Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Tamara Álvarez-Robles[1]: Parlament és parlamentarizmus: az eredet és a kihívások (konferenciabeszámoló) (PSz, 2017/2., 183-185. o.)

Abstract - Parliament and Parliamentarism: Origin and Challenges

The event was the 15th congress of the Spanish Constitutional Lawyer's Association, which became an international conference with almost 230 participants form all around the world (like Canada, Brasil and Hungary). The congress was held on the 30-31 March 2017 in Leon and its location was expressive: the first Spanish "parliament" - the assembly called "Cortes" - was formed in this city in 1188. The venue of the conference's opening session was the basilic "San Isidoro" where the 1188 Leon parliament seated. The conference had three sections and a closing panel discussion. The sections dealt with the "parliament and representation", "the parliamentarism in global perspective" and "the parliamentary functions". The participants of the closing discussion talked about the principles of sovereignty and subsidiarity in the light of the dichotomy of the multi-level governance and national legislation. The organizer of the congress was the Department of Constitutional Law of University of Leon.

Keywords: parliamentarism, multi-level governance, subsidiarity, legislation, Spain

A Spanyol Alkotmányjogászok Egyesületének éves, immár 15. kongresszusa nem véletlenül bővült nemzetközi konferenciává, mint ahogyan a témaválasztás és a helyszín is szépen kapcsolódik: az 1188-ban Leónban megalakult "első" parlamentre emlékező, 2017. március 30-31-én megtartott rendezvény a "Parlament és parlamentarizmus: az eredet és a kihívások"[2] címet viselte. A mintegy 230 résztvevőt regisztráló tanácskozáson és vándorgyűlésen a spanyol közjogász szakma jeles képviselőin kívül szakértők is megjelentek a világ minden részéről és előadásokat tartottak (egyebek között Kanada, Brazília, Magyarország).

Az első Cortes-t összehívó, 1188-ban kiadott leóni királyi dekrétumot a parlamentarizmuskutatás általában is elismeri a képviseleti testületek kifejlődésének jelentős, az angol és francia rendi gyűléseket is megelőző momentumának és dokumentumának. 2013-ban az UNESCO is elismerte, mint "az európai parlamentarizmus legrégibb dokumentált forrását"[3], érthető tehát, hogy León büszkén hirdeti, ő a parlamentarizmus bölcsője.[4] Kongresszusunk ünnepélyes megnyitójának is szimbolikus történelmi helyszínt választottunk, a San Isidoro bazilika épületét, amely az abban az évben trónra lépő IX. Alfonz király által összehívott 1188-as "Cortes de León" ülésének is helyet biztosított. A helyi és országos méltóságokat, akadémikusat felsorakoztató ünnepélyes plenáris ülésen Francisco Caamaňo Domínguez és Ignacio Fernández Sarasola adtak történeti ívű bevezetőt mind a spanyol parlamentek fejlődéséről, mind pedig a parlamenti funkciókról, különös tekintettel a parlamenti diskurzusok "igazságkereső" ethoszára.

A kongresszus érdekes kísérőprogramjáról is érdemes megemlékeznünk. A szervezést vállaló alkotmányjogi tanszékhez kötődik a Leóni Egyetem jogi karának kezdeményezése, hogy speciális oktatási-tutorálási módszertant dolgozzanak ki a speciális igényű és fogyatékkal élő hallgatók számára. A barcelo-

- 183/184 -

nai, vigoi és oviedoi egyetemek szakértőinek bevonásával lezajlott workshop elsősorban a tantermi és tantermen kívüli felosztásban igyekezett megújítani a tutori feladatokat, annak érdekében hogy minél több hallgatót segítsenek eljutni a diploma megszerzéséig, és felkészíteni őket a szintén speciális munkaerő-piaci kihívásokra.

A kongresszus szakmai programjában[5] három szekció tanácskozása zajlott. Az első panel "Parlament és képviselet" címmel, Enric Fossas Espadaler professzor (University Autónoma de Barcelona) vezetésével elemezte a képviseleti mandátum jellegének átalakulásait (Esther Martín Núňez), a társadalmi képviselet és politikai képviselet viszonyát (Blanca Rodríguez Ruiz, elítélve a közvetlen demokratikus eljárásokat kiszorító pártelvet), valamint a választási rendszer hatásait a parlamentek képviseleti funkcióira (María Garrote de Marcos, a választási rendszer reformját sürgetve, nem mellékesen a területi entitások képviseletére, de a szavazás módjára is tekintettel).

A második panel a kongresszus egész diskurzusát meghatározó témakört érintette: a parlamentarizmust globális perspektívában, a többszintű kormányzás dimenziójában vizsgálta (chair: Esther Seijas Villadangos). A nemzeti parlamentek viszonyát vizsgálta Fco. Javier Díaz Revorio az Európai Unió parlamentje és a régiók parlamentjei viszonyában, mint a képviseleti jellege alakulása, mind a parlamenti funkciók (különösen az ellenőrzési funkció) tekintetében, valamint esettanulmányként a pénzügyi válság kezelésének és politikai hatásainak a vizsgálatával. Álláspontja szerint a szubszidiaritás elvének alkalmazása még mindig kihívásokat jelent mindegyik irányban. María Ballester Cardel az autonóm (tartományi) parlamentekről, Pierre Massicotte Kanada többszintű parlamentáris rendszeréről, César Landa Arroyo Latin-Amerika törvényhozásairól értekezett globális perspektívában. Rosario Tur Ausina a többszintű kormányzás (multilevel governance) szemszögéből arra hívta fel a figyelmet, hogy a "gazdasági kormányzás" csak részsikereket hozott a válságkezelésben, de annál inkább átrendezte az erőviszonyokat a szóban forgó szintek parlamentjei között. Nem éppen pozívtan ítélte meg a pártosodó Európai Parlament szerepét, akkor is, ha szerinte a politikai és vitakultúra területén az uniós testület talán jobban teljesít.

A parlamenti funkciókat tárgyaló harmadik panel (vezette Piedad García-Escudero Márquez) megtárgyalta a parlamenti funkciók válságelemzését (Almudena Bergareche Gros), az ellenőrzési funkciók kritikai elemzését (Carlos Ortega Santiago) és a törvényhozási funkció kihívásait a(z) (állami és regionális szintekre) "fragmentált" parlamentekben (David Parra Gómez). Ez utóbbi referátum a minőségi jogalkotásért való felelősség kérdését is érintette, a törvénytervezetek előkészítése és hatásvizsgálata tárgyában kifejtett alkotmánybírósági érvek segítségével.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére