Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2020/7., 5. o.)

A cégvezető jogviszonyával kapcsolatos egyes kérdésekről

A Ptk. 3:113. §-a értelmében a társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselők munkájának segítése érdekében egy vagy több cégvezetőt nevezhet ki. A cégvezető a feladatait munkaviszonyban látja el. A cégvezető olyan munkavállaló, aki a vezető tisztségviselő rendelkezései alapján irányítja a társaság folyamatos működését. A cégvezető tehát nem vezető tisztségviselő, őt a legfőbb szerv nevezi ki ugyan, a munkajogviszony létesítésére vonatkozó szerződést azonban a munkaügyi feladatok ellátására kijelölt, a cég nevében eljáró vezető tisztségviselővel köti meg. Mivel a fenti rendelkezésből következik, hogy a cégvezető nem vezető tisztségviselő, ezért rá, a Ptk. 3:25. § (1) bekezdés jogviszonyt megszüntető szabályai nem vonatkoznak. Jogi helyzetére a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályait, így adott esetben a 208-211. §-okat is alkalmazni kell.

Az Mt. 208. § (1) bekezdése szerint vezető állású munkavállaló a munkáltató vezetője, valamint a közvetlen irányítása alatt álló és - részben vagy egészben - helyettesítésére jogosított más munkavállaló (a továbbiakban együtt: vezető). A cégvezető ezért az Mt. 208. § (1) bekezdés második fordulata, vagy a (2) bekezdés alapján vezető munkavállalónak minősülhet. A (2) bekezdés értelmében munkaszerződés a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazását írhatja elő, ha a munkavállaló a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be és alapbére eléri a jogszabály szerinti legkisebb mértéket. Az Mt. vezető munkavállalóra irányadó szabályai is tehát akkor, illetve annyiban jönnek számításba, amennyiben a munkaszerződés megkötésekor a felek ebben állapodtak meg, azzal, hogy az Mt. 209. § (3) bekezdése szerint a vezetőre a kollektív szerződés hatálya nem terjed ki. Hangsúlyozandó, hogy a vezető állású munkavállaló sem minősül vezető tisztségviselőnek, munkaszerződésének tartalma viszont eltérő lehet az általános szabályok szerinti tartalmú munkaszerződéshez képest és figyelemmel kell lenni néhány eltérést nem engedő szabályra. Így például számára is biztosítani kell a munkavégzés alóli felmentést keresőképtelensége esetére, kötelező orvosi vizsgálat időtartamára, gyermekének szoptatására 6 hónapos koráig stb. [Mt. 209. § (2) bekezdés, 55. § (1) bekezdés].

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére