Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2011/6., 9-10. o.)

Felszámolás alá került cég ügyvezetése

Az egyszemélyesként működő E. Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság "felszámolás alatt" 2010. november 23-án benyújtott változásbejegyzési kérelme kizárólag az alapító okirat módosítása keltének (2010. 09. 03.) bejegyzésére irányult. Az alapító okirat módosítására alapítói határozattal került sor. Az alapító a társaság ügyvezetőjét, F. Lászlót visszahívta a tisztségéből és új ügyvezetőként határozatlan időtartamra megválasztotta id. F. Lászlót. Az alapító határozatot hozott az egységes szerkezetbe foglalt, hatályos adatokat tartalmazó alapító okirat elfogadásáról is, amelyben ügyvezetőként szerepel id. F. László, és az ügyvezető működését szabályozó rendelkezések változatlanok maradtak, de a VII. pont 10. pontjában a cég felszámolója, az F. Gazdasági és Pénzügyi Szolgáltató Kft. és dr. K. Zoltán felszámolóbiztos is feltüntetésre került a tevékenységére vonatkozó rendelkezések nevesítése nélkül. A cég képviseletében eljáró ügyvéd a képviseleti jogosultságát a felszámolótól kapott meghatalmazással igazolta.

Az elsőfokú bíróság a 14. sorszámú végzésével felhívta a kérelmezőt, nyilatkozzon, a felszámolás alatt álló cég ügyvezetőjének a bejegyzését melyik jogszabály alapján kéri. Tájékoztatta a kérelmezőt, hogy a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 26. § (2) bekezdése alapján a képviseletre egyedül jogosult felszámoló bejegyzésével egyidejűleg a korábbi képviseletre jogosultak törlésre kerülnek, így a korábbi ügyvezetőt is már törölte a cégjegyzékből. Az egységes szerkezetű alapító okiratnak a VII. pontja törvénysértő, mivel a társaság vagyonával, gazdálkodásával, munkaszervezetével kapcsolatos rendelkezéseket egyedül a felszámoló jogosult meghozni a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 41. § (2) bekezdése értelmében. A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 31. § (1) bekezdésének f) pontja alapján megszűnik a vezető tisztségviselői jogviszony a külön törvényben meghatározott esetekben.

A cég 2010. december 8-án benyújtott beadványában előadta, hogy a változásbejegyzési kérelme kizárólag a cégjegyzék 8. rovatába történő bejegyzésre irányult, a felszámolás alatt álló társaság képviseletére jogosult személy változásának bejegyzésére nem. A Cstv. 34. § (2) bekezdése értelmében a felszámolás elrendelésével nem szűnik meg a korábbi ügyvezető vezető tisztségviselői jogviszonya, ilyen rendelkezést a Cstv. nem tartalmaz, és nincs akadálya annak, hogy a felszámolás alatt álló gazdasági társaságnál az ügyvezető személyében változás következzen be, ennek megfelelően lehet az alapító okiratot módosítani. Mellékletként csatolta az egységes szerkezetbe foglalt alapító okiratot, amelynek VII. pontjában az ügyvezető működésével kapcsolatos rendelkezés már nincs, hanem abban kizárólag az ügyvezető és a felszámoló adatai szerepelnek. A cég a változásbejegyzési kérelemben foglaltak teljesítését kérte.

Az elsőfokú bíróság a cég 2010. november 23-án benyújtott változás bejegyzése iránti kérelmét elutasította a Ctv. 46. § (6) bekezdése és 51. § (1) bekezdése alapján. A határozatát azzal indokolta, hogy a Gt. 31. § (1) bekezdésének f) pontja alapján megszűnik a vezető tisztségviselő tisztségviselői jogviszonya külön törvényben meghatározott esetekben. A Ctv. 26. § (2) bekezdése értelmében a felszámolási bíróság jogerős végzése alapján elektronikus úton kerül rögzítésre a képviselet módjának változása, a korábbi képviseletre jogosultak törlése és a felszámoló adatainak bejegyzése. A cégbíróság 2009. január 26. napjával törölte F. László vezető tisztségviselőt, akinek jogviszonya a törlés következtében megszűnt. Nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely a felszámolónak a cégjegyzékbe bejegyzett képviseleti joga mellett egy "quasi" képviselőként tevékenykedő ügyvezető feladatát, jogkörét és felelősségét megjelölné, és olyan jogszabályi rendelkezés sincs, amely lehetővé tenné a cégjegyzékbe be nem jegyzett, de a szerződésben szereplő ügyvezető kijelölését.

A végzés ellen a cég fellebbezett, kérte annak megváltoztatását és a változásbejegyzési kérelemben foglaltak teljesítését. Lényegében megismételte a 2010. december 8-án előterjesztett beadványában foglaltakat. Álláspontja szerint a Gt. 31. § (1) bekezdésének f) pontja és a Cstv. 34. § (2) bekezdése, továbbá a Ctv. 26. § (2) bekezdése alapján nem szűnik meg a vezető tisztségviselői jogviszony, a Cstv. a vezető tisztségviselői jogviszony megszűnésére vonatkozó rendelkezést nem, csakis a képviseleti jog megszűnésére vonatkozó rendelkezést tartalmaz a cég vagyonával kapcsolatos nyilatkozatoknál. Ifj. F. László a felszámolás elrendelését követően is ügyvezető maradt, így az ügyvezető személyében változás is bekövetkezhet. Hivatkozott a Cstv. 8. § (1) bekezdésében, 34. § (1) és (3) bekezdésében, 41. § (2) bekezdésében és 51. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésekre, valamint a BH 1999/326. számú közzétett eseti döntésre, amely szerint az adós ellen indult felszámolási eljárás nem szünteti meg a taggyűlésnek azt a jogkörét, hogy megfelelő korlátok között működjön, szükség esetén az adós képviseletének ellátására - abban a körben, amelyet a Cstv. rendelkezései értelmében nem a felszámoló lát el - ügyvezetőt válasszon.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére