Fizessen elő az Európai Jogra!
Előfizetés(HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft., Budapest, 2006, 313. oldal, ISBN 978 963 749 965, puhakötés) 28 EUR
A folyamatábrák és táblázatok használata annak érdekében, hogy a diákok és a gyakorló jogászok eligazodhassanak az EK jog útvesztőiben, korántsem újdonság. Amikor a ’90-es évek elején a jelen könyvajánló írója ügyvédnek tanult, a közösségi versenyjog1 tanításában egyszerű folyamatábrákat használtak. Ezek számos EK jogi tankönyv2 szerves részét képezik. Ezen kívül Nagy-Britanniában és Írországban3 ábrákat és táblázatokat a jog valamennyi területére kiterjedő tanítási segédanyagokban használnak.
A jelen könyvet ezen háttéranyag ismeretében kell vizsgálni. Elődeivel ellentétben azonban ez a kiadvány valójában teljes egészében táblázatokból áll. A Christa Tobler, leideni és baseli, valamint Jacques Beglinger zürichi professzorok által összeállított Essential EC Law in Charts című mű egy felhasználóbarát és diákközpontú munka, ami egyaránt hasznos lehet a gyakorló jogászok, bírák, továbbá a végrehajtásban, valamint a különböző szabályozó ügynökségeknél dolgozók számára. A könyv koncepciója az, hogy az ilyen felhasználókat olyan átfogó táblázatokkal lássa el, amelyek az EK jog "alapvető magját" ábrázolják; a megalkotást a szerzők széles körű egyetemi és joggyakorlói tapasztalata tette lehetővé. Ez a megközelítés a hozzáférhetőség és a közérthetőség filozófiájáról tanúskodik, amely az egész mű alapját jelenti. A könyv logikusan felépített és 12 részből áll: (1) bevezetés; (2) az európai integráció fejlődése; (3) az EK hatáskörei; (4) az intézmények; (5) a másodlagos jogforrások jogalkotási mechanizmusa; (6) az EK jog természete; (7) bevezetés az anyagi jogba; (8) közös piac; (9) versenypolitika; (10) szociális jog; (11) harmonizáció; és (12) végrehajtás. A 240 táblázat ily módon lefedi az EK jog alapvető összetevőit: történetét, intézményrendszerét, az EK jog elfogadását, átültetését és végrehajtását, valamint a belső piac, a versenyjog, illetve a nemi diszkrimináció és a társadalombiztosítási jog területeit.
Egy táblázatokból álló könyvről ajánlót írni talán ahhoz hasonlítható, mintha Shakespeare próbálná meg jellemezni a Mona Lisát vagy a Parthenont. A szerzők felismerik, hogy az EK jog képi megjelenítése nagyon eltérő nézőpontot eredményez, és hogy bár az építészettől eltérően az alapvető fogalmak félrevezetően egyszerűnek tűnnek, azonban az igazi kihívás abban rejlik, hogy miként sikerül a különféle fogalmak között összefüggést teremteni. A jog bármilyen leképezése egy absztrakt egyszerűsítés, csakúgy mint az építész építési terve (tervrajza), és az nem helyettesítheti a szokásos tanulási módokat. Amint egy építésznek is szüksége van az építési anyagok és azok megfelelő használatának alapos ismeretére, úgy a jogásznak is ismernie kell a jogot, és tudnia kell az általános szabályok és a jogelvek értelmezésének illetve azok egy konkrét esetre történő alkalmazásának a mikéntjét.
E könyv egyedisége azon az előfeltételezésén alapszik, hogy a legtöbb ember gyorsabban fog megérteni és megjegyezni összetett vagy absztrakt elképzeléseket, ha azokat képi formában jelenítik meg számára. Ennélfogva az EK jogot először tanuló diákok képesek lesznek arra, hogy átfogó áttekintést szerezzenek valamennyi különálló területről az előtt, hogy a másodlagos jogalkotás és az esetjog tanulmányozásába kezdenének. Ez a tanulást sokkal eredményesebbé teszi. Azok számára pedig, akik már tanultak EK jogot, ez a könyv egy megfelelően szerkesztett felfrissítő kurzust jelent, amely az EK jogot tömör és rendszerezett áttekintésben mutatja be.
A könyvet egyértelműen arra tervezték, hogy az vizuális ösztönzőként segítse az olvasókat bonyolult témák megértésében és megtanulásában. Továbbá egyaránt hasznos egyetemi oktatók számára, akik például azt szemléltető anyagként használhatják az EK jog ismertetésénél az előadások és a szemináriumok alkalmával. Következésképpen azáltal, hogy táblázatos formában történik a különféle jogalkotási mechanizmusok, a közvetlen hatály elve működésének, vagy az áruk szabad mozgása bonyolultnak tűnő szabályainak a vizsgálata (különös tekintettel az EK-Szerződés 28-31. cikkei közötti összefüggésekre, valamint a Dassonville, Cassis de Dijon és Keck ügyekre), az olvasó könnyedebben értheti meg az EK jog gyakorlati működését. A tudnivalók vizuális segédeszközökkel való megerősítése felértékelhetetlen jelentőségű és az ily módon megszerzett tudás így valószínűleg hosszabb távra szóló (a remények szerint legalábbis a vizsgaidőszakon túlmutató) lesz.
Mivel azt úgy alkották meg, hogy bármely EK jogi (angol nyelvű) tankönyvvel használható legyen, átfogó jellegéből adódóan a könyv az egyetemi és főiskolai EK jogi oktatás nagyon értékes kiegészítője. Megjelenési dátumára tekintettel, a szerzők - nagyon hasznosan - a jelenleg még nem ratifikált Lisszaboni Szerződés szerinti tervezett reformokkal kapcsolatos további táblázatokat is mellékeltek (www.eur-charts.eu).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás