Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésMilyen nehézségekbe ütközik egy kisváros, amikor 12 fős éjjeli menedékhely fenntartására vállalkozik? Szerzőnk konkrét példán keresztül mutatja be a feladat ellátásának tényleges, és a szakmai előírások által generált költségeit, valamint a központi finanszírozás számait.
Az 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet rendelkezik a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről. Mint annyi területen az életben, különösen igaz a közigazgatásra, és ezen belül az önkormányzatok működésére, hogy a pénzügyi finanszírozás nagysága és az előírt szakmai létszámok, illetve egyes intézmények fenntartási költségei elváltak egymástól.
A jogszabályi környezet, a merev szakmai létszámelőírások, illetve az évtizedes gyakorlat nem engedi, illetve nem támogatja meg az intézményfenntartás területén a rugalmasságot, a civil szféra "behozását" vagy az egyéb segítő szervezetek integrálását a szociális ellátás területén.
Dombóvár Városában, az Önkormányzat egyik intézménye, a Dombóvári Egyesített Humán Szolgáltató Intézmény elkészítette a 2017. évi költségvetésének tervezetét. A költségvetés főszámait megvizsgálva, ami különösen igaz az éjjeli menedékre, jelentős eltérés mutatkozik a költségvetési igény, - ami jelenti az intézmény-fenntartási költségeket - és az állami támogatás között.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000 (I. 7.) SzCsM rendelet 105. §-a szabályozza a hajléktalanok átmeneti szállását és ugyanezen rendelet 107. §-a a hajléktalanok éjjeli menedékhelyét. Dombóvár Város Önkormányzata az SzCsM rendelet 107. §-a szerint tartja fenn a hajléktalanok éjjeli menedékhelyét mint önként vállalt feladatot. Kötelező az éjjeli menedékhely a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 86. § (1) bekezdés d) pontja alapján a 30 000 főt meghaladó települések esetén, Dombóvár pedig 20 000 fő alatti.
A hajléktalan ellátás területén Dombóvár mint járási székhely járási feladatot lát el, hiszen a környék és a kistelepülések hajléktalanjai tekintetében biztosít szociális ellátást. Megjegyezendő, illetve bizonyítandó azzal is a térségi szükséglet, hogy átlag 2-4 fő a dombóvári hajléktalan, a többi ellátott a környező kistelepülések "lakója".
A hajléktalan ellátásnak mint szolgáltatásnak hagyományai vannak a településen, hiszen a rendszerváltást követően szinte azonnal bevezette az önkormányzat és azóta is biztosítja ezen szolgáltatást.
A SzCsM rendelet 107. §-a a következők szerint rendelkezik:
(1) A hajléktalan személyek éjjeli menedékhelyére a 105. § rendelkezései az irányadók azzal, hogy egy lakószobában legfeljebb húsz személy helyezhető el, és nem szükséges ágynemű biztosítása.
(2) Az éjjeli menedékhely este, illetve éjszaka legalább napi tizennégy órát tart nyitva. Az éjjeli menedékhely az előforduló konfliktushelyzetek megelőzésére, illetve kezelésére a nyitvatartási időben szakképzett munkaerővel ügyeletet biztosít.
(3) Az éjjeli menedékhelyen legalább napi négy órában szociális munkás alkalmazásával szociális munkát kell végezni. A szociális munka körébe tartozik különösen:
a) szociális információk biztosítása,
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás