Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Ghira Márton[1]: A vagyonkezelés jelene és jövője: beszámoló a 2023. évi STEP Europe konferenciáról (MJ, 2024/5., 313-314. o.)

Európából és a világ minden tájáról több mint százötven szakember vett részt a STEP Europe idei konferenciáján, amely Budapesten került megrendezésre október 12-én és 13-án. Az 1991-ben alapított Society of Trust and Estate Practitioners (STEP) egy londoni székhelyű globális szakmai szervezet, amely közel száz ország több mint huszonegyezer olyan szakemberét tömöríti, akik a családi vagyonok tervezésével, azok generációkon keresztül történő megóvásával és gyarapításával foglalkoznak.

Ezek a szakemberek - jogászok, vagyonkezelők, pénzügyi és adótanácsadók, könyvelők és könyvvizsgálók - a vagyonkezelési szakma komplexitásából fakadó sajátos működési szabályok és etikai normák kidolgozásával, a megfelelő oktatási és továbbképzési programok működtetésével, ismeretterjesztéssel és megfelelő kormányzati kapcsolatok kialakításával, valamint szakmai lobbizással a legjobb gyakorlat (best practice) kidolgozását és folyamatos karbantartását képviselik. A kétnapos konferencia gazdag és változatos, kifejezetten aktuális témakörök bemutatására és megvitatására irányuló programot kínált.

Az eseményt Sándor István jogászprofesszor, a STEP Hungary elnöke nyitotta meg, beszédében rámutatva arra, hogy a konferencia Budapesten való megrendezése a magyar bizalmi vagyonkezelés és az ezen a területen dolgozó hazai szakemberek nemzetközi elismertségének az eredménye. Ezt követően Paolo Panico, a STEP Europe elnöke ismertette a STEP Europe aktuális feladatait és jövőbeli törekvéseit.

A nyitóelőadást Prince Michael tartotta meg "Többgenerációs vagyonmegőrzés: a családi vállalkozások hatása" (Multi-generational wealth preservation: the impact of family businesses) címmel. Liechtenstein hercege rávilágított a családi vállalkozások bonyolult dinamikájára, valamint arra, hogy ezek hogyan befolyásolják a vagyon megőrzését az idők során. Kiemelte a vagyonkezelés meghatározó szerepét a társadalomban, a családban mint a generációk közötti kapcsolatban jelentős összekötő szerepet játszó tényezőt.

A délelőtti szekció résztvevői értékes betekintést nyerhettek a magyarországi vagyonkezelés aktuális kérdéseibe, amelyet elismert magyar szakértők, Békés Balázs és Menyhei Ákos mutattak be. Menyhei előadásában nemcsak két egyedülálló vagyon- és magánélet-védelmi struktúrát, a magyar vagyonkezelő alapítványt és a hibrid trustot elemezte, hanem kitért ezeknek a struktúráknak a magyarországi Family Office-okban betöltött központi szerepére is. A magyar bizalmi vagyonkezelés jogszabályi keretei alkalmasak arra, hogy bármilyen igényt kielégítsenek a vagyontervezés és a vagyonvédelem területén, akár professzionális vagyonkezelő cég igénybevételével, akár eseti vagyonkezelő bevonásával, vagy a világviszonylatban is innovatívnak számító vagyonkezelő alapítvány létesítésével. Az előadók kifejezetten élvezetes és részletes prezentációikkal bizonyították, hogy a magyar vagyonkezelési struktúrák rugalmas, az egyedi elképzelésekhez könnyen alakítható formáihoz nemzetközi összehasonlításban is versenyképes adózási szabályok párosulnak.

A témakörök sokszínűségét mutatja, hogy az első napon külön szekció foglalkozott a nagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek (high-net-worth individuals) részére rendelkezésre álló második állampolgárság kérdéskörével. Ez a szegmens a témák széles skáláját ölelte fel, beleértve a bevándorlási kérdéseket, az adóügyi illetőség megállapítását, a magánszemélyek kedvezményes adórendszereit, valamint e rendszerek előnyeit és hátrányait. Az előadók, köztük Luigi Belluzzo (Olaszország), Nuno Cunha Barnabé (Portugália), George Economides (Ciprus), Javier Frias Sanz (Spanyolország), Meir Linzen (Izrael) átfogó és országonkénti hiteles betekintést nyújtottak a nemzetközi relokáció összetett kérdéseibe.

A délutáni programban a résztvevők betekintést nyerhettek az öröklési jog és a vagyonkezelés összefüggéseinek aktuális problémáiba. Az egyes országok eltérő szabályozást nyújtanak a kötelesrész érvényesülése tekintetében. Az előadók az öröklési jog, a kötelező örökösödési szabályok és az ítéletek végrehajtásának témakörében mélyültek el, egy inspiráló esettanulmányt használva vezérlő példaként. Stella Kammitsi a ciprusi szabályozásból indult ki, Lyn Barry írországi nézőpontot kínált, Kun Péter a magyar megközelítést osztotta meg, Vlastimil Pihera a cseh megoldási lehetőséget tárgyalta, Judith Taic Izraelről nyújtott betekintést, Rania Vrondou pedig ciprusi jogi szempontból vizsgálta az esetet. Általánosságban megállapítható, hogy a common law jogrendszerű államokban a végrendelkezési szabadság érvényesül, míg a kontinentális európai jogrendszerekben a kötelesrész iránti igény nyer elismerést.

Napjaink globalizálódó világában jelentős szerepe van az országhatárokon átnyúló befektetéseknek, ez szintén napirenden volt a konferencián. A Panicos Loizou (Ciprus) által moderált panelbeszélgetés középpontjában a külföldi ingatlanvásárlás kérdésköre állt. Antonio Longo fontos tényeket és meglátásokat osztott meg az olasz szabályozással kapcsolatban, míg Evi Papacleovoulou és Nicos Papacleovoulou a ciprusi ingatlanvásárlás során figyelembe veendő tényezőket vitatta meg. Xavier Xivillé

- 313/314 -

a spanyol nézőpontot képviselte, és érintette az ingatlanbefektetés strukturálásának, valamint a spanyol aranyvízum (golden visa) és az ehhez kapcsolódó letelepedési rendszernek a kérdését is. Megállapítható, hogy egy külföldi ingatlan vásárlása számos jogi kérdését vet fel, a szerződéses háttér, esetleges engedélyeztetés mellett a fenntartással együtt járó problémaköröket beleértve.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére