Megrendelés

Dr. Gál Judit: A közhasznú társaság feltőkésítése (CH, 2000/5., 3. o.)

Az 1997. évi CXLIV. tv (új Gt.) 299. §-ának (3) bekezdése írja elő a törvény hatálybalépése előtt keletkezett kft.-k és rt.-k számára, hogy legkésőbb 2000. június 16-ig jegyzett tőkéjüket 3 millió, illetve 20 millió forintra felemeljék.

Egyre több érintettben merül fel a kérdés, hogy vajon vonatkozik-e a közhasznú társaságokra is a feltőkésítési kötelezettség, vagy sem. A kérdést a régi Gt.-re, az 1988. évi VI. tv-re visszautaló Ptk.-szabályo-zást "megreformáló" Gt. 304. §-a alapozza meg, hiszen a közhasznú társaság mindig is a kft. mintájára funkcionált, miért lenne ez alól kivétel éppen az említett tőkeemelési kötelezettség?

A helyes válasz megtalálása azért is kulcsfontosságú, mivel a tőkeemelés (ha az valóban szükséges) elmulasztása vagy késedelmes teljesítése súlyos következményekkel jár, a cég törlését, de legalábbis 50 000 forinttól 500 000 forintig terjedő bírságolást vonhat maga után.

Ismeretes, hogy a Ptk. korábbi rendelkezései szerint [régi 57. § (2) bekezdés] a közhasznú társaságra a régi Gt. kft.-normái érvényesültek, így számos közhasznú társaság jött létre 1 millió forintos törzstőkével, s mivel e társasági forma - éppen jogi természetéből eredően -nem nyereségorientált, a tőkeemelés legtöbbjük számára komoly gondot okoz.

Az új Gt. 304. §-ával megállapított Ptk. 57. §-ának (2) bekezdése értelmében a közhasznú társaságra (kht-re) az új Gt.-ben meghatározott eltérésekkel a gazdasági társaságokra irányadó közös, és a kft.-re vonatkozó speciális szabályokat kell megfelelően alkalmazni, a Ptk.-ban írt eltérésekkel. Ez a szabályozás első olvasatban azt sugallná, hogy a kft.-k minimális törzstőkéje a kht.-re is érvényesülne, s akik ezt így látják, a tőkeemelési kötelezettséget is előírnák a kht.-k számára.

Véleményem szerint ez az álláspont téves. A bírói gyakorlatban végérvényesen eldőlt, hogy az új Gt.-nek (s így a vele megállapított új Ptk. 57-60. §-ainak) visszaható hatálya nincsen, ilyen tartalmú generális rendelkezést maga a jogszabály nem deklarál. Ennek ismeretében azt kell vizsgálni, hogy a kht.-re irányadó Ptk.-beli, vagy az új Gt. átmeneti normái között találunk-e olyat, amely a tőkeemelési kötelezettségre utal. Leszögezhető, hogy a Ptk. új 57-60. §-ai ilyen tennivalót nem írnak elő, a kft.-szabályokra történő visszautalás csak azzal jár, hogy a hatálybalépés (1998. június 16.) óta 3 millió forintnál kisebb törzstőkével kht. nem alapítható.

A új Gt. 299. §-ának (1)-(2) bekezdése a társasági szerződés (létesítő okirat) módosítási kötelezettségét minden - a hatálybalépése előtt alakult - gazdasági társaságra nézve megállapítja, s e körben kifejezetten deklarálja, hogy ez az előírás az egyéb cégformák közül az egyesülésre és a közhasznú társaságra is áll.

A 299. § (3) bekezdése azonban, amely a kft.-k és rt.-k feltőkésítését teszi kötelezővé, az előző két bekezdésben alkalmazott megoldástól (nyilvánvalóan szándékosan) eltekint, és nem tesz említést a közhasznú társaságokról.

Abból a körülményből, hogy a törvény taxatíve meghatározza a feltőkésítésre kötelezett cégformákat, s köztük a kht. nem szerepel, valamint az új Gt. és a Ptk. új 57-60. §-ai visszaható hatályának hiányából eredően a feltőkésítési kötelezettség - álláspontom szerint - a kht.-re nem vonatkozik. Az sem közömbös, hogy a Ptk. 57. §-ának (2) bekezdése csak a társasági törvénynek a gazdasági társaságokról szóló közös szabályait, valamint a kft.-normákat rendeli alkalmazni a közhasznú társaságokra, nem említi azonban az új Gt. átmeneti szabályait, és különösen nem a 299. § (3) bekezdését. Az 1998. június 16. napja előtt 3 millió forintnál kisebb jegyzett tőkével alakult közhasznú társaságoknak ezért tőkeemelést nem kell végrehajtaniuk 2000. június 16-ig, ebben a kht. nem osztja a kft.-k jogi sorsát. (Nem egyedülálló eset ez, hiszen a konszernjogi normák is csak a kft.-kre és rt.-kre vonatkoznak, a kht.-kre nem.)

Igaz, hogy az új Gt. (és a Ptk. új 57-60. §-ai) hatálybalépése előtti szabályok szerint létrejött közhasznú társaságok az új Gt. 299. §-ának (1)-(2) bekezdése szerint a cégjegyzéket érintő első adatváltozásuk miatt társasági szerződésüket kötelesek az új Ptk.- és kft.-normákhoz igazítani, ennek során azonban egy adatuk változatlan maradhat: jegyzett tőkéjük továbbra is 3 millió forint alatti lehet. ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére