A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényt új szabályozás beiktatásával 2024. november 29-ével módosította a 2024. évi LVIII. törvény. Az új rendelkezések alapján már a helyi önkormányzatokért felelős miniszter jóváhagyásával - meghatározott törvényi feltételek teljesülése esetén - létrehozható közös önkormányzati hivatal abban az esetben is, ha az érintett települések közül legfeljebb egy település másik járásban található.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 85. § (1) bekezdése alapján közös önkormányzati hivatalt hoznak létre azok a járáson belüli községi önkormányzatok, amelyek közigazgatási területét legfeljebb egy település közigazgatási területe választja el egymástól, és a községek lakosságszáma nem haladja meg a kétezer főt, továbbá a kétezer fő lakosságszámot meghaladó település is tartozhat közös önkormányzati hivatalhoz.
A 2024. évi LVIII. törvény 4. §-a az Mötv. 85. §-ába további, a fenti normatív szabályozástól eltérést lehetővé tevő rendelkezéseket iktatott be (13)-(16) bekezdés alatt:
"Mötv. 85. § (13) Amennyiben az önkormányzati hivatali feladatok zavartalan ellátása indokolttá teszi, az e §-ban foglaltaktól eltérően a helyi önkormányzatokért felelős miniszter jóváhagyásával
a) létrehozható közös önkormányzati hivatal abban az esetben is, ha az érintett települések közül legfeljebb egy település másik járásban található, feltéve hogy
aa) az adott település közigazgatási határa közvetlenül kapcsolódik az érintett közös önkormányzati hivatalt alkotó települések valamelyikének közigazgatási határához,
ab) az érintett települések képviselő-testületeinek mindegyike jóváhagyta a közös önkormányzati hivatal létrehozására irányuló megállapodást, valamint
ac) megfelel az e §-ban meghatározott további feltételeknek;
b) tovább működtethető a közös önkormányzati hivatal, ha
ba) a közös önkormányzati hivatal tagösszetétele változatlan,
bb) a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések összlakosságszáma legalább 1990 fő, valamint
bc) megfelel az e §-ban meghatározott további feltételeknek;
c) a polgármesteri hivatal tovább működtethető, ha a település lakosságszáma legalább 1990 fő,
d) tovább működtethető a (10) bekezdés alapján létrehozott közös önkormányzati hivatal, ha
da) a közös önkormányzati hivatal tagösszetétele változatlan,
db) a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések összlakosságszáma legalább 1490 fő, valamint
dc) megfelel az e bekezdésben meghatározott egyéb feltételeknek.
(14) A (13) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott jóváhagyás iránti kérelem az általános önkormányzati választások napját követő 45. napig nyújtható be az illetékes főispánhoz.
(15) A (14) bekezdésben meghatározott kérelemhez az önkormányzat csatolja a (13) bekezdés a), b) és d) pontja esetében az érintett önkormányzatok képviselő-testületei által jóváhagyott megállapodásokat, és azokat megküldi az illetékes főispánnak.
(16) Az illetékes főispán a (14) bekezdésben megjelölt kérelmet az arra vonatkozó álláspontjával együtt haladéktalanul megküldi a miniszternek. A miniszter a kérelem tartalma, a (13) bekezdésben foglalt feltételek teljesülése és a kérelem tárgyát képező összes körülmény figyelembevételével dönt."
A közigazgatási és területfejlesztési miniszter az alábbi öt esetben engedélyezte a fenti szabályok alapján közös önkormányzati hivatal létrehozását (székhelytelepülés aláhúzással jelölve):
Baranya vármegye
Sásd, Felsőegerszeg, Gödre, Meződ, Palé, Varga és Vázsnok (Hegyháti járás), Oroszló (Komlói járás).
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Karcsa, Karos, Kisrozvágy, Nagyrozvágy, Semjén és Tiszacsermely (Cigándi járás), Alsóberecki (Sátoraljaújhelyi járás).
Pácin és Bodroghalom (Cigándi járás), Vajdácska (Sárospataki járás).
Fejér vármegye
Csákvár, Gánt és Vértesboglár (Bicskei járás), Csákberény (Móri járás).
Veszprém vármegye
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás