Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Dudás Ferenc: Tényleg ezt dobta a gép, avagy mit tehetünk "Mr. Fátum" ellen? (Jegyző, 2025/1., 35-36. o.)

Szinte mindenki ismeri a címben említett első mondatrészt, amellyel közhelyszerűen és lemondóan nyilvánulunk meg arról, amit adottnak vagy szinte megváltoztathatatlannak tartunk és tekintünk.

Ne gondoljuk, hogy mindez csupán hazai, anyanyelvi életünk sajátja. Akad erre bőségesen példa és gyakorlat más nyelvekben és országokban is. Elég csak ennek a jelenségnek az angol, vagy éppen francia áthallást egyáltalán nem nélkülöző kifejezéseire utalni. Hisz mit is mond erről egy angol?

Hasonló felfogásban és megközelítésben valami ilyesmit: "That's life", "Such is life", "It is what it is".

S ettől szebben, dallamosabban már csak egy francia képes emelni a tétet, amely szerint: "C.est la vie!", azaz: Ilyen az élet! /Az élet már csak ilyen! Ez optimistábban, képszerűbben akár így is megközelíthető:

S ha már "szelavi", akkor érdemes felidézni azt is, hogy ez a könnyednek tűnő kifejezés és megközelítés a francia filozófiára, illetve életérzésre utal és a megváltoztathatatlan dolgok elfogadására koncentrál. Innen már csak egy ugrás, hogy eljussunk a címben behívott gép által dobotthoz. S mint tudjuk, a masina dob ilyet is, meg olyat is. A nagy számok törvénye alapján elég ritkán fordul elő az, hogy csupán nyert feliratú címkéket ereget. A témánkhoz kapcsolódó szóláshoz és felütéshez leginkább a nem nyert címke passzol és dukál. Kérdés, hogy ebbe beletörődünk-e? Lehet-e és érdemes-e jobb után kutatni? Ezt persze mindenkinek magának kell mérlegelnie és eldöntenie.

Mi a továbblépés érdekében, a töretlen és javíthatatlan optimizmus jegyében (az alanti képen) ezúttal inkább válasszuk a lelkesítőbb, bizalomgerjesztőbb illusztrációt. Ez pedig így fest:

S ha éppen nem a nyerő szériát kell megélnünk, akkor változatlanul fennáll annak kérdése, hogy szabad-e, érdemes-e ebbe beletörődnünk? Tudunk-e előnyt kovácsolni abból a helyzetből, amely most hátrányosnak tűnik? Képesek vagyunk-e meglátni a kihívást és az általa felkínált lehetőséget abban, amely most zsákutcának tűnik?

A fenti kérdések helyes megválaszolásához fontos lehet megváltoztatni mindenkori és aktuális látásmódunkat. Talán az sem hátrány, ha a korábbiakkal szemben, más irányba fordítjuk az eddig megszokott nézőpontunkat. Ennek legfontosabb fókuszpontjai és elemei leginkább az alábbiakban érhetők tetten:

• soha ne a körülményeinktől, a minket körülvevő külső tényezőktől várjuk és reméljük helyzetünk megváltozását, hanem saját magunktól;

• a változást mindig az képes el- és megindítani, ha aktívan beleállunk, munkát, energiát teszünk és viszünk bele;

• a folytonos és örökös várakozástól, sóvárgó panaszkodástól, örök kifogáskereséstől soha ne reméljünk és várjunk előrelépést;

• a korábbi kudarcainkból merítve (és nem túlrémülve) fontos, hogy soha ne úgy cselekedjünk, ahogyan korábban tettük;

• ne szégyelljünk és restelkedjünk tanulni, másokat megkérdezni, ellesni azok titkait, akik ebben előttünk járnak.

Csak pillantsunk rá erre a képre és máris megértjük azt, hogy a feladás, vagy a megfutamodás soha nem túl kedvező és választható opció:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére