Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA megyeszékhelyi múzeumnak az Avas-alján lévő, Papszernek nevezett patinás kiállítási épületében - több más kiállítással együtt - látható Dömötör Zoltán fotográfiatörténeti gyűjteményi anyagából készült állandó tárlat. Nálunk ritka, mint a fehér holló, hogy egy magángyűjteményből állandó kiállítást mutasson be egy nagy múzeum.
A már második éve nyitva tartó, nagy érdeklődést kiváltó kiállítás technikatörténeti-kronológiai és tematikus rendezésben mutatja be a fotográfia történetét a kezdetektől, a dagerrotípia megjelenésétől napjainkig, a digitális fototechnika térnyeréséig. A látványgazdagságot emeli egy díszletszerűen kialakított műterem, valamint a korhűen berendezett fényképészeti laboratórium. A kiállítás része a "Folyosógaléria", ahol időszaki fotókiállításokat mutatnak be.
Maga a tárlat három nagy tematikai egységből áll. Az első a fényképezés eszközeinek fejlődéstörténetét mutatja be a 19. század második felétől egészen a kémiai alapú fotózás korszakának alkonyáig, napjainkig, a digitális gépek megjelenéséig és uralkodóvá válásáig. A vitrinekben és tárlókban elhelyezett tárgyakon kívül történeti- és életrajzi tablókkal, valamint egyéb fotográfiai kellékanyagokkal is megismerkedhetnek a látogatók. A tárlók között elhelyezett konzolokon olyan kamerákat helyezett el a gyűjtő, amelyekhez különleges történetek kapcsolódnak. Egyikük történeti ritkaságával kérkedik, mások pedig éppen magyar vonatkozásaik miatt különlegesek, s többük szép emberi kapcsolatokat vagy éppen a gyűjtő családi emlékekeit idézik fel.
Régi idők dobozformájú, majd harmonikás szerkezetű gépeit követik szép sorban az egyre korszerűbbek, és már könnyen kezelhető, praktikus eszközök. Ismert és népszerű márkák, a Kodakok, Leicák, Agfák, a Canonok, a Zeiss-gyártmányúak, s a keletiek, a Zorkij, a Smena, s a többiek. Külön kiemelten szerepelnek természetesen a magyar gyártmányok, mint az 1955-től egy évtizeden át gyártott és nagyon népszerű Pajtás nevű boxgép, amelyből több mint százezer darab készült. Általában ez volt a hazai ifjúsági fotóamatőrök első fényképezőgépe. Itt látható a gyűjtők által világszerte keresett Duflex-gép egy ritka és gyönyörű példánya, a világ első tükörreflexes, kisfilmes fényképezőgépe 1947-ből. Ki hinné ma már, hogy a budapesti Gamma gyár terméke akkor mintegy másfél évtizeddel a világ előtt járt. A terem középső részén egy alulról megvilágított tárlóban fotográfiatörténeti érdekességek és ritkaságok, miniatűr kamerák, villanók, fénymérők és más érdekes eszközök láthatók. A kiállítás egyébként mindenütt külön kiemeli a magyar alkotókat, a gyártókat, munkásságuk fotográfiatörténeti értékét.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás