Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésHasonlóan a többi megyei önkormányzathoz a Csongrád Megyei Önkormányzat dolgozóinak mindennapjait nagyban befolyásolta az a bizonytalanság, ami az önkormányzati rendszer átalakításáról kiszűrődő hírek okoztak. A nyár után az őszi hónapok is elteltek úgy, hogy kevés konkrétum volt ismert abból, hogy az önkormányzati feladatok milyen mértékben változnak és, hogy ezek a változások, hogyan érintik a működő intézményrendszert, a költségvetést, a közgyűlési hatásköröket, a hivatali szervezetet stb. A jogszabályok megjelenése előtt az átalakulás irányvonalai látszódtak az egyre gyakoribb adatkérésekből, felmérésekből.
A várva várt jogszabályt végül 2011. november 21-i ülésnapján alkotta meg az Országgyűlés: a 2011. évi CLIV. törvény a megyei önkormányzatok konszolidációjáról, a megyei önkormányzati intézmények és a Fővárosi Önkormányzat egyes egészségügyi intézményeinek átvételéről. További szabályozást tartalmaz a megyei intézményfenntartó központokról, valamint a megyei önkormányzatok konszolidációjával, a megyei önkormányzati intézmények és a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi intézmények átvételével összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 258/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet.
A jogszabály értelmében a megyei önkormányzatok vagyona (néhány kivétellel) a Magyar Állam tulajdonába került
- 41/42 -
2012. január 1-jén. Ezzel párhuzamosan a megyei önkormányzatok teljes adósságállományát átvállalta az állam. Ezek mellett a legfontosabb változás, hogy a megyei önkormányzatok átadták intézményfenntartó feladatkörüket, és a jövőben fontos területfejlesztési feladatokat kell ellátniuk.
Nem áll rendelkezésünkre arra vonatkozó adat, hogy a megyei önkormányzatoktól átvett vagyonelemek piaci értéke, illetve az átvett adósságteher összességében mekkora mértékű, de ennek az összehasonlításnak nem is lenne igazán értelme, hiszen egyfelől mindenki számára nyilvánvaló, hogy a megyei önkormányzatok által felhalmozott hiányért maguk az önkormányzatok nem tehetők felelőssé, másfelől pedig az átadott vagyonelem forgalmi értéke nem releváns, hiszen túlnyomó részük értékesítésére nincs szándék. A hitelesség érdekében megjegyzem, hogy a Csongrád Megyei Önkormányzat esetében az átvállalt tartozást az önkormányzat 3 milliárdos folyószámla hitelkerete, valamint az 5 milliárd forint összegben korábban kibocsátott kötvény teljes tőke- és kamatköltsége. Az átadott vagyonelemek között szerepel az intézmények által használt valamennyi ingó és ingatlanvagyon (kivéve a települési önkormányzatok tulajdonában lévő vagyonelemek), a székház egy részének kivételével valamennyi további ingatlanvagyon, az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok tulajdonjoga (a tulajdoni hányad erejéig), a december 31-i pénzeszköz és követelés állomány.
Az önkormányzatot ezen vagyonelemek elvesztésénél sokkal fájdalmasabban érintette az intézményeinek elvesztése, hiszen a hosszú évek alatt a szakmai kapcsolaton túl sok személyes kapcsolat is kialakult az intézményi dolgozókkal, sőt akár az ellátottakkal is. Mind a képviselőkre, mind a hivatali dolgozókra igaz, hogy komoly felelősséget éreztek az intézmények működésével kapcsolatban, sokan a munkájuk kézzelfogható eredményeként tekintettek egy jól működő intézményre. Ráadásul a Csongrád Megyei Közgyűlés épp az átszervezés előtti időszakban hozott meg olyan döntéseket, amelyek racionalizálták az intézményrendszer működését, és 2012-től lényegesen költségtakarékosabb feltételekkel működhetett volna az intézményrendszer. Ezek mellett is el kell fogadni azt a törekvést, hogy az országos szinten átláthatóbb struktúra, a költséghatékonyabb intézményrendszer és az egységes finanszírozási rendszer kihasználásával sikerül hozzájárulni a fenntartóváltással az államháztartási egyensúly eléréséhez.
A megyei önkormányzat 2011. december 31-ig három egészségügyi intézményt tartott fenn. A deszki Mellkasi Betegségek Szakkórháza, speciális szakkórházként működött, míg a Dr. Bugyi István Kórház Szentes és környéke, a Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház Makó és környéke lakosságának komplex kórházi ellátásáért felel. Kiemelendő, hogy az utóbbi két kórház fenntartásában az elmúlt 5 évben a megyei önkormányzat erőn felül szerepet vállalt, hiszen az egyre romló egészségügyi finanszírozási feltételek mellett is folyamatosan helytállt az intézmények adósságáért. A kórházak működését fedezni hivatott OEP finanszírozáson felül az említett időszakban összesen több mint 800 MFt-os összeggel kellett a megyei önkormányzatnak támogatnia a két kórház működését. A Közgyűlés mérlegelve az önkormányzat egyre romló költségvetési helyzetét is mindig az egészségügyi ellátás zavartalan fenntartása mellett döntött, azaz rendelkezésre bocsátotta a szükséges kiegészítő finanszírozásokat. Ezen működési támogatásokkal említendők egy szinten a fejlesztésekhez biztosított források, amelyeket elsősorban pályázati forrásokhoz szükséges önerőként biztosított a fenntartó, ezek eredményeként mindhárom kórházban folyamatos volt a gépműszer beszerzés, megvalósultak energetikai beruházások, sőt a makói és szentesi kórházban új sürgősségi osztályok kerültek kialakításra.
Mindhárom intézmény fenntartója január 1-jétől a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőségi- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). Remélhetőleg ezen szervezet keretében sikerül végrehajtania a kormányzatnak a szükséges egészségügyi reformot és kialakul az a fekvő- és járóbeteg ellátó rendszer olyan formája, amely megfelelő színvonalú ellátást nyújt és fenntartható is a központi költségvetés számára.
A korábban a települési önkormányzatoktól átvett oktatási intézményekkel a megyei önkormányzat fontos szerepet töltött be a megye középfokú oktatásában. Gyakorlatilag a teljes szakképzési palettát lefedve Makón két, Szentesen három, Csongrádon kettő, Ásotthalmon és Pusztamérgesen egy-egy szakképző iskolát, míg Makón, Szentesen és Csongrádon egy-egy gimnáziumot tartott fenn a Csongrád Megyei Önkormányzat. A sajátos nevelésű igényű fiatalok oktatását is a megyei önkormányzat látta el, 2011-től már egy intézmény keretében, öt feladat-ellátási helyen (Csongrád, Szentes, Hódmezővásárhely, Szeged, Makó). Ezen iskolákban komplex ellátást kaptak a tanulók, amely magába foglalta többek között a bentlakás lehetőségét és a művészeti oktatásban való részvételt is.
A Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat fenntartásával látta el teljes körűen a megyei gyermekvédelmi feladatokat az önkormányzat. A MIK-nek már az egyházmegyével jól bejáratott közös fenntartói konstrukcióban sikerült átadnunk ezt az intézményt.
A megyei szociális ellátási hálózat is hosszú évek tapasztalatait kihasználó intézményrendszerként került átadásra, melyben az időskorúak és a fogyatékkal élők bentlakásos otthonai működtek a megye teljes területét lefedve (Ásotthalom, Mórahalom, Ruzsa, Kistelek, Csongrád, Ópusztaszer, Szentes, Szeged, Hódmezővásárhely, Derekegyház, Nagymágocs, Óföldeák, Makó).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás