségével befolyásolják. A manipulált mérkőzések eredményeire ázsiai fogadóirodákban a fogadási ügynökeiken keresztül fogadásokat kötöttek oly módon, hogy a fogadóirodák számítógépes rendszerébe az általuk elvárt és előre egyeztetett eredményeknek megfelelő adatokat vittek be, melynek eredményeképpen nekik kárt okoztak vagy kívántak okozni.

A bűnszervezet az egyes manipulált mérkőzések szervezése során kifejezetten konspiratív jellegű tevékenységeket fejtett ki, az általuk kifejezetten manipulációs célra létrehozott cégeket vettek igénybe, az egyes helyszínekre történő utazás során a lebukás veszélyének csökkentése érdekében figyelmet szenteltek annak, hogy a szervezők és az általuk megvesztegetett személyek ne együtt utazzanak, a manipulációk szervezése és lebonyolítása során az egymás közötti kommunikációban feltöltőkártyás mobiltelefonokat, továbbá e kommunikáció során kódolt nyelvet használjanak.

Az I. rendű vádlott adta ki feladatul az egyes bűnszervezeti tagoknak, szervezőknek, hogy a különböző, általuk felügyelt régiókban - a vesztegetésre hajlandóságot mutató játékosok, bírók, edzők segítségével - manipuláljanak mérkőzéseket, azt is meghatározva, hogy erre pontosan milyen módon, milyen eredményt elvárva kerüljön sor. A mérkőzésekkel kapcsolatban felmerült összes költséget, ezen belül az egyes tornák, mérkőzések megszervezésével kapcsolatos költségeket - így a repülőjegy árát, szállás, étkezés költségét - a játékosoknak, edzőknek, bíróknak szánt vesztegetési pénzeket, továbbá a fogadásokra szánt összegeket a bűnszervezet vezetője, az I. rendű vádlott bocsátotta az egyes szervezők, továbbá a fogadóirodák rendelkezésére. Szintén ő döntött a nyereségről és osztotta szét azt a tagok között. A vezető és az egyes tagok, pénzszállítók közötti pénzáramlás készpénzben történt, ugyanígy az egyes tagok a részesedésüket is készpénzben kapták meg. A fogadóirodák fogadóügynökeivel a kapcsolattartást és a manipulált mérkőzésekre, ügynökökön keresztüli fogadásokat az I. rendű vádlott intézte, ügyelve arra, hogy a fogadásokkal kapcsolatos konkrét információkról - beleértve a bűnszervezet tagjait is - minél kevesebb személynek legyen tudomása. Amennyiben a manipulált mérkőzés a kívánt és az általuk történt fogadásoknak megfelelő eredményt hozta, akkor a realizált tiszta haszonból a "szindikátus" valamennyi, még az adott mérkőzés megszervezésében részt nem vett tagja is egyenlő arányban részesült. A fogadás kedvezőtlen kimenetele esetén a költségeket a szervezet egésze viselte. A mérkőzések és a fogadási események kiválasztása során a bűnszervezet azt helyezte előtérbe, hogy a manipulálásra szánt összes költségnek megfelelő, nagyjából ugyanekkora összegű tiszta, "nettó" bevételre tegyenek szert. A szindikátus bizalmi alapon épült fel, a jutalék a tagoknak akkor is járt, ha előzetes letartóztatásban voltak.

A tagok meghatározott régiókért voltak felelősek, így a horvát, a magyar, a szlovén, a szlovák, a bolgár, az ázsiai, a finn régióért.

A szindikátus minden tagját pénzszállítók, kiszolgálók segítették, akik a manipuláció szempontjából fontos részfeladatokat láttak el. A pénzszállítók és a szervezet tagjai közvetlenül kapcsolatban voltak az I. rendű vádlottal és egymással is. A bűnszervezet tagjainak, továbbá segítőiknek, egyes vádlottaknak a feladata az volt, hogy az ún. "szindikátus" vezetője, az I. rendű vádlott által kiválasztott vagy kiválasztásra jóváhagyott mérkőzéssel kapcsolatban szervezzék meg a játékosok és/vagy a bírók megvesztegetését, helyszínre történő kiutazásukat, a célszemélyekhez juttassák el a vezető által rendelkezésre bocsátott vesztegetési pénzt és jutalékot, egyben jelezzék a vezetőnek, hogy az adott mérkőzés manipulálásával kapcsolatban a rájuk bízott feladatot elvégezték.

Az egyes bűnszervezeti tagokhoz különböző játékvezetői csoportok is tartoztak. Így az I. rendű vádlott állt kapcsolatban a bolgár és bosnyák bírókkal, adott tanú a bolgár, míg a II. rendű és III. rendű vádlottak a magyar bírókért - így a VI. rendű, VII. rendű, VIII. rendű vádlottakért, továbbá az 1. számú tanúért - voltak felelősek.

A bűnszervezet az egyes mérkőzések manipulációjával kapcsolatban különféle manipulációs technikákat alkalmazott. Az egyes szervezők, tagok e vonatkozásban a manipulációt lehetővé tevő további ötleteket, technikákat dolgoztak ki. Egy adott mérkőzés manipulációjára az egyik legfőbb módszer és technika játékosok, bírók, edzők jogtalan előny juttatásával vagy ígéretével történő bevonása volt. Így történt ez többek között a finn és az olasz bajnoki mérkőzések esetében. További módszer volt, hogy kifejezetten erre a célra létrehozott cégek szervezésében nemzetközi utánpótlás- vagy felnőtt tornákat, mérkőzéseket szerveztek, majd a játékvezetői csoportok közreműködésével manipulálták e mérkőzéseket. További módszerként a bűnszervezet vezetőjének utasítására 2010 végén és 2011 elején kísérletet tettek arra, hogy - magukat menedzsereknek kiadva - több százezer eurós szponzorációs szerződést kössenek, egyúttal e csapatokhoz játékosokat közvetítsenek, majd e játékosokkal mérkőzéseket manipuláljanak. A manipulációt lehetővé tevő módszerek közül kiemelést érdemel a játékosok, játékvezetők vonatkozásában a manipulált mérkőzés ideje alatti kommunikációt lehetővé tevő technikai eszközök - headset, mobil-

- 60/61 -

telefon - használata, vagy különböző jelzések alkalmazása, mint sapka használata, játékvezetők zászlóval történő egymás közötti jeladása.

A bűnszervezet működésében magyar szervezők és résztvevők is voltak.

2010 októberében a bűnszervezethez köthető, kifejezetten manipulációs céllal létrehozott magáncég szervezésében az I. rendű vádlott utasítására utánpótlástorna megszervezésére került sor, mely torna szervezési összköltsége 540 000 US dollár volt. A bűnszervezet célja az volt, hogy a torna mérkőzéseit a játékvezetői csoportok közreműködésével manipulálják, s ennek ismeretében azokra nagy összeggel fogadásokat kötnek. A tornán a manipulációban történő részvétel céljából magyar bírók is részt vettek, így a VI. rendű és VII. rendű vádlottak, továbbá a 7. számú tanú, akiknek kiutaztatásában, a tervezett manipulációval kapcsolatban utasításokkal történő ellátásukban szervezőként részt vettek a tornán szintén jelen lévő II. rendű és III. rendű vádlottak, továbbá az V. rendű vádlott. A tornán aztán konkrét manipulációra azért nem került sor, mert a torna mérkőzései nem szerepeltek a fogadóirodák fogadási kínálatában.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére