Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA ma emberének élete és jóléte szorosan összefügg az adatok és az egymással összekapcsolódó modern technológiák alkalmazásával. A mesterséges intelligencia (MI) már most érezteti hatását, akár a mindennapi életünkben is. Ezért is van óriási jelentősége annak, hogy 2023 júniusában az Európai Parlament elfogadta tárgyalási álláspontját a mesterséges intelligenciára vonatkozó törvénnyel kapcsolatban. Ez lesz a világ első átfogó szabályrendszere a mesterséges intelligencia kockázatainak kezelésére.
E két hívószóról nem feltétlenül, illetve nem elsősorban a közigazgatás jut eszébe az embernek. Pedig igény lenne mindkettőre úgy a közigazgatásban dolgozók, mint az ügyfelek részéről. Lássuk, segíthet ebben a Mesterséges Intelligencia?
Manapság már nem meglepő, hogy egyre több területen merül fel a mesterséges intelligencia[1] (AI) használatának lehetősége, sőt igénye. Ez a rohamos, már-már szinte követhetetlen iramban történő fejlődés, az elismerő, méltató hangok mellett, érthető okokból gyarapítja a szkeptikusok, mi több a vészharangokat kongatók, apokaliptikus végkimenetelt emlegetők népes táborát is.
Ennek ellenére, sőt inkább éppen ezért történelmi lépésnek is nevezhetjük az Európai Unió azon törekvését, hogy a "világ első átfogó szabályzatrendszerét készítse elő a mesterséges intelligencia lehetőségeinek és veszélyeinek kezelésére. A cél az, hogy az EU-t a mesterséges intelligencia megbízható, globális központjává alakítsák.
2023. június 14-én az Európai Parlament elfogadta tárgyalási álláspontját az MI-törvénnyel kapcsolatban. A Parlament számára prioritást jelent, hogy az EU-ban használt mesterséges intelligenciarendszerek biztonságosak, átláthatóak, nyomon követhetőek, megkülönböztetéstől mentesek és környezetbarátok legyenek. A Parlament emellett technológiasemleges, egységes definíciót kíván létrehozni a mesterséges intelligencia számára, amelyet a jövőbeli mesterséges intelligenciarendszerekre is alkalmazni lehetne."[2]
Tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia olyan technológia, amelynek hatalmas potenciálja van a különböző ágazatokban, többek közt a közigazgatásban is. Az AI-technológiák alkalmazása izgalmas lehetőségeket kínál a közigazgatás hatékonyságának növelése, a szolgáltatások javítása és az innováció előmozdítása terén.
Jelen írásommal, értelemszerűen a teljesség igénye nélkül, igyekszem elsősorban a saját lehetőségeink bővítése érdekében eljátszani azzal a gondolattal, hogy a legújabb kollégánk a mesterséges intelligencia. Barátok leszünk vagy ellenségek? Lényegesen segítheti a munkámat, vagy inkább fölösleges macera? Konkurenciát jelent számomra? Veszélyezteti az állásomat?
Elismerem, valószínűleg jóval gyorsabban és többet tud dolgozni, mint én vagy te, de mennyire megbízható, innovatív, empatikus vagy etikus? Egyáltalán szükség van ilyen típusú, mindeddig embernek tulajdonított jellemvonásokra vagy ezek fölösleges sallangok, melyeknek nincs helye egy szigorúan szabályozott környezetben? Meg tud oldani egy váratlan helyzetet? Elvárhatjuk tőle a minőségi munkát, vagy csak a mennyiséggel tudja humanoid kollégáit lekörözni? Egyébként, köztünk legyen mondva, a munkamennyiség egyáltalán nem olyan jelentéktelen aspektus.
Gondolatébresztőnek talán ennyi kérdés elég is. Valószínűleg az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre a jövő fogja megadni a választ, így most inkább a végső, és főként egyetlen igaz válasz keresésének és pláne megtalálásának igénye nélkül az alábbiakban igyekszem felvázolni a mesterséges intelligencia közigazgatásban betölthető szerepének néhány lehetséges variációját, szemezgetve elsősorban külföldi példák közül, ütköztetve a pro és kontra érveket.
Az AI automatizálhatja a rutinszerű közigazgatási feladatokat, lehetővé téve a közigazgatási szakembereknek, hogy elsősorban a komplex, stratégiai tevékenységekre összpontosítsanak. Az automatizálás értelemszerűen egyszerűsítheti a folyamatokat, csökkentheti a bürokratikus terheket és javíthatja a közigazgatás működésének hatékonyságát.
A mesterséges intelligencia nagy mennyiségű adat feldolgozására képes, és ez komoly előnyt jelenthet a közigazgatás számára. Az állami intézményeknek és közigazgatási szerveknek gyakran kell kezelniük hatalmas adatállományokat, amelyek manuális elemzése időigényes és nehézkes, vagy éppenséggel kivitelezhetetlen. Az AI-technológiák segítségével azonban az adatokat hatékonyan és gyorsan lehet feldolgozni, könnyen ki lehet nyerni belőlük fontos információkat, és kiszűrni a releváns összefüggéseket.
Egy amerikai példát hozva: Georgia állam Kormányzati Átláthatósági és Kampányfinanszírozási Bizottsága havonta körülbelül 40 000 oldalnyi kampányfinanszírozási nyilatkozatot dolgoz fel, amelyek közül sokat kézzel írnak. Más alternatívák értékelése után a bizottság egy kézírás-felismerő szoftvert vetett be, melyet emberi felügyelettel erősített meg.[3]
Az AI-rendszerek azáltal, hogy képesek nagy mennyiségű adatot feldolgozni, érté-
- 29/30 -
kes információkat nyújthatnak az adatokon (bizonyítékokon) alapuló döntéshozatal támogatására, lásd az Ákr.[4] szerinti hatósági eljárásokban[5] a tényállás tisztázása és a bizonyítás során.
Köztudott a pontos, teljes körű és naprakész adatokat tartalmazó nyilvántartások kialakításának, karbantartásának fontossága, különös tekintettel a közhiteles nyilvántartásokra,[6] amelyek "hitelesen tanúsítják (deklaratív hatály) az abban bejegyzett jogok és tények fennállását, azaz a bejegyzett adatok, jogok és tények helyességét és a valósággal való egyezőségét az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell".
A kormányok világszerte nehézségekkel szembesülnek, amikor ingatlan-nyilvántartásról esik szó. Egy francia cég, a Google-lal együttműködve olyan mesterségesintelligencia-szoftvert fejlesztett ki, amely képes elemezni a légi felvételeket és beazonosítani a be nem jelentett ingatlanokat, építményeket. A szoftver a 2021 októberében tartott próbaüzemében 20 000 be nem jelentett fürdőmedencét észlelt Franciaország néhány vizsgált régiójában. Tekintettel arra, hogy az úszómedencével rendelkező ingatlanok magasabb adózási sávba esnek, a francia adóhatóság, a mesterséges intelligencia bevetésével további 10 millió euró adóbevétellel gyarapította a költségvetést. Az állami büdzsére gyakorolt jótékony hatása mellett a hatóságok kiemelték, hogy elsődleges cél a hatékony vízgazdálkodásra való törekvés volt.[7]
A kormányzati szervezetek és a biztosítótársaságok összefogásával valósultak meg hasonló kezdeményezések az Egyesült Államokban is, ahol szintén az infrastruktúrában és az ingatlanokban bekövetkezett változások azonosítására fejlesztettek ki mesterséges intelligencia által támogatott szoftvereket. Egy ausztrál cég mesterséges intelligencia eszköze légi felvételek alapján végzi a földterületek beazonosítását. A fejlesztő cég a szoftver felhasználási területei közül az alábbi területeket emelte ki:[8] automatizált ingatlanelemzés biztosítás és követeléskezelés tárgykörben, kockázati modellezés, ingatlanbecslés, ingatlanban bekövetkezett változások észlelése, építési engedélyek gyorsított elbírálása, közbiztonság, tervezés stb.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás