Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Hungler Sára[1]: Szociális integráció az autonóm szociális párbeszéd útján született keretmegállapodások révén (MJ, 2020/12., 718-724. o.)

Az autonóm szociális párbeszéd keretében létrejött keretmegállapodásokat a szociális partnerek és a tagállamok sajátos nemzeti eljárásainak és gyakorlatainak megfelelően hajtják végre és az a jellemzőjük, hogy nincsen erga omnes kötelező erejük és így az átültetésükre sincs kötelezettségük a tagállamoknak. A keretmegállapodásokat az európai szociális partnerek fogadják el, így azok végrehajtása is az ő feladatuk. Ezeknek a szabályoknak a vizsgálata egyben azt is megmutathatja, hogy milyen befolyással vannak a hazai szociális partnerek - a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseleti szervek - a munkajogi szabályok alakítására. Az európai szociális partnerek öt autonóm megállapodást kötöttek ágazatközi szinten: távmunkáról (2002), a munkahelyi stresszről (2004), a munkahelyi zaklatás és erőszak tilalmáról (2007), a befogadó munkaerőpiacokról (2010) és az aktív öregedés és a generációk közötti együttműködés kérdéséről (2017). A tanulmány célja, hogy áttekintse, milyen eszközökkel igyekeztek átültetni ezeket a szabályokat a magyar szociális partnerek és a Kormány a hazai jogba, továbbá kísérletet tesz annak feltárására, hogy mi lehetett a sikertelenség oka azokban az esetekben, ahol az implementáció nem valósult meg.

Az európai szociális párbeszéd

A szociális párbeszéd kialakítása és ösztönzése az európai szociális modell egyik alapvető mozgatórugója, mivel fontos szerepet tölt be a versenyképesség megőrzésében és előmozdításában, a gazdasági és a szociális jólét ösztönzésében, valamint a méltányosság elvének a munkahelyeken történő érvényesülésében. Az Európai Unió régóta próbálta bevonni a jogalkotásba a szociális partnereket a Római Szerződés 118. cikke alapján. A Bizottság terveinek megvalósítását gátolta, hogy a szociális párbeszéd és a kollektív tárgyalások jórészt nemzeti szinten folytak. Ennek ellenére az ágazatközi szociális partnerek informálisan számos alkalommal egyeztettek, illetve a párbeszéd formálisan jelen volt az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságban (ECOSOC) is. A szociális párbeszéd felállítását uniós szinten az Európai Bizottság elnöke, Jacques Delors 1985-ben a Val Duchesse-i találkozó keretében kezdeményezte. Az Egységes Európai Okmány teremtette meg a szociális párbeszéd közösségi jogi alapját.[2] Az ETUC (Európai Szakszervezeti Szövetség), az UNICE (Európai Ipari és Munkaadói Szövetségek Uniója) és a CEEP (Állami Vállalatok Európai Központja) 1991-ben kezdeményezte a szociális partnerekkel való konzultáció kötelezővé tételét, valamint annak a lehetőségnek a biztosítását, hogy a szociális partnerek közösségi szintű keretmegállapodásokat köthessenek. Ennek a kérésnek tett eleget az Amszterdami Szerződésbe foglalt szociális jegyzőkönyv. Ennek köszönhetően lehetőség van arra is, hogy az iránylevek nemzeti jogba történő átültetésének a kötelezettségét a tagállamok kollektív szerződések útján teljesítsék. Az Amszterdami Szerződés hatálybalépését követően a szociálpolitikáról szóló megállapodás rendelkezései bekerültek az Európai Közösséget létrehozó szerződés 136-139. cikkébe. Ennek megfelelően a szociális partnerek közösen kérhetik, hogy a közösségi szinten kötött megállapodások a Bizottság javaslatára tanácsi határozat útján kerüljenek végrehajtásra. A Lisszaboni Szerződés az EUMSZ 152. cikkének beiktatásával tovább erősítette a szociális párbeszéd jelentőségét. A 152. cikk kimondja, hogy az Unió az egyes nemzeti rendszerek különbözőségeinek figyelembevételével elismeri és támogatja a szociális partnerek uniós szintű szerepvállalását és elősegíti a szociális partnerek közötti párbeszédet.

A szociális partnereknek a szociálpolitikára vonatkozó jogszabályok megalkotásban betöltött szerepéről az EUMSZ 152., 154. és 155. cikkei rendelkeznek. A szabályok két lépcsőben, a konzultációs és tárgyalási szakaszban teszik lehetővé a szociális partnerek részvételét az európai szociális tárgyú jogalkotásban, amely kérdéskört az Unió tágan határozza meg.[3] Az EUMSZ lehetővé teszi azt is, hogy az európai szintű szociális partnerek un. autonóm párbeszédet folytassanak egymással. Ebben az esetben a szociális partnerek az Európai Bizottságtól függetlenül, közösen kezdeményezik és folytatják a tárgyalásokat. Bár ezek a tárgyalások is befejeződhetnek keretmegállapodással, az autonóm párbeszéd keretében született megállapodások azonban nem hirdethetők ki európai jogként, és önmagában nincsen jogi kötelező erejük, mivel a kollektív

- 718/719 -

szerződést az európai jog nem ismeri el önálló jogforrásként. A megállapodás azonban, mivel az az európai jog által szabályozott és elismert eljárásban születik, része lesz az acquis communaitaire-nek, és így kötelezi az azt megkötő szociális partnereket, hogy azt saját eszközeikkel, például kollektív szerződéssel hajtsák végre.

Az európai szociális párbeszéd alapvetően alakította át a szubszidiaritás hagyományos fogalmát és kereteit. A szubszidiaritás hagyományos fogalma a vertikális szubszidiaritáshoz kapcsolódik, amely azt határozza meg, hogy az Európai Unió és a tagállamok viszonyában kinek van hatásköre. Az európai szociális párbeszéd jogi szabályozásával a szubszidiaritás egy új formája és szintje került be az európai döntéshozatalba, a horizontális szubszidiaritás. Ebben az esetben ugyanazon a döntéshozatali szinten jelenik meg egy újabb választási lehetőség, és hatáskörök megosztására az EU intézményei és az európai és tagállami szociális partnerek között kerül sor.

A keretmegállapodások hazai implementációja

Az autonóm párbeszéd keretében született keretmegállapodás önmagában nem kötelező sem az EU intézményeire, sem pedig az EU tagállamokra, azaz nincs jogi kötelező ereje.[4] Az EUMSz 155. cikke előírja, hogy az uniós szinten megkötött autonóm keretmegállapodásokat a szociális partnerek és a tagállamok sajátos eljárásainak és gyakorlatának megfelelően kell végrehajtani. Ez természetszerűleg azt is jelenti, hogy a nemzeti jogba történő átültetés sokféle módon (és változó sikerrel) történhet. A végrehajtás eszköze - a nemzeti szintű szociális partnerek érdekérvényesítő erejétől függően - lehet jogszabály, a szociális partnerek megállapodása, vagy (ágazati, ágazatközi vagy munkahelyi szintű) kollektív szerződés, illetve ezeket kísérhetik további, a tájékozottságot növelő eszközök (kampány, brosúra, konferencia, etikai kódex, iránymutatás, ajánlás), ideértve a keretmegállapodás nemzeti nyelvre történő lefordítását mint a legalapvetőbb disszeminációs eszközt is. Látható, hogy ezek az eszközök igencsak erőforrás-igényesek, ezért a keretmegállapodások átültetésének a sikere azon múlik, hogy a nemzeti szociális partnerek milyen kapcsolati tőkével, humánerőforrás-kapacitással és anyagi lehetőségekkel rendelkeznek.

Magyarországon a keretmegállapodások nemzeti jogba történő átültetését nem igazán lehet sikertörténetként értékelni. Az első, 2002-ben elfogadott távmunkáról szóló keretmegállapodás jogszabállyal került átültetésre a Munka Törvénykönyvének módosításával, és az öt keretirányelv közül a legteljesebb implementációt eredményezte. Ennek több oka is volt, egyrészt pezsdítően hatott az implementációs folyamatra az Európai Unióhoz való csatlakozás, mivel a Kormány a mind teljesebb körű megfelelésre törekedett, illetve azért is kézenfekvő megoldásnak tűnt a jogszabály által történő átvétel, mert a csatlakozás miatt számos munkajogi tárgyú jogszabály került módosításra. Másrészt makroszintű kollektív megállapodás nem létezett Magyarországon, így megfelelő jogi háttér nélkül nem volt rá lehetőség, hogy ezt a számos nyugat európai ország[5] által követett megoldást válasszák a hazai szociális partnerek. A szociális tárgyú jogszabály előkészítés színtere az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) volt, ahol a szociális partnerek aktív részesei voltak a vitáknak, adott esetben előterjesztői lehettek új javaslatoknak. Megjegyezendő, hogy az OÉT 2011-es megszüntetése előtt a tripartit szociális párbeszéd hazai jogi keretei uniós szinten is fejlettnek számítottak, függetlenül attól, hogy kevés érdemi megállapodás született.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére