Megrendelés

Környei Mátyás: Az online szerencsejátékjog "sarkalatos" kérdései (IJ, 2015/2-3. (62-63.), 73-79. o.)

1. Bevezető

A szerencsejáték-piac illetve ipar mind Magyarországon, mind a világ bármely területén óriási jelentőséggel bír. Ez az egyik legősibb játékforma, már az ókorban megjelent (pl.: kockavetés, kínai kenó), később pedig a kártyajátékok lettek egyre népszerűbbek. Napjainkban pedig elmondható, hogy a sportfogadás és annak alternatív játékformái [pl.: Daily Fantasy Sports (Fanduel, Drafkings stb.)] a legkedveltebbek a piacon.

Az internetforradalom hatására a szerencsejáték-piac is nagy változásokon ment keresztül. Lebomlottak a földrajzi és fizikai határok, illetve korlátok. A fogyasztók sokkal könnyebben férnek hozzá a szolgáltatáshoz, mint előtte bármikor. A szolgáltatók költségei hatalmas mértékben csökkentek (pl.: nincs szükség hatalmas kaszinó épületekre, csak szerverparkra, kisebb személyzet is képes ellátni a szolgáltatás nyújtását stb.). A piacra jutás is lényegesen könnyebbé vált a költségcsökkenések, illetve az internet valamint az informatika által nyújtott technológiák adta lehetőségek miatt. A könnyű hozzáférés miatt a fogyasztók száma ugrásszerűen megemelkedett, amely egyrészről a bevételek növekedését is jelenti, másrészről pedig bizonyos kockázatokat is magában hordoz (pl.: szenvedélybetegség könnyebb kialakulása). Végső soron az internet hatására a szerencsejáték-piac a fizikai térből átlépett a virtuális térbe, melynek következménye az egész piac ugrásszerű növekedése. Mindezek jelentős jogi kérdéseket, szabályozási és joghatósági problémákat vetnek fel, amelyet e tanulmány keretein belül foglalok össze.

2. A szerencsejáték online megjelenése

A szervezett szerencsejátékok először a ’90-es évek közepén jelentek meg az online felületeken. Az internetes szerencsejáték szolgáltatás legális módon történő nyújtását először az 1994-ben Antigua és Barbuda államban elfogadott Szabad Kereskedelmi és Pénzügyi Tranzakciós Törvény tette lehetővé. Először ugyanis e törvény alapján kaphattak engedélyt a vállalkozások online kaszinó üzemeltetésére. Ezzel a törvénnyel vette kezdetét a szerencsejáték-piac online felületre költözése. Az első hírmondó a Microgaming online szerencsejáték szoftver szolgáltató cég volt, mely a törvény elfogadásának évében kezdte meg a működését, ezzel mintegy, a törvény elfogadása után azonnali lehetőséget biztosítva a befektetőknek és vállalkozásoknak, hogy online kezdhessenek el szerencsejáték szolgáltatást nyújtani. "Az online szerencsejáték-piac kialakulását ez a cég és a szoftvere, valamint a biztonságos pénzügyi tranzakciókat biztosító titkosítási protokollt kifejlesztő CryptoLogic támogatta."[1] Két évvel később Kanadában létrehozták a Kahnawake Szerencsejáték Bizottságot, mely ugyancsak engedélyezési tevékenységet végzett, a Kahnawake Mohawk területen (területről) történő online kaszinó és pókerterem üzemeltetésére vonatkozóan. Ennek a Bizottságnak deklarált célja volt, hogy az online szerencsejáték szolgáltatására engedéllyel rendelkező vállalkozások, átláthatóak legyenek, valamint becsületes gyakorlatot alakítsanak ki.

Érdemes szót ejteni arról is, hogy a két fent említett állam, melyek elsőként végeztek online szerencsejátékkal kapcsolatos engedélyezési tevékenységet, valamint elsőként határozták meg az online szerencsejátékokra vonatkozó jogi kereteket, jelentős gazdasági előnyökre tehettek szert. Ezeken a területeken ugyanis, felépülhetett egy az online szerencsejáték szolgáltatás nyújtását kiszolgáló ipar (pl.: informatikai, távközlési megoldások), valamint ezen államok jelentős adóbevételekre is szert tehettek, mivel a piaci szereplők már eltolódtak az online szolgáltatás irányába, viszont ezt a legtöbb állam jogalkotása nem tudta lekövetni.

2.1. A szerencsejátékok online megjelenésével járó kihívások

2.1.1. Társadalmi problémák

A szerencsejáték-függőség kezelése nehezebbé vált, hiszen maga a szenvedélybetegség kialakulása sokkal könnyebben történik meg, az egyszerű, tértől és időtől független hozzáférés miatt. Ugyanezen könnyű hozzáférés miatt sokkal nehezebb a kialakult szenvedélybetegség kezelése, hiszen a beteget nem lehet elzárni az internet elől, viszont így a kísértés is mindig csak egy kattintásra lesz tőle. "Az emberek 99%-a életében legalább egyszer kipróbálta a szerencsejátékot. Amerikai vizsgálatok szerint a lakosság 1-1,5%-nál alakul ki kóros mértékű, ún. patológiás játékszenvedély. Ez hazánkban százezer beteget jelenthet."[2] "Az Ipsos Média-, Reklám-, Piac- és Véleménykutató Zrt. 2010-es kutatásának eredménye szerint, a magyar felnőtt lakosság 1.2%-a szerencsejáték-függő."[3] Érdemes viszont megjegyezni, hogy az online szerencsejáték-szolgáltatókra vonatkozó - Magyarországon a Pmt. szerinti - kötelező ügyfél-átvilágítás alkalmazása miatt, kisebb eséllyel vesznek részt a szerencsejátékban fiatalkorú személyek, mint az offline környezetben, ahol a gyakorlat és tapasztalatok szerint, az "egyszerűbb" vendéglátó-helyeken üzemeltetett játékgépekhez korlátozás nélkül férnek hozzá. Ezenfelül a fiatalkorú személyek, sorsjegy forgalmazókon keresztül is könnyen kerülnek kapcsolatba a szerencsejátékokkal, mely szintén veszélyforrás lehet a számukra. Ez a kérdés azért kiemelten fontos, mert egyrészt a társadalom relatíve nagy hányadát érinti, másrészt pedig a változó korban lévő fiatalkorúak veszélyeztetettsége sokkal nagyobb, mint a nagykorú egyéneké. Összességében a szerencsejáték függőség kialakulásában elsősorban természetesen a biológia, pszichológiai, környezeti tényezők játszanak szerepet[4], de ezen okok mellett az online elérés lehetősége megkönnyíti e tényezők erősödését és ezen keresztül a függőség kialakulását, illetve annak kezelését, viszont a fiatalkorúak esetében, pont az online elérés egyszerűsége miatt bevezetett ügyfél-átvilágítási rendszerek miatt e jelenség nem figyelhető meg, hiszen számukra a szerencsejátékhoz való hozzáférés online nehezebb, mint offline.

2.1.2. Költségvetési kihívások

Költségvetési szempontból is nagy kihívások jelentek meg. Egyrészről a szerencsejáték-szolgáltatások súlypontjának online felületre történő áthelyeződése következtében, a korábban említett államok, melyek elsőként határozták meg az online szerencsejáték-szolgáltatás jogi kereteit, magukhoz vonzották a szerencsejáték-szolgáltatókat. A szolgáltatók ezekben az államokban alapították meg az anyavállalatokat, vagy ezekbe az országokba helyezték át a székhelyüket, melynek következtében az online szerencsejátékból származó bevételek után, ezekben az államokban adóztak a vállalatok és nem ott, ahol, vagy ahonnan a szolgáltatást ténylegesen igénybe vették. Például egy online szerencsejáték-szolgáltató Barbudán alapítja meg a vállalkozást, - lévén, hogy kezdetben még csak ott kaphatott engedélyt - viszont a szolgáltatás maga természetesen nem áll meg Barbuda határainál,

- 73/74 -

hanem globális szinten elérhető. Ennek következtében a szolgáltatás igénybevétele Magyarországról is lehetséges. A szolgáltatás ellenértékét, tehát Magyarország(on/ról) fizetik meg, de a vállalkozás az adókötelezettségét már nem Magyarországon, hanem Barbudán teljesíti, a Barbudai állam költségvetésének részére. Látható tehát, hogy rengeteg állam, a jogi keretek hiányából fakadóan óriási mértékű adóbevételeket "veszített el".

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére