A betéti részvénytársaság (Société en commandite par action) a francia jogban olyan vegyes társasági forma, amely ötvözi a tőkeegyesítő és személyegyesítő társaságok ismérveit. Ideális jogi forma olyan családi vállalkozások számára, melyek a belső tagok ellenőrzésének megőrzése mellett kívánnak idegen tőkét a vállalkozásba bevonni.
Mivel a magyar társasági jogban e formának nem létezik megfelelője, így a francia társaságokkal, illetve azok szabályozásával összevetve mutatjuk be röviden.
A betéti részvénytársaságra háromféle jogi szabályozás alkalmazandó: elsősorban az e társasági formára előírt sajátos rendelkezések (Code du Commerce 1966. 252-262 §), mögöttesen pedig a részvénytársaságokra (SA) és a betéti társaságokra (SCS) vonatkozó megfelelő szabályozások.
Az SCA legfeljebb 99 évre alapítható, legalább négy alapító taggal, akik közül a bt.-hez hasonlóan legalább egy korlátlan (commandité), míg legalább három tagja korlátolt felelősségű (commanditaire), akiknek felelőssége csak a részvények jegyzési értékének befizetésére terjed ki. A tagok számát a törvény nem korlátozza, viszont az alapításhoz szükséges tőkeminimumot nyílt alapítású SCA esetében 229 ezer euró (korábban másfél millió frank), illetve zárt alapításúnál 38 ezer euró (korábban 250 ezer frank) határozza meg (a tőkeösszetétel korlátozásaként a korlátolt felelősségű tagok apportot nem vihetnek be a társaságba).
Az rt. és a bt. szabályainak kevert alkalmazása jól megfigyelhető a betéti részvénytársaság legfőbb szerve, a közgyűlés esetében. A korlátolt felelősségű tagok elkülönült közgyűlése esetében az rt. vonatkozó szabályai, míg a korlátlan felelősségű tagok közgyűlése esetében a bt. szabályai alkalmazandók.
Az ügyvezetést és a társaság képviseletét a korlátlanul felelős tagokból vagy kívülállók közül választott egy vagy két ügyvezető igazgató látja el. Az ügyvezetői tisztség időtartamát az alapító okirat rögzíti, de az alakító okirat vagy a korlátolt felelősségű tagok eltérő rendelkezése hiányában e tisztség akár életfogytig is betölthető.
Az egyszemélyes rt.-hez hasonlóan a betéti részvénytársaság esetében is kötelező legalább egy könyvvizsgáló választása. Az első könyvvizsgáló személyét az alapító okiratban rögzítik, míg a következőket a korlátolt felelősségű tagok rendes közgyűlése választja. Felügyelőbizottság (conseil de surveillance) felállítását szintén előírja a törvény, és a részvénytársasághoz hasonlóan három főben minimalizálja tagjainak számát, akiknek részvényekkel kell rendelkezniük, tehát nem lehetnek tagjai a betéti részvénytársaság korlátlan felelősségű tagjai.
Miután így jellemzőik alapján végignéztük a személyegyesítő társaságokat, rátérünk a nagyobb tőkét és bonyolultabb szabályozottságot igénylő tőkeegyesítő társaságokra.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás